U producenta - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują przemysł spożywczy i chemiczno-kosmetyczny w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

POHiD: nie dla podatku cukrowego

Podatek cukrowy niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla polskich przedsiębiorców, jak i konsumentów - pisze Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji do ministra zdrowia.

Producenci wytykają błędy w projekcie ustawy cukrowej

Polska Federacja Producentów Żywności - Związek Pracodawców opublikowała swoje stanowisko w sprawie planowanego wprowadzenia dodatkowych opłat od produktów z dodatkiem cukru i substancji słodzących.

500 zł za krowę. Resort rolnictwa odkrywa karty

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. Szacuje się, że ze wsparcia skorzysta ok. 65 tys. rolników.

Ministerstwo Klimatu chce kaucji za plastikowe butelki jeszcze w 2020 r.

Pracujemy nad wprowadzeniem systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w tym roku.

Zmiany w znakowaniu żywności bez GMO już obowiązują

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady oznaczania produktów pochodzących od zwierząt karmionych paszą bez GMO - "Bez GMO" w przypadku produktów roślinnych i "Bez stosowania GMO" w przypadku żywności pochodzenia odzwierzęcego. Co to oznacza dla konsumenta?

Nowy rok równa się duże zmiany dla firm

1 stycznia weszła w życie ustawa antyzatorowa, która ma ograniczyć problem nieterminowych płatności oraz część Pakietu Przyjazne Prawo - w tym m.in. prawo do błędu dla początkujących przedsiębiorców czy ułatwienia dla rzemiosła i gastronomii. Z początkiem lutego zacznie obowiązywać tzw. Mały ZUS.

Akcyza na alkohol i papierosy. Sejm zatwierdził 10-proc. podwyżkę

Na przedświątecznym posiedzeniu Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który nie chciał zgodzić się na 10-proc. podwyżkę akcyzy. To oznacza, że alkohol i papierosy w przyszłym roku najprawdopodobniej jednak zdrożeją. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

RODO a firmowe spotkania wigilijne

Czy można rejestrować firmowe spotkanie wigilijne? Czy dział HR ma prawo do przesyłania drogą mailową fotografii z imprezy integracyjnej? Wejście w życie przepisów RODO uporządkowało wiele problemów związanych z przetwarzaniem danych osobowych w firmach, ale też wygenerowało nowe.

Polacy przeciwni podwyżce akcyzy na piwo

Nie wierzą również w zapewnienia rządu, iż jest ona spowodowana troską o zdrowie społeczeństwa.

Akcyza na alkohol i papierosy 2019: drastyczny wzrost

Podczas wtorkowego expose premier Mateusz Marowiecki zapowiedział m.in. nową politykę cenową wobec rynku alkoholowego. Wcześniej do Sejmu wysłał projekt nowelizacji ustawy o akcyzie. Mowa w nim o podwyżce podatku na alkohol i wyroby tytoniowe o 10%. Przedstawiciele branży nie kryją oburzenia.

Jak korzystać z ulgi badawczo rozwojowej i IP Box

Choć ulga badawczo-rozwojowa obowiązuje już od 2016 r., a Innovation box od początku 2019 r., to pierwszy raz ta druga zostanie rozliczona dopiero w zeznaniu rocznym.

} }