Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

PIH: centra dystrybucyjne nie podlegają ustawie

Polska Izba Handlu apeluje o wycofanie się Państwowej Inspekcji Pracy z interpretacyjnego rozszerzenia katalogu podmiotów podlegających zakazowi handlu w niedziele o centra dystrybucyjne, logistyczne i magazynowe.

Pokłosie 11 marca

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolowali w pierwszą niedzielę z zakazem handlu 7 tys. sklepów.

Zakaz handlu: kontrole są i będą

Urzędnicy PIP nie chcą kontrolować sklepów w niedziele, bo wolą mieć wolne w te dni. Główny Inspektorat Pracy ripostuje: dyżurują tylko ci, którzy zgłosili się dobrowolnie.

Niedzielne zakupy, czyli bilans zysków i strat

Ustawa ograniczająca handel w niedziele może przynieść przetasowania dotyczące preferowanych formatów sklepów, ale też być zagrożeniem dla wielu segmentów produktów, których sprzedaż realizowana jest w dużym stopniu poprzez niedzielne zakupy - przestrzegają analitycy z IQS.

PO ostro o zakazie handlu w niedziele

Platforma Obywatelska wniesie na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy uchylającej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - zapowiedzieli w sobotę w Warszawie przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann i posłanka Maria Małgorzata Janyska.

PIP z infolinią dla Ukraińców

Po doniesieniach o nieudzieleniu pomocy Ukraince, która nielegalnie pracowała u dostawcy Lidla i dostała udaru, Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła numer alarmowy dla Ukraińców pracujących w Polsce.

Handel sprawą narodową

11 marca, to pierwszy dzień ustawowego zakazu handlu w niedziele. Różni detaliści różnie sobie z nim radzili. Podobnie jak konsumenci.

Czy będzie model węgierski?

Sieci, zwłaszcza dyskontowe, bronią się gigantycznymi promocjami przed spadkiem obrotów w wyniku zakazu niedzielnego handlowania. Podobnie zareagowały na Węgrzech, co skutkowało zamknięciem ponad 2 tys. mniejszych sklepów.

Bujara ostrzega: nie kombinujcie!

- Słyszymy o wielu niepokojących pomysłach obchodzenia prawa, dlatego będziemy wnioskować o nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - zapowiada Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność".

Biedronka na dworcu będzie mogła działać w niedziele

Sklepy działające na terenie dworców będą mogły działać w niedziele z ograniczeniem handlu - uważa Główny Inspektorat Pracy. Oznacza to, że 11 marca będzie można zrobić zakupy np. w Biedronce na Dworcu Centralnym.

Niedziela pod specjalnym nadzorem

Wszystkie ręce na pokład. 11 marca, czyli w pierwszą niedzielę bez handlu, w każdym powiecie dyżurować będą inspektorzy pracy.

} }