Koronawirus - poradnik

Gdzie i jak firmy mogą szukać wsparcia, jakie rozwiązania prawne może stosować handel i producenci. Eksperci prawa podatkowego i pracy, finansiści i inni specjaliści odpowiadają na Wasze pytania i tłumaczą kolejno wprowadzane przepisy związane z tarczą antykryzysową.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Skuteczna rekrutacja nie tylko w czasach SARS-CoV-2. Cz.2

Kolejnym etapem rekrutacji (opisanej w cz.1) jest selekcja kandydatów i wybór najlepszego. Jak uniknąć błędów na tym etapie pozyskania pracownika radzi Wojciech Chromik, menedżer z Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Skuteczna rekrutacja nie tylko w czasach SARS-CoV-2. Cz.1

Ze względu na globalny kryzys wywołany wirusem SARS-Cov2 firmy muszą dostosować swoje strategie rekrutacyjne do rzeczywistości pracy zdalnej. Co zrobić, aby pozyskać właściwych pracowników, radzi Wojciech Chromik, menedżer z Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Dofinansowanie dla dużych przedsiębiorstw

Firmy zatrudniające co najmniej 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln zł mogą już składać wnioski o dofinansowanie, ale wg nowej wersji programu. Na najważniejsze różnice wskazują eksperci z Grant Thornton.

[PORADNIK] Pomiar temperatury pracowników a RODO

Czy pomiar temperatury pracowników możliwy jest wyłącznie na podstawie decyzji służb sanitarnych? Na pytanie odpowiada Magdalena Wikarjak, prawnik, Kancelaria prawna D.Dobkowski sp.k. stowarzyszona z KPMG w Polsce.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Zawieranie umów w dobie koronawirusa

Jak skutecznie i bezpiecznie zawierać umowy przez e-mail, komunikator internetowy lub SMS radzi Jędrzej Kucharski, Kancelaria Prawna Grant Thornton.

[PORADNIK] Zabezpieczenie kredytów kupieckich

Jest projekt ustawy zapewniającej możliwość ubezpieczania przez polskie firmy należności z kredytu kupieckiego w większym niż dotychczas zakresie. Wyjaśniamy, kto będzie mógł skorzystać z nowych regulacji i w jakim stopniu pomogą one przedsiębiorcom.

[PORADNIK] Ruszyły dotacje na kapitał obrotowy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości właśnie ogłosiła nabór "Dotacje na kapitał obrotowy". Wiemy, kto może się o nie ubiegać i od kiedy należy składać wnioski.

[PORADNIK] 7 Praw wyjścia z biznesowego wirażu

Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching o tym jak wyjść na "prostą"?

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Tarcza 4.0 o przejmowaniu polskich spółek

Nowa Tarcza ogranicza możliwości przejmowania polskich spółek. Co ta regulacja oznacza dla polskiego rynku fuzji i przejęć (M&A) tłumaczy Jędrzej Kucharski, kancelaria prawna Grant Thornton Legal.

[PORADNIK] 8 kroków do zdrowej firmy

Współzależność państw oraz ich gospodarek, a także ograniczone funkcjonowanie wielu firm zakłóciło funkcjonowanie łańcuchów dostaw, a co za tym idzie przepływy środków pieniężnych. Eksperci Deloitte wskazują 8 czynników, które mogą ograniczyć wpływ pandemii na finansową stabilność.

[PORADNIK] Zwrot pomocy z tarczy finansowej PFR

Czy przedsiębiorca może nie zwracać części subwencji finansowej? Co musi zwrócić mikro-, a co MŚP? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci PFR.

[PORADNIK] Grant Thortnon dla Handlu: Tarcza 4.0 zmienia prawo pracy

Jakie szanse i jakie zagrożenia niosą proponowane zmiany? Wymienia je Katarzyna Radziej, specjalista ds. kadr i płac w Grant Thornton.

[PORADNIK] Nowy termin zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy mają więcej czasu na zapłacenie zaliczek na podatek od wynagrodzeń. Podpowiadamy, do kiedy muszą to zrobić.

[PORADNIK] Procedura zwrotu podatku minimalnego

Można później zapłacić podatek minimalny, a także ubiegać się o jego zwrot. Jakie warunki trzeba spełnić, tłumaczą eksperci z KPMG.

[PORADNIK] Wnioski o pożyczki płynnościowe wstrzymane

Instytucje finansowe wstrzymały przyjmowanie nowych wniosków o pożyczki płynnościowe POIR. Wyjaśniamy, kiedy będzie można je znów składać.

[PORADNIK] Grant Thortnon dla Handlu: Kupno i sprzedaż firmy

Jak przygotować się na zakup lub sprzedaż firmy w obliczu konsolidacji rynków spowodowanej przez COVID-19? Radzi Marek Ruciński, specjalista w kancelarii prawnej Grant Thornton.

[PORADNIK] Odzyskanie strat poniesionych w czasie pandemii

Jak zabezpieczyć swoje interesy i zwiększyć szansę na odzyskanie strat poniesionych w trakcie pandemii? Radzi Marcin Klimczak, partner PwC.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: dezynfekujące płyny

Producenci lub planujący produkcję płynów dezynfekujacych muszą liczyć się z dodatkowymi obowiązkami. Jakimi - wylicza Paweł Kaczmarek, doradca w Grant Thornton.

[PORADNIK] BGK dopłaci do oprocentowania kredytów

W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać.

[PORADNIK] Poprawa płynności finansowej w ramach CIT

W tarczy antykryzysowej wprowadzono wiele środków, które mogą poprawić płynność finansową. Można je łączyć z rozwiązaniami dostępnymi już wcześniej. Jakimi - radzą eksperci KPMG.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Ochrona dłużników w tarczy 3.0

Tarcza antykryzysowa 3.0 zawiera zapisy dotyczące ochrony dłużników przed potrąceniami niealimentacyjnymi. Co te regulacje oznaczają w praktyce - tłumaczy Monika Smulewicz, partner, dyrektor zarządzający Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Zwolnienia dyscyplinarne

Jak w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia? Wyjaśnia Monika Smulewicz partner, dyrektor zarządzający Grant Thortnon.

[PORADNIK] Grant Thortnon dla Handlu: Tarcza finansowa PFR cd.

Czy w ramach powiązań należy brać spółkę matkę z Unii Europejskiej? Jakie znaczenie ma złożenie teraz wstępnej aplikacji do PFR? Na pytania dużych przedsiębiorców odpowiadają eksperci Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Tarcza finansowa PFR

Które wartości obrotu bierzemy we wniosku? Czy subwencja może być przeznaczona na spłatę kredytu? Na te i wiele innych pytań małych i średnich przedsiębiorców odpowiadają eksperci Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Zwolnienie pracownika

Rząd wycofał się ostatnio z kilku kontrowersyjnych pomysłów dotyczących rynku pracy, m.in. zwalniania pracowników mailem. Tyle, że prawo dopuszcza takie rozwiązanie pod jednym warunkiem. Jakim - wyjaśniają eksperci Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Łatwiejsze dofinansowanie projektów inwestycyjnych

Nawet te firmy, które radzą sobie dobrze, nie są w obecnej sytuacji skore do podejmowania nowych inwestycji. Co może pomóc im teraz w podjęciu decyzji, tłumaczy Agnieszka Wykrzykowska, senior manager w Grant Thornton.

[PORADNIK] Można się już odwołać od decyzji PFR

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali pomoc w ramach tarczy finansowej PFR, ale niższą niż wnioskowali, mogą już odwołać się od decyzji.

[PORADNIK] Jakie podatki od pomocy

Czy pomoc finansowa w ramach tarczy jest opodatkowana? PFR wyjaśnia, jakie są zasady postępowania w przypadku MSP.

Czy zapłacisz za upadłość małżonka?

Niekiedy zdarza się, że jeden z małżonków będący przedsiębiorcą boryka się z problemami, które zmuszają go do podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Co to oznacza?

[PORADNIK] Można rozliczyć wstecznie stratę za 2020 r.

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej jest możliwość odliczenia straty poniesionej w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r., ale po spełnieniu odpowiednich warunków. Jakich - wyjaśniają eksperci KPMG.