U producenta - prawo

Są zmiany w podatku cukrowym i od małpek

Po konsultacjach publicznych 28 stycznia poznaliśmy nową wersję projektu ustawy dotyczącej opłat za sprzedaż alkoholu w małych pojemnościach i napojów słodzonych.

Apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie podatku cukrowego

Producenci i przetwórcy żywności wsparci przez producentów rolnych i przedsiębiorców wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o uwzględnienie ich argumentów w procesie wprowadzania podatku cukrowego, określając go mianem: antykonsumenckiego, antygospodarczego i antyzdrowotnego.

Brześć ponownie na targach ISM

Podczas wydarzenia producent tradycyjnie zaprezentuje swoje flagowe produkty z ciasta ptysiowego w nowej odsłonie, z uproszczonym składem ograniczającym się jedynie do jaj, mąki, oleju rzepakowego, soli oraz cukru.

Ministerialna opłata pogrąży polski cydr!

Podatek od napojów alkoholowych do 300 ml nie podoba się winiarzom. Ich zdaniem, największe koszty poniosą przedsiębiorstwa sprzedające wina i cydry, mimo że dawka alkoholu zawarta w tych wyrobach jest wielokrotnie niższa niż w wódce.

Parlament Europejski rozważy opłatę środowiskową za mięso

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski otrzyma plan podwyższenia cen mięsa w całej UE w celu odzwierciedlenia jego kosztów środowiskowych, w tym emisji CO2 i utraty różnorodności biologicznej.

Premier wywoływany do odpowiedzi

Chodzi wciąż o tzw. podatek cukrowy. Zdaniem rolników, cukrowników, przetwórców owoców i związkowców premier Mateusz Morawiecki jest wprowadzany w błąd przez urzędników. Domagają się zatem spotkania i rozmowy z szefem rządu.

Mentole znikną z rynku. Co je zastąpi?

Palacze chętnie sięgają po papierosy mentolowe i te z kapsułkami smakowymi, ale one znikną z rynku już od maja. Są produkty, które mogą je zastąpić.

Wyższa akcyza na alkohol: różne scenariusze dla rynku

W tym roku rząd zwiększył o 10% akcyzę na alkohol. Centa półlitrowej butelki wódki może wzrosnąć tym samym o ok.1,4 zł. Czy to rzeczywiście w istotny sposób zniechęci do zakupu? Zdanie ekspertów są podzielone.

Rzecznik MŚP apeluje do ministra zdrowia w sprawie podatku od cukru

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował do ministra zdrowia list w sprawie ustawy dot. podatku od cukru. Wnioskuje w nim o przesunięcie daty wejścia w życie ustawy do 1 stycznia 2021 r., a także o poważną analizę skutków tak krótkiego vacatio legis dla sektora MŚP.

Podatek od mięsa? Spokojnie, to tylko "debata"

Ceny żywności rosną - w Polsce w grudniu 2019 roku była ona droższa średnio o 7,5 proc. niż rok wcześniej. Polski rząd chce opłaty od cukru, Unia - podatku od mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Producenci: żywność zrobi się przerażająco droga.