Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Dyrektywa PSD2, czyli płatności po nowemu

14 września 2019 r. wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, wymagająca tzw. silnego uwierzytelniania klienta dla wszystkich płatności kartą. Nowe przepisy obejmują zarówno płatności online, jak i transakcje zbliżeniowe dokonywane w sklepach. Co to oznacza dla Polaków?

Izba Gospodarki Elektronicznej: rozwój e-commerce w Polsce zagrożony

Izba Gospodarki Elektronicznej (IGE) jest zaniepokojona projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych, który za kilka dni będzie przedmiotem obrad Sejmu. O co chodzi?

Czy w niedzielę można bez przeszkód robić zakupy?

Nie. 21 lipca to niedziela bez dużego handlu.

PIH: małych sklepów nie stać na przekazywanie żywności

Zdaniem Polskie Izby Handlu obowiązek przekazywania żywności organizacjom pożytku publicznego powinien dotyczyć sklepów powyżej 500 mkw., a nie 250 mkw. jak jest teraz w projekcie ustawy.

Konfederacja Lewiatan: podatek od sprzedaży detalicznej to błąd

Jak przypomina Konfederacja Lewiatan, rząd nie zamierza czekać na prawomocne zakończenie sporu z Komisją Europejską i niezależenie od złożenia przez nią odwołania (co jest bardzo prawdopodobne), planuje odwiesić pobór podatku od handlu od 1 września br. - To błąd - alarmują.

Rząd nie podjął decyzji ws. podatku

Na razie nie ma jeszcze decyzji w jakim kształcie i kiedy wejdzie w życie podatek od sprzedaży detalicznej - podaje PAP Biznes powołując się na słowa premiera Morawieckiego.

UOKiK skontroluje i ukarze duże firmy zwlekające z zapłatą mniejszym kontrahentom

Od 1 stycznia 2020 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzy się zatorom płatniczym, czyli problemowi niepłacenia małym i średnim przedsiębiorcom za wykonane przez nich usługi i dostarczone towary.

To już (prawie) pewne: będzie opłata za wszystkie torby w sklepach

Chodzi o foliówki i torby plastikowe poza tzw. zrywkami. Ustawa, która ma zacząć obowiązywać już 1 września 2019 r., trafi teraz do Senatu. Pierwsze opłaty dotyczyć będą toreb nabytych i wydanych od 1 września do 31 grudnia 2019 r.

Instytut Jagielloński: żywność podrożeje!

Według ekspertów IJ, dodatkowy podatek dla sieci handlowych nad którym znów pracuje nasz rząd spowoduje wzrost cen dla konsumentów, co ma wynikać z przerzucania kosztów nowego podatku oraz z częściowego wycofania się z rynku dużych graczy - zostaną ci, którzy mają wyższe ceny.

POHiD: Podatek od handlu uderzy w budżet polskich rodzin

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), której członkami są największe sieci handlowe, stoi na stanowisku, że podatek handlowy przyniesie więcej szkód niż pożytku. Skończy się tania żywność w naszym kraju, przez co ucierpi najuboższa część społeczeństwa.

Podatek od sprzedaży detalicznej obejmie przychody osiągnięte od dnia 1 września 2019 r.

Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

} }