W sklepie - z praktyki

Poszukiwany, poszukiwana

Rządowy program "Rodzina 500+" napędza sprzedaż w wielu sklepach, ale sprzyja też rosnącej liczbie wakatów w handlu. Pojawiły się wyliczenia, że od momentu pierwszych wypłat zapomogi aż o 100 tys. wzrosła liczba kobiet nieaktywnych zawodowo.

Cenna lojalność

Polacy niechętnie porzucają sklep, w którym zwykle robią zakupy. Co nie oznacza, że nie kupują także u jego konkurentów.

Marka dla każdego

Marka Aro, której dystrybutorem jest Makro Cash & Carry, na dobre zadomowiła się w świadomości mieszkańców Rakowa w woj. świętokrzyskim. Hitami sprzedażowymi są jednolitrowa śmietana 22 proc. i papier toaletowy.

Inspekcja Pracy: w święta ochroniarz w sklepie tylko z agencji

Pracownicy ochrony wewnętrznej zatrudnieni przez sieć tak jak sprzedawcy nie powinni pracować w dniu, w którym obowiązuje zakaz pracy w placówkach handlowych. Inspekcja pracy znalazła lukę w prawie, którą będzie starała się skorygować.

Dylematy prawne przy wypowiedzeniu

Od 1 września pani Beata przebywa na wypowiedzeniu w związku z likwidacją jej stanowiska pracy. O zamknięciu sklepu dowiedziała się zaledwie trzy tygodnie wcześniej. Poprosiła wtedy pracodawczynię, że chce jeszcze w sierpniu wykorzystać urlop (19 dni). Ta nie zgodziła się.

Świąteczne racje o dekoracjach

Nie każde istotne z handlowego punktu widzenia miejsce w sklepie powinno być ozdobione dekoracjami lub POS-ami z akcentami bożonarodzeniowymi - uważają eksperci.

Konsumenci i okazje zakupowe

Komunikacja marketingowa w handlu detalicznym ma ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Kiedy ankieterzy z Gfk zapytali kupujących, co wpływa na ich wybory, okazało się, że promocje są wciąż decydującym czynnikiem.

Fakty i mity o pieczywie mrożonym

Pora odczarować tę kategorię - mówi dr inż. Małgorzata Sobczyk z Wydziału Nauk o Żywności, Zakładu Technologii Zbóż Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Rok zmian

Pomysł ograniczenia handlu w niedziele, ustawa o przewadze kontraktowej, podatek obrotowy, podniesienie pensji minimalnej, JPK. Na różnym etapie procedowania jest co najmniej kilka projektów, które w mniejszym bądź większym stopniu dotkną w br. branżę handlową.

Mały sklep - duży zysk

Shop Doctor, Marek Borowiński radzi jak zorganizować powierzchnie w małych sklepach.