U producenta - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują przemysł spożywczy i chemiczno-kosmetyczny w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Spory o żywność - nowe rozwiązania

Trudno wyobrazić sobie, aby w przypadku nieświeżego jogurtu i braku uznania reklamacji ze strony producenta konsument zwracał się do sądu. Wartość przedmiotu sporu jest bowiem zbyt niska. Dlatego powołano do życia Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów.

WEI apeluje o odstąpienie od podwyżki VAT na napoje

Warsaw Enterprise Institute krytycznie odnosi się do planów podwyżki podatku VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne z minimalną zawartością soku 20%.

Produceni napojów nie ustępują

- Nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu - pisze prezes Krajowej Unii Producentów Soków odnosząc się do planowych przez MF zmian w podatku VAT.

Duże zmiany w podatkach dla firm

Głównym obszarem zmian w tym roku są przepisy w zakresie podatku dochodowego.

NIK: firmy rodzinne wciąż mają pod górkę

Firmy rodzinne napotykają bariery prawne, które nie pozwalają im się swobodnie rozwijać. Udogodnienia wprowadzone w ramach Pakietu 100 zmian dla firm oraz Konstytucji dla Biznesu w przypadku firm rodzinnych nie w pełni się sprawdzają - uważa NIK.

Nowa ustawa o kosmetykach

1 stycznia 2019 r. zaczyna obowiązywać ustawa o produktach kosmetycznych dotycząca ich bezpieczeństwa dla konsumentów.

KUPS: podwyżka VAT na nektary i napoje pogrąży branżę

Sadownicy i producenci soków alarmują: planowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka VAT z 5% na 23% odbije się na hodowcach, przetwórcach i konsumentach.

Przetwórcy jabłek opóźniają płatności

11 grudnia wchodzą w życie zmiany w funkcjonującej od roku ustawie o przewadze kontraktowej.

Umowa na czas określony już w praktyce, nie w teorii

22 listopada 2018 r. pracownik, który w jednej firmie przepracował na podstawie umowy na czas określony co najmniej 33 miesiące, automatycznie uzyska umowę na czas nieokreślony.

(Nie) jawne wynagrodzenie

W Polsce toczy się debata, której oś wyznacza propozycja, aby na pracodawców nałożyć obowiązek informowania w ogłoszeniach rekrutacyjnych o wysokości oferowanego wynagrodzenia. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy został złożony w sejmie.

Cydr przeżywa boom, ale nie w Polsce

Jak mówią producenci zrzeszeni w Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa, mimo urodzaju na jabłka ograniczenia prawne skutecznie wstrzymują rozwój tej kategorii w Polsce.

} }