Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Obostrzenia przedłużone, hotele nieczynne do 3 maja

Rząd kolejny raz przedłuża aktualnie obowiązujące restrykcje, tym razem do niedzieli 25 kwietnia. Są jednak wyjątki. Wiadomo też, że na majówkę Polacy nie wyjadą do hoteli czy pensjonatów - te pozostaną w uśpieniu do 3 maja włącznie.

PIH: dość podatku VAT od darowizn

Zdarza się, że sklepy z odzieżą wyrzucają niesprzedane kolekcje zamiast oddać je potrzebującym. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale i wielu innych produktów przemysłowych - niektórych sprzętów elektronicznych, przyborów szkolnych, środków czystości, mebli, wyposażenia domowego itp.

6 kroków do powstania skutecznego systemu ROP

Oto jak w sześciu krokach zaprojektować skuteczny system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Raport Eunomia Research&Consulting na zlecenie firmy Tomra.

W środę komunikat w sprawie obostrzeń

Po środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego rząd wyda komunikat w sprawie obostrzeń. - Jesteśmy na etapie dyskusji, nie ma decyzji, jakiego okresu będzie to dotyczyło - poinformował w wywiadzie dla portalu rp.pl szef MZ Adam Niedzielski.

Nielegalna fabryka, a w niej 1,4 mln sztuk papierosów

W zlikwidowanej przez CBŚP fabryce można było wyprodukować w ciągu miesiąca 24 mln papierosów wartych ok. 7,8 mln zł. Podczas akcji zatrzymano 5 podejrzanych, przejęto 1,4 mln szt. papierosów, tytoń, maszyny służące do produkcji papierosów oraz marihuanę.

Firmy rodzinne: ich przewagi i wyzwania [WYWIAD]

Przed Wielkanocą pojawił się projekt ustawy o fundacjach rodzinnych. Pytamy więc dr Adriannę Lewandowską, założycielkę i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego o sytuację firm rodzinnych na polskim rynku.

Będzie dodatkowa opłata za produkty jednorazowe

Sklepy czy kawiarnie będą musiały zapewnić swoim klientom alternatywę jednorazówek, a więc produkt inny niż ten z plastiku. Od 3 lipca 2021 r. obowiązywać będzie też zakaz wprowadzania na rynek jakichkolwiek produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu.

PIH walczy o zwolnienie z VAT-u darowizn produktów przemysłowych

Polska Izba Handlu przygotowała petycję do Senatu RP ws. zwolnienia z VAT-u darowizn produktów przemysłowych.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Rząd chce sprawdzić, czy po Wielkanocy trend spadkowy zakażeń będzie utrzymany. Może to zrobić najwcześniej za 1,5 tygodnia, dlatego aktualnie obowiązujące obostrzenia zostają utrzymane do niedzieli 18 kwietnia.

Wiadomo, kiedy decyzja, co do obostrzeń

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zbierze się w środę 8 kwietnia i wówczas podejmie decyzje, co do utrzymania lub poluzowania aktualnie obowiązujących w Polsce obostrzeń.

Zaszczepieni mogą zostać wkrótce zwolnieni z niektórych ograniczeń

Ale na razie tylko w Niemczech.