Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Rząd ma w planach odmrożonenie podatku handlowego

Resort finansów zakłada odmrożenie podatku handlowego. Na razie jego pobór zawieszony jest do 1 stycznia 2021 r.

Sprawdziliśmy, kiedy jest najbliższa handlowa niedziela

W styczniu była jedna handlowa niedziela (26. I), a w kwietniu - ze względu na Wielkanoc - aż dwie: 5 kwietnia oraz 26 kwietnia. W czerwcu była jedna - 28 czerwca.

Jest projekt ustawy o zniesienie zakazu handlu w niedziele

Wszystkie sklepy w niedziele znów będą czynne, a pracownikowi handlu mają przysługiwać dwie wolne niedziele w miesiącu - takie zmiany znalazły się w projekcie ustawy przygotowanym przez pracodawców, którym wkrótce ma zająć się rząd i związkowcy, a do których dotarł dziennik "Fakt".

Projekt RM: mniejszy dystans społeczny i więcej kibiców na stadionach

Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m, na targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50% - wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Emilewicz: pierwsze płatności wykonane bonem turystycznym na koniec lipca, początek sierpnia

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy o bonie turystycznym, system informatyczny ZUS będzie gotowy do wypłaty pierwszych świadczeń na koniec lipca - powiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że pierwsze płatności będzie można wykonać na koniec miesiąca, początek sierpnia.

Maseczki w sklepach: podstawa prawna, jakie kary

Specjalnie dla nas Magdalena Bilicka, specjalista w kancelarii prawnej Grant Thornton, tłumaczy jak z punktu widzenia prawa, wygląda sprawa noszenia bądź nie- maseczek na twarzy. Gdzie je należy zakładać, komu i co grozi, za łamanie prawa. I czy na pewno możemy mówić o "łamaniu prawa".

Potrzebne są zwolnienia darowizn z VAT-u

Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu i innych w sprawie potrzeby zwolnienia z podatku VAT darowizn. Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie zaspokajają w sposób należyty potrzeb oraz interesów różnych grup społecznych.

Retail Institute apeluje do rządu o przywrócenie handlu w niedziele

Znamy już wyniki wyborów prezydenckich 2020, a to oznacza, że przywrócenie handlu w niedziele - choćby czasowo - jest mało prawdopodobne, a nawet niemożliwe. Retail Institute publikuje jednak konkretne liczby i apeluje do rządu.

Jest już pierwszy polubowny e-sąd dla konsumentów

Ultima Ratio pierwszym w Polsce sądem online rozstrzygającym sprawy na linii konsument-przedsiębiorca. UOKiK wpisał e-sąd na listę podmiotów uprawnionych do rozpatrywania tzw. sporów konsumenckich.

Maseczki w sklepach: sypią się mandaty

Maseczka lub jej brak w sklepie podczas zakupów rozgrzewają emocje Polaków do czerwoności. Prawo mówi jasno: trzeba je nosić. Praktyka pokazuje jednak, że bywa z tym różnie. Sypią się mandaty, mnożą dyskusje.

Uproszczona restrukturyzacja wchodzi lada moment

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy wprowadzające Tarczę 4.0, w tym możliwość przeprowadzenia pozasądowej restrukturyzacji.