Handel - prawo

Instytut Jagielloński: żywność podrożeje!

Według ekspertów IJ, dodatkowy podatek dla sieci handlowych nad którym znów pracuje nasz rząd spowoduje wzrost cen dla konsumentów, co ma wynikać z przerzucania kosztów nowego podatku oraz z częściowego wycofania się z rynku dużych graczy - zostaną ci, którzy mają wyższe ceny.

To już (prawie) pewne: będzie opłata za wszystkie torby w sklepach

Chodzi o foliówki i torby plastikowe poza tzw. zrywkami. Ustawa, która ma zacząć obowiązywać już 1 września 2019 r., trafi teraz do Senatu. Pierwsze opłaty dotyczyć będą toreb nabytych i wydanych od 1 września do 31 grudnia 2019 r.

UOKiK skontroluje i ukarze duże firmy zwlekające z zapłatą mniejszym kontrahentom

Od 1 stycznia 2020 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzy się zatorom płatniczym, czyli problemowi niepłacenia małym i średnim przedsiębiorcom za wykonane przez nich usługi i dostarczone towary.

Rząd nie podjął decyzji ws. podatku

Na razie nie ma jeszcze decyzji w jakim kształcie i kiedy wejdzie w życie podatek od sprzedaży detalicznej - podaje PAP Biznes powołując się na słowa premiera Morawieckiego.

Konfederacja Lewiatan: podatek od sprzedaży detalicznej to błąd

Jak przypomina Konfederacja Lewiatan, rząd nie zamierza czekać na prawomocne zakończenie sporu z Komisją Europejską i niezależenie od złożenia przez nią odwołania (co jest bardzo prawdopodobne), planuje odwiesić pobór podatku od handlu od 1 września br. - To błąd - alarmują.

PIH: małych sklepów nie stać na przekazywanie żywności

Zdaniem Polskie Izby Handlu obowiązek przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego powinien dotyczyć sklepów powyżej 500 mkw., a nie 250 mkw. jak jest teraz w projekcie ustawy.

Izba Gospodarki Elektronicznej: rozwój e-commerce w Polsce zagrożony

Izba Gospodarki Elektronicznej (IGE) jest zaniepokojona projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, który za kilka dni będzie przedmiotem obrad Sejmu. O co chodzi?

Ryszard Petru chciał uwolnić handel, nie udało się

W marcu ekonomista i polityk Ryszarda Petru powołał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Uwolnijmy handel" i rozpoczął zbiórkę zbiórkę 100 000 podpisów pod Obywatelską Inicjatywą Ustawodawczą uchylającą ograniczenia handlu w niedziele. Zdołał zebrać połowę.

Wręczali łapówki, aby ich towary znalazły się w dużych sklepach

Policjanci z Łodzi zatrzymali 7 osób, które odpowiedzą za korumpowanie menadżerów sieci znanych sklepów wielkopowierzchniowych w celu podpisania korzystnych umów handlowych. Podejrzani pochodzą z terenu czterech województw i mogli wręczyć nawet 1,7 mln zł łapówek.

Batalii o podatek od sprzedaży detalicznej ciąg dalszy

Komisja Europejska skorzystała ze swojego prawa i odwołała się od decyzji Sądu Unii Europejskiej, który przyznał rację polskiemu rządowi w sprawie możliwości poboru podatku od sprzedaży detalicznej.