U producenta - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują przemysł spożywczy i chemiczno-kosmetyczny w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Ustawa dotycząca oznakowania "bez GMO" podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Nowe przepisy wchodzą w życie dnia 1 stycznia 2020 r.

Sąd elektroniczny już działa, ale na razie nie rozpatrzył żadnej sprawy

Pierwszy e-sąd Ultima Ratio rozpoczął działalność w końcu kwietniu, ale do tej pory nie rozpatrzył żadnej sprawy. Powód? Aby firmy rozstrzygały sprawy w UR trzeba to wpisać do umów np. z kontrahentami. Taka procedura musi trwać i założyciele, jak twierdzą, byli tego świadomi.

VAT dla przedsiębiorców: idą zmiany

Zmiany w podatku VAT od 1 stycznia 2020 r. (Quick Fixes) - co to oznacza dla przedsiębiorców?

Piwowarzy przeciw pomysłowi branży spirytusowej

Trwa rywalizacja między producentami alkoholi mocnych i piwa. Pierwsi chcieliby uzależnienia wysokości akcyzy od zawartości alkoholu. Drudzy obawiają się wzrostu cen piwa.

Plaże Bali i Toskanii wreszcie wolne od plastiku

Drink z palemką na indonezyjskiej czy włoskiej plaży? Tak, ale bez plastikowej słomki. Pierwszy raz w historii.

Instytut Staszica: trzeba zrównać VAT na alkohole

Jeśli rząd chce szukać poważnych i stałych wpływów, powinien skupić się na zmianie sposobu naliczania akcyzy dla wyrobów alkoholowych - konkretnie wprowadzić zasadę równego traktowanie wszystkich alkoholi, uważają eksperci Instytutu Staszica.

Kanada też walczy z plastikiem

Kanadyjski rząd idzie w ślady Unii Europejskiej: od 2021 roku chce zakazać plastikowych jednorazówek.

Skup produktów rolnych pod lupą ministrów

Dobiegają końca prace nad zmianą ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Według przetwórców owoców i warzyw proponowane zmiany są dla nich niekorzystne.

Szykują się zmiany w zwalczaniu zatorów płatniczych

1 stycznia 2020 r. mają wejść w życie zmiany przepisów, które mają na celu ograniczenie zatorów płatniczych. Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy wyjaśnia, jakie dokładnie zmiany mają nastąpić dla przedsiębiorców od nowego roku.

Mali i średni przedsiębiorcy zaniepokojeni podwyżkami VAT

Choć prace nad matrycą VAT zostały wstrzymane przez Sejm w połowie marca, perspektywa ewentualnych zmian wciąż wisi nad przedsiębiorcami.

To już pewne: zbliża się koniec plastikowych słomek i patyczków

Unia Europejska przyjęła dyrektywę, która ma ograniczyć stosowanie niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku. Co to jednak oznacza dla producentów? Czy UE powinna zapewnić dotacje na nowe rozwiązania?

} }