Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Jedna inspekcja dla całego łańcucha żywności

Od 1 lipca 2020 r. za kontrole jakości żywności na wszystkich etapach obrotu będzie odpowiedzialna jedna instytucja - Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów-Rolno Spożywczych, która podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PIH: podatek od cukru utrudni życie hurtownikom

Podczas poniedziałkowych konsultacji z wiceministrem zdrowia przedstawiciele Polskiej Izby Handlu zawnioskowali o pobieranie opłaty od cukru bezpośrednio od producenta.

Czy w niedzielę można bez przeszkód robić zakupy?

W 2020 r. jest tylko siedem niedziel handlowych. Tym samym ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, która zaczęła obowiązywać w marcu 2018 r., funkcjonuje już w pełnym zakresie.

Konsultacje społeczne w sprawie RODO dla handlu

Polska Rada Centrów Handlowych, we współpracy z firmami członkowskimi, przygotowała zbiór zasad przetwarzania danych osobowych, kluczowych dla branży nieruchomości handlowych. Projekt kodeksu RODO jest na etapie konsultacji społecznych, by wypracować wspólne stanowisko sektora handlu.

Czy prezydent przegra wybory przez cukier i małpki? Eksperci: to realny scenariusz

Według Instytutu Staszica złożenie podpisu pod ustawą o opłatach za małpki i napoje słodzone może przyczynić się do porażki prezydenta Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Tym bardziej, że konsumenci mocno odczuwają już wzrost cen, zwłaszcza żywności.

Polacy z wielkich miast wolą otwarte w niedziele sklepy

W 2020 r. bez żadnych przeszkód zakupy można zrobić tylko w 7 niedziel. Jak wynika z badania Havas Media Group - Intelligence Team, tegoroczne zaostrzenie handlu na ogół nie jest przyjmowane przez Polaków z entuzjazmem.

Podatek od małpek i napojów uchwalony

Sejm uchwalił w piątek 14 lutego ustawę o prozdrowotnych wyborach konsumentów, czyli tzw. podatek od małpek i cukru. Teraz ustawą zajmie się już tylko Senat.

Resort Zdrowia: podatek cukrowy i od małpek od lipca

Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało poparcie przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji związanych z wprowadzeniem opłat od słodzonych napojów i napojów alkoholowych o trzy miesiące, tj. na 1 lipca 2020 r.

PIH: chaos i niepewność w branży

Polska Izba Handlu postuluje o odsunięcia wejścia w życie zapisów projektu ustawy nakładającej dodatkowe opodatkowanie napojów słodzonych i tzw. małpek co najmniej do 1 stycznia 2021 r. Izba gospodarcza handlu wytyka też nieścisłości w projekcie i domaga się doprecyzowania niektórych zapisów.

Warszawska ustawa krajobrazowa pod lupą UOKiK

Obawy urzędu budzi możliwość stworzenia monopolu jednej spółki - AMS - i wyeliminowania z rynku wielu firm z branży reklamowej. Sprawdzi to prezes UOKiK Tomasz Chróstny (na zdjęciu), który wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.

Wyższe opłaty za słodzone napoje i małpki coraz bliżej

4 lutego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatkowej opłacie od małpek oraz słodzonych napojów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd nie ustąpił producentom alkoholi, odpuścił nieco branży napojowej.

} }