U producenta - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują przemysł spożywczy i chemiczno-kosmetyczny w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Branża e-papierosów: W przyszłym roku ceny mogą pójść w górę nawet o 150%

Niewiele ponad pół roku pozostało do opodatkowania akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Nowe regulacje obejmą również liquidy, które nie zawierają nikotyny. W efekcie ceny mogą być o 150% wyższe od obecnych.

MŚ: trwają prace rozszerzające odpowiedzialność producentów za opakowania

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził, że trwają prace, które mają na celu wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta za opakowania znajdujące się w obiegu. Implementacje w tym zakresie mają pojawić się już w 2020 r.

Pracodawcy wpłacają na PFRON coraz więcej

W tym roku ponad 30 tysięcy pracodawców wpłaciło na PFRON 400 mln zł. Warto wiedzieć, w jaki sposób powstaje ten koszt i od czego zależy jego wysokość. Dzięki temu przedsiębiorca może efektywnie nim zarządzać.

PPK: 10 pytań i odpowiedzi

Do 25 października największe firmy (250+) muszą podpisać umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Czasu pozostało zatem niewiele, natomiast wątpliwości co do zasad działania programu wciąż jest dużo. Adwokat Robert Adamczyk stara się je wyjaśnić.

Ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych już za 100 dni

1 stycznia 2020 r. wejdzie w życie pakiet przepisów ograniczających zatory płatnicze. Dłużnicy, którzy zalegają swoim kontrahentom z płatnościami, mają jeszcze 100 dni na uregulowanie zaległości.

Kania nie chce do Tarczyńskiego

Producent wędlin wydzierżawi swój majątek powiązanej ze sobą spółce celowej HK Ttrade.

Płaca minimalna w górę

W 2020 r. wysokość płacy minimalnej wyniesie 2450 zł brutto, o 200 zł więcej niż w 2019 r. i o 500 zł więcej niż w 2015 r.

Już za trzy lata producenci zapłacą za opakowania

Za niecały rok Polska jest zobowiązana zaimplementować unijną dyrektywę, nakazującą producentom ponosić koszty zbiórki opakowań. Ma ona zacząć działać najpóźniej od 2023 r. Producenci już mają pomysł, jak to zrobić.

Elektroniczny sąd Ultima Ratio wydał pierwsze wyroki

Pierwszy Elektroniczny Sąd Polubowny Ultima Ratio z siedzibą w Warszawie rozpoznał już pierwsze sprawy. Średnia wartość pozwów złożonych przez firmy wyniosła 18 tys. zł. Pierwsze 8 spraw rozstrzygnęli średnio już po 11 dniach.

Wzgórza prosecco na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Włoskie wzgórza, na których dojrzewają winogrona służące do wyrobu wina prosecco, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wyróżnienie dla regionu ubiegano się od ponad dekady.

Matryca stawek i wiążące informacje stawkowe

19 lipca Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom.

} }