U producenta - prawo

[PORADNIK] Korzystanie z adresu email byłego pracownika

Czy imienny adres meilowy byłego pracownika należy zaliczyć do danych chronionych? Czy pracodawca może z niego korzystać? Wątpliwości wyjaśnia Magdalena Wikajrak, prawnik z Kancelarii prawnej D.Dobkowski sp.k., stowarzyszonej z KPMG.

Przełomowy wyrok w sprawie akcyzy od piwa smakowego

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję w sprawie odmowy zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym od piwa smakowego.

Weszła w życie nowa matryca VAT: są reakcje sieci

Auchan, Lidl i Biedronka zapowiadają wielkie i trwałe obniżki cen w ich sklepach. 1 lipca weszła w życie tzw. nowa matryca VAT. Oznacza to, że dla części produktów spożywczych VAT spadnie - np. dla owoców cytrusowych oraz części wyrobów piekarniczych, ale dla innych, np. owoców morza - wrośnie.

Rząd przyjął projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. Dostosowuje on polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Nowy projekt ustawy: sprzedaż alkoholu przez internet

Sprzedaż alkoholu przez internet wspomoże małych producentów i dystrybutorów alkoholi rzemieślniczych dotkniętych epidemią Covid-19 - uważają posłowie KP-PSL-Kukiz'15, autorzy projektu noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Sejm ponownie zajmie się opłatą cukrową

W czasie pandemii prace nad opłatą cukrową zostały odłożone. Sejm zajmie się nią w środę 22 lipca na posiedzeniu plenarnym - wynika z informacji przekazanych PAP przez Ministerstwo Zdrowia.

Podatek cukrowy tylnymi drzwiami [AKTUALIZACJA]

- Prace na ustawą dotyczącą funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z pandemią zostały wykorzystane do wprowadzenia poprawki umożliwiającej wejście w życie podatku cukrowego - alarmują producenci żywności.

Kto powinien płacić za przetwarzanie opakowań?

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że jeszcze w tym roku Polska ma obowiązek wdrożyć dyrektywę europejską dotyczącą m.in. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP).

1 mld zł na poprawę sytuacji rolników w związku z Covid-19

Przekazanie ponad 1 mld zł na poprawienie płynności finansowej rolników w związku z koronawirusem - przewiduje uchwalona w piątek przez Sejm ustawa w tej sprawie. Według MRiRW o pomoc może ubiegać się ok.180 tys. gospodarstw. Pierwsze środki mogłyby trafić do rolników w listopadzie.

Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2021 r. Jest projekt ustawy

Od 1 stycznia przyszłego roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2,8 tys. zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 18,30 zł - przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Takie same stawki kilka tygodni temu rząd zaproponował Radzie Dialogu Społecznego.