Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

PSH Lewiatan: ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wymaga poprawek

18 września wchodzi w życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nakłada ona na sklepy prowadzące sprzedaż produktów spożywczych obowiązek zawarcia umowy z organizacją pozarządową. Prezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan Wojciech Kruszewski uważa, że ustawa wymaga poprawek.

Pracodawco, nadeszły zmiany w Kodeksie pracy

7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników.

Czy w niedzielę można bez przeszkód robić zakupy?

Niestety nie. 21 września to niedziela bez handlu.

Przewodnik: Płatności po 14 września 2019

Wchodzi w życie dyrektywa PSD2, która zmienia sposób, w jaki klienci będą płacić za zakupy. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo finansów płacących w dobie postępującej cyfryzacji. Dwaj najwięksi operatorzy płatności bezgotówkowych - Mastercard i Visa - przypominają o zmianach.

Nowe zasady wystawiania faktur

Od 1 stycznia 2020 r. sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę VAT do paragonu wyłącznie pod warunkiem, że na tym paragonie znajdzie się NIP nabywcy.

Handel w niedziele: węgierski scenariusz mało realny

Konsumenci przyzwyczaili się już do niehandlowych niedziel, choć mogą odczuwać dyskomfort. Prognozy dotyczące liberalizacji przepisów przedstawia dr Maria Andrzej Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, były dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Urlop na żądanie: konieczne potwierdzenie

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem rozpoczęcie urlopu na żądanie przed udzieleniem go przez pracodawcę może być uznane za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Sprawdź szczegóły.

Karty podarunkowe też są objęte PSD2

Wdrożenie unijnej dyrektywy PSD2 ma wpływ nie tylko na rynek kart debetowych i kredytowych, ale również przedpłaconych kart podarunkowych. Mechanizm silnego uwierzytelnienia zacznie obowiązywać od 14 września.

Sklepy w Krakowie same ograniczają sprzedaż alkoholu

W Krakowie ruszył pilotażowy program odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, w którym to sami detaliści zdecydowali, aby w godzinach nocnych - pomiędzy godz. 0.00 a 5.30 - nie sprzedawać alkoholu. Jak na razie do programu przystąpiło 149 sklepów.

Koniec geoblokowania w e-sklepach

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Oznacza to, że sprzedawcy internetowi nie będą mogli już blokować dostępu do sklepu osobom zza granicy.

Minister Kowalczyk: od 1 września 20 gr za każdą reklamówkę

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego za każdą torebkę foliową trzeba będzie zapłacić 20 groszy plus VAT - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk w Sygnałach Dnia Radiowej Jedynki.

} }