U producenta - prawo

Ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych już za 100 dni

1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie pakiet przepisów ograniczających zatory płatnicze. Dłużnicy, którzy zalegają swoim kontrahentom z płatnościami, mają jeszcze 100 dni na uregulowanie zaległości.

PPK: 10 pytań i odpowiedzi

Do 25 października największe firmy (250+) muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Czasu pozostało zatem niewiele, natomiast wątpliwości co do zasad działania programu wciąż jest dużo. Adwokat Robert Adamczyk stara się je wyjaśnić.

Pracodawcy wpłacają na PFRON coraz więcej

W tym roku ponad 30 tysięcy pracodawców wpłaciło na PFRON 400 mln zł. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje ten koszt i od czego zależy jego wysokość. Dzięki temu przedsiębiorca może efektywnie nim zarządzać.

MŚ: trwają prace rozszerzające odpowiedzialność producentów za opakowania

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził, że trwają prace, które mają na celu wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania znajdujące się w obiegu. Implementacje w tym zakresie mają pojawić się już w 2020 r.

Branża e-papierosów: W przyszłym roku ceny mogą pójść w górę nawet o 150%

Niewiele ponad pół roku pozostało do opodatkowania akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Nowe regulacje obejmą również liquidy, które nie zawierają nikotyny. W efekcie ceny mogą być o 150% wyższe od obecnych.

Jak korzystać z ulgi badawczo rozwojowej i IP Box

Choć ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje już od 2016 r., a Innovation box od początku 2019 r., to pierwszy raz ta druga zostanie rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym.

Akcyza na alkohol i papierosy 2020: drastyczny wzrost

Podczas wtorkowego expose premier Mateusz Marowiecki zapowiedział m.in. nową politykę cenową wobec rynku alkoholowego. Wcześniej do Sejmu wysłał projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Mowa w nim o podwyżce podatku na alkohol i wyroby tytoniowe o 10%. Przedstawiciele branży nie kryją oburzenia.

Polacy przeciwni podwyżce akcyzy na piwo

Nie wierzą również w zapewnienia rządu, iż jest ona spowodowana troską o zdrowie społeczeństwa.

RODO a firmowe spotkania wigilijne

Czy można rejestrować firmowe spotkanie wigilijne? Czy dział HR ma prawo do przesyłania drogą mailową fotografii z imprezy integracyjnej? Wejście w życie przepisów RODO uporządkowało wiele problemów związanych z przetwarzaniem danych osobowych w firmach, ale też wygenerowało nowe.

Akcyza na alkohol i papierosy. Sejm zatwierdził 10-proc. podwyżkę

Na przedświątecznym posiedzeniu Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który nie chciał zgodzić się na 10-proc. podwyżkę akcyzy. To oznacza, że alkohol i papierosy w przyszłym roku najprawdopodobniej jednak zdrożeją. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.