Koronawirus - poradnik

Gdzie i jak firmy mogą szukać wsparcia, jakie rozwiązania prawne może stosować handel i producenci. Eksperci prawa podatkowego i pracy, finansiści i inni specjaliści odpowiadają na Wasze pytania i tłumaczą kolejno wprowadzane przepisy związane z tarczą antykryzysową.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: nowa odsłona JPK_VAT, cz.1

Przesunięcie terminu wprowadzenia nowego JPK_VAT wzbudza wiele pytań i wątpliwości. Wyjaśnia je Joanna Parobczak, specjalista ds. księgowości, Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: nowa odsłona JPK_VAT, cz.2

Zmieniają się oznaczenia m.in. grup towarów w nowym JPK_VAT z deklaracją. Jakie są i co musi zrobić przedsiębiorca, radzi Joanna Parobczak, specjalista ds. księgowości, Grant Thornton

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: nowa odsłona JPK_VAT, cz.3

Co grozi za błędy w JPK_VAT z deklaracją? Odpowiada Joanna Parobczak, specjalista ds. księgowości, Grant Thornton.

[PORADNIK]: wypowiedzenie umowy przy pracy zdalnej

Wy pytacie, my odpowiadamy: jak wypowiedzieć umowę w sytuacji, gdy pracownik pracuje z domu? Wyjaśnia Michał Włodarczyk - adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: koronawirus a Polska Strefa Inwestycji

Rząd może wstrzymać wydawanie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

[PORADNIK]: Zawieszenie składek ZUS

Wy pytacie, my odpowiadamy: czy w przypadku zamknięcia sklepu można zawiesić opłacanie składek ZUS? Tłumaczy Michał Włodarczyk - adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: RODO a praca zdalna

Obecna sytuacja wymusiła szybką i nagłą konieczność zmian w przetwarzaniu danych osobowych i posługiwaniu się sprzętem służbowym. Jak pracować bezpiecznie - radzi Kacper Rączkowiak, specjalista ds. ochrony danych osobowych, Grant Thornton.

[PORADNIK]: Praca zdalna - obowiązki pracownika i pracodawcy

Wy pytacie, my odpowiadamy: czy pracownik musi zgodzić się na pracę zdalną? Co, gdy nie chce jej wykonywać? Wyjaśnia Michał Włodarczyk - adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: dotacje

Pandemia spowodowała problemy ubiegającym się lub już realizującym projekty współfinansowane ze wsparciem UE. Jak pokonać trudności - radzi Agnieszka Wykrzykowska, senior menedżer Grant Thornton.

[PORADNIK]: Przestój w firmie cz.1.

Wy pytacie, my odpowiadamy: czy można wstrzymać wypłacanie wynagrodzenia? Tłumaczy Michał Włodarczyk - Adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK]: Przestój w firmie cz. 2.

Wy pytacie, my odpowiadamy: czy można wstrzymać wypłacanie wynagrodzenia? Tłumaczy Michał Włodarczyk - Adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK]: Przestój w firmie cz. 3.

Wy pytacie, my odpowiadamy: jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z pomocy w tarczy? Tłumaczy Michał Włodarczyk - Adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK]: Przestój w firmie cz. 4

Wy pytacie, my odpowiadamy: formalności do dopełnienia, by skorzystać z pomocy przewidzianej w tarczy. Wyjaśnia Michał Włodarczyk - adwokat w zespole prawa pracy Kancelarii BSJP Brockhuis Jurczak Prusak Sroka Nilsson Sp. k.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Prokurent jako wsparcie w prowadzeniu biznesu

Gdy sam przedsiębiorca lub spółka nie mogą działać z powodu pandemii, firmę może poprowadzić prokurent. Kto może nim być i jakie czynności podejmować, wyjaśnia Agnieszka Lorenz, konsultant, Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: nowy termin podatku od sprzedaży

Tarcza antykryzysowa odracza wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej. Toczy się też sprawa w TSUE. Jaka jest obecnie sytuacja z podatkiem, wyjaśnia Wojciech Chromik, menedżer Grant Thornton.

[PORADNIK] Wy pytacie, eksperci odpowiadają: gdy pracownik nie przyjdzie do pracy

Kiedy pracownik nie poniesie konsekwencji, jeśli w czasie pandemii nie przyjdzie do pracy, bo się boi? Odpowiada Wojciech Chromik, menedżer, Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: tarcza antykryzysowa dla rynku pracy

Ochrona miejsc pracy to jedno z najważniejszych celów wsparcia firm w związku z pandemią. Jakie rozwiązania znajdują się w tarczy - tłumaczy Monika Smulewicz, partner, dyrektor zarządzający Grant Thornton.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: podatek od darowizn

Wy pytacie, a eksperci odpowiadają: Kiedy obowiązuje stawka 0% na darowizny na cele związane ze zwalczaniem skutków COVID-19?

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: zasiłek opiekuńczy ZUS

Pracownik może przedłużyć okres 14 dni pobierania zasiłku ze względu na opiekę nad dzieckiem. Ma dwie możliwości. Pomagamy wypełnić dokumenty w każdej z nich.

[Tylko u nas] Tarcza: plusy i minusy dla MSP

Kamil Rybikowski, radca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazuje dobre i złe rozwiązania ustawy o tzw. tarczy, przyjętej przez Sejm z 27 na 28.03 i przesłanej do Senatu.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Pomoc dla MSP

Tzw. tarcza antykryzysowa ma ulżyć małym firmom. Podpowiadamy, jak przedsiębiorcy mogliby skorzystać z pomocy.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: naruszenie umowy

Czy można uniknąć naruszenia umowy handlowej z kontrahentem zagranicznym ze względu na pandemię? Podpowiadamy, kiedy i na podstawie jakich przepisów przedsiębiorca może zwolnić się z odpowiedzialności.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: Nowe terminy sprawozdawczości

Nowe terminy mają znaleźć się w tzw. tarczy antykryzysowej. Wiemy, jakie są projekty ich zmian.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: wydatki przy pandemii a koszty

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w czasie epidemii wymaga dodatkowych zakupów. Wskazujemy, co można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: płynność finansowa, cz.1

Zanim zostanie wdrożony rządowy pakiet wsparcia dla przedsiębiorców, można skorzystać z dostępnych rozwiązań prawa podatkowego. Jedną z opcji jest ulga za złe długi.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: płynność finansowa, cz. 2

Nieściągalne wierzytelności jako koszty to kolejna z opcji poprawy płynności, nim zostanie wdrożony pakiet ustaw antykryzysowych. Tu potrzebne jest orzeczenie sądu.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: płynność finansowa, cz. 3

Rozłożenie na raty i umorzenie to inne z rozwiązań do zastosowania nim rząd wdroży pakiet ustaw antykryzysowych. Wyjaśniamy, jak to zrobić i co powinien zawierać wniosek.

[PORADNIK] Grant Thornton dla Handlu: niewykonane umowy

Jak uchronić się przed konsekwencjami niewykonania lub nieprawidłowego wykonania zawartych umów? Oto wskazówki dla przedsiębiorców.

Prawnik radzi: restrukturyzacja w 7 krokach

Apel powstałego właśnie Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług nie pozostawia złudzeń - są firmy, które stoją na krawędzi. Restrukturyzacja może uratować przedsiębiorstwo i zabezpieczyć majątek. Jak ją przeprowadzić radzi mec. Robert Szczepanek z kancelarii Causa Finita.