Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

PGS zaniepokojona opłatami za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

Sieć wskazuje na wady nowej ustawy oraz ogromne koszty dla branży.

Coraz mniej osób popiera zakaz handlu

Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników badań z listopada i obecnie wynosi 28%. Aż 71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy.

Faliński: Obecny rząd nie zniesie zakazu handlu w niedziele

O problemach z liberalizacją niedzielnego handlu mówi dr Maria Andrzej Faliński (na zdjęciu), prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji w latach 2000-2017.

Druzgocąca ocena pomysłu zaostrzenia zakazu handlu

Grupą najbardziej dotkniętą przez proponowaną nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele będą małe sklepy, które i tak jako jedyne podmioty w handlu detalicznym w wyniku ustawy odnotowały straty w udziale w rynku - wynika z oceny Biura Analiz Sejmowych.

Małe sklepy pod młotek

- W tym roku rynek handlowy skurczy się w sumie o ok. 3,4 tys. placówek, a realnie sytuacja małych, lokalnych sklepów jest dużo gorsza - wynika z danych zebranych dla "Rzeczpospolitej" przez firmę doradczą Euromonitor International.

FOR obnaża słabości nowelizacji handlu w niedziele

Drobne zmiany nie naprawiają całej ustawy, która jest przykładem bubla prawnego nieproporcjonalnie ingerującego w wolność gospodarczą - tak przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) komentują projekt nowelizacji ustawy o zakazie handlu w niedziele.

Spory w firmach. Jak szybko i polubownie je rozwiązać?

Sądy polubowne dla przedsiębiorców nie cieszą się zbyt dużą popularnością. A szkoda. Bo przy sprawach w których wartość sporu nie jest wysoka, to może być szybkie i sprawne rozwiązanie.

Nowy rok i kolejne niedziele bez handlu

Na Węgrzech, po niespełna roku wycofano zakaz handlu w niedzielę, Francja przeszła pod tym względem proces liberalizacji. W Polsce natomiast czeka nas zaostrzenie przepisów. Od 1 stycznia zakupy zrobimy jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Sąd Najwyższy o handlu w niedziele

Do zwolnienia z zakazu niedzielnego handlu wystarczy, aby w placówce handlowej przeważającą działalnością była sprzedaż tylko jednego z towarów przewidzianych jako wyjątki zwalniające z tego zakazu, np. prasy - wynika ze środowej uchwały Sądu Najwyższego.

VAT-owy drogowskaz

Nabywcy muszą dokładnie sprawdzać, od kogo kupują towar. Jeśli nie zweryfikują kontrahentów, to znaczy że nie dochowują należytej staranności i grożą im za to poważne konsekwencje. Aby się ich ustrzec, Ministerstwo Finansów przygotowało wytyczne.

Podatek handlowy znów odroczony

Senat poparł w piątek nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tzw. podatku handlowego. Przedłuża ona zawieszenie tej daniny na kolejny rok, czyli do końca 2019 roku.

} }