Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Handel i produkcja wybierają papierowe faktury

Mimo zapowiadanego wdrożenia KSeF, z którego każdy polski przedsiębiorca będzie musiał korzystać od 2024 roku, 66% firm nadal wprowadza do obrotu setki papierowych faktur. Choć dygitalizacja w innych obszarach biznesu nie jest im obca i np. dokumenty przechowują w chmurze. Sprawdzamy dlaczego.

POHiD jest przeciwko podniesienia progu kradzieży

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji negatywnie ocenia przyjętą przez Komisję Nadzwyczajną do Spraw Zmian w Kodyfikacjach poprawkę do projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny, podwyższającą próg pomiędzy kradzieżą stanowiącą wykroczenie a kradzieżą będącą przestępstwem z 500 zł do 800 zł.

Sklepy informują klientów o niedzielach handlowych w... SMS-ach

Wiele osób zwyczajnie zapomina o niedzielach handlowych, a wyszukiwarki internetowe także zawodzą przy próbach znalezienia takich informacji. Dlatego duże sieci i mniejsze sklepy, które są w te dni otwarte coraz częściej przypominają o tym na własną rękę, wykorzystując wiadomości tekstowe.

Firmy mogą bojkotować system e-Faktur?

Nie brakuje opinii, że Krajowy System e-Faktur jest dysfunkcjonalny i przedsiębiorcy nie zechcą go wdrażać. Eksperci zwracają uwagę na obowiązki i koszty związane z jego wdrażaniem. I dodają, że czas pokaże, jak to będzie w praktyce funkcjonowało.

PIE: Polska kluczowa w transporcie ukraińskich artykułów rolnych

Przez nasze przejścia graniczne przewieziono od marca do maja br. 30% zbóż, nasion oleistych i olejów sprzedanych przez Ukrainę za granicą. Oznacza to, że tu wiedzie jedna z głównych tras transportu ukraińskich artykułów rolnych - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny.

PIH: podniesienie progu jest zachętą do kradzieży

Podwyższenie progu przestępstwa przy kradzieży z 500 zł na 800 zł jest absolutnie niedopuszczalne - uważa Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Mikrofirmy czekają problemy z KseF

Wielkimi krokami zbliża się KSeF, który w końcu stanie się obligatoryjny. Dla przedsiębiorców oznacza to przestawienie się na nowe zasady wystawiania faktur. Część może przejść do szarej strefy lub nawet zrezygnować z biznesu - przewidują eksperci. Jak temu zapobiec?

Młodzi Polacy i Europejczycy sięgają po podróbki [BADANIE]

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w badaniu o zachowaniach młodych po pandemii w tym kontekście wskazał, że 44% młodzieży w naszym kraju w ostatnim roku celowo kupiło podróbkę. Umyślne piractwo pozostaje constans mimo rosnącej świadomości.

Hiszpania mówi "nie" marnowaniu żywności

Będą za to kary.

Rząd: od stycznia 2023 r. najniższa pensja wyniesie 3383 zł brutto, a od lipca - 3450 zł

W przyszłym roku planowane są dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Rząd proponuje, by od stycznia najniższa pensja wynosiła 3383 zł, a od lipca wzrosła do poziomu 3450 zł brutto - poinformował we wtorek rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, po posiedzeniu Rady Ministrów.

Ministerstwo Finansów: bez zmian w podatku od sprzedaży detalicznej

Nie planujemy zmian w podatku od sprzedaży detalicznej w zakresie obowiązujących progów kwotowych przychodu - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską.