U producenta - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują przemysł spożywczy i chemiczno-kosmetyczny w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Grozi nam embargo na polskie owoce?

Podwyżka stawek VAT na napoje owocowe zdominowała wieczorną (z 13 marca) sejmową debatę nad zmianami w ordynacji podatkowej.

Sprzedaż papierosów od maja pod znakiem zapytania

Od 20 maja br. sklepy sprzedające wyroby tytoniowe będą musiały być zarejestrowane w systemie śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Na razie jednak nie wiadomo, kto zajmie się ich wnioskami.

Co dalej z legalną sprzedażą papierosów?

Od maja br. produkcja i sprzedaż wyrobów tytoniowych w Polsce oraz ich eksport mogą okazać się niemożliwe. Dowiedz się dlaczego.

Alkoholowa ustawa do wymiany

Obecna ustawa, na której opiera się polityka wychowania w trzeźwości, funkcjonuje od 37 lat. Długo i nieadekwatnie do obecnych realiów rynkowych. Eksperci apelują - czas to zmienić.

Rząd jednak podnosi VAT na napoje!

Mimo długich konsultacji Rada Ministrów "przyklepała" matrycę VAT z 23-procentową stawką na napoje, także te z zawartością soku na poziomie 20%. Producenci zapowiadają walkę. Jeśli rząd nie zmieni zdania (na razie to tylko projekt) napój kosztujący dziś np. 4 zł podrożeje do 4,70 zł.

UOKiK stawia warunki

Koncentracja na rynku dwutlenku węgla, stosowanego m.in. w napojach gazowanych czy mrożonkach.

Brexit a eksport z Polski

Klauzula Zastrzeżenia Prawa Własności zabezpieczy firmy eksportujące do Wielkiej Brytanii.

Firma rodzinna: jak przekazać ją dzieciom? [PORADY EKSPERTÓW]

- Ustawa o zarządzie sukcesyjnym wprowadziła narzędzia przejściowe, które nie dają gwarancji trwałości firmy. Dlatego ich właściciele powinni jeszcze za życia podjąć kroki dążące do zaplanowania i uporządkowania sukcesji - uważają eksperci z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy.

Groźny VAT na napoje i nektary

Ministrowie finansów i rolnictwa biorą udział w obradach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Chodzi o sporny VAT na napoje i nektary.

Wystartowała usługa Twój e-PIT

Po raz pierwszy urząd skarbowy wypełni deklaracje za podatników. Należy jedynie sprawdzić, czy dane w automatycznie wygenerowanym formularzu są poprawne.

Rosnące wymagania USA dla eksporterów żywności z UE

Wraz ze zmianą przepisów Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) każdy producent eksportujący żywność na rynek USA podlega obowiązkowi rejestracji w FDA. Musi tym samym spełniać szereg nowych wymagań formalnych w kwestii bezpieczeństwa żywności, metodyki identyfikowania i oceny zagrożeń.

} }