Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

TYLKO U NAS: Inspekcja pracy podsumowuje pracę sklepów w niedziele

Ponad tysiąc inspektorów pracy zaangażowanych było w ubiegłym roku w badanie pracy sklepów w niehandlowe niedziele. Wszystkie działania kontrolne i rozpoznawcze objęły łącznie 18,2 tys. placówek.

W przyszłym roku koszt 500+ to 41 mld zł

Po rozszerzeniu od lipca programu 500+ skorzysta z niego łącznie 6,8 mln rodzin. Tylko w tym roku koszty świadczenia wyniosą 31 mld zł.

Zmiany w zatrudnieniu małżonków i dzieci [ANALIZA]

Ekspert z kancelarii prawnej Ecovis Milczarek i Wspólnicy wyjaśnia, na czym polegają nowe zasady rozliczeń podatkowych w tych firmach, które zatrudniają członków swojej rodziny.

Episkopat: niedziele mają być wolne od pracy, amen!

Konferencja Episkopatu Polski wydała oświadczenie, w którym apeluje do rządu o zaniechanie działań zmierzających do zmian w obowiązującej od roku ustawie ograniczającej handel w niedziele.

Sejm zaakceptował kasy online

Sejm uchwalił w piątek ustawę, wprowadzającą nowy rodzaj kas rejestrujących (online). Nowe przepisy mają m.in. ograniczyć szarą strefę, bowiem takie kasy automatycznie będą przekazywać dane do szefa KAS. Oznacza to 1,6 mln kas do wymiany.

Zaskakujące twarde dane o handlu w niedziele

Duże sieci handlowe są bardziej dotknięte skutkami ograniczenia handlu w niedzielę niż pozostałe, mniejsze podmioty - wynika z analizy PKO BP dokonanej na podstawie danych transakcyjnych z kart płatniczych tego banku.

Właściciele małych sklepików apelują o wycofanie się z ograniczenia handlu w niedzielę

12 marca 2019 roku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynęła petycja w sprawie zniesienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i niektóre święta, a także wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy, gwarantujących każdemu pracownikowi dwie wolne niedziele w miesiącu.

Handel w niedziele: konsensusu brak

12 marca w Sejmie odbyło się spotkanie oraz debata podsumowujące obowiązującą w Polsce od roku Ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Zdania co do zasadności jej obowiązywania są podzielone i często ze sobą sprzeczne. Pewne jest jedno - ustawa ma słaby PR.

PGS do rządu: marki własne mają też polskie sieci

Zagraniczne sieci handlowe nie mają w zwyczaju komentować poczynań rządu, ale rodzime już tak. Dlatego Polska Grupa Supermarketów protestuje przeciwko planom interwencji rządu w rynek marek własnych.

We wtorek roczne podsumowanie niedziel w Sejmie

12 lutego w Sejmie odbędzie się konferencja podsumowująca zakaz handlu w niedziele po roku jego obowiązywania. Oceny jego funkcjonowania dokona m.in. przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

11 marca handel stał się sprawą narodową

11 marca 2018 r. był pierwszym dniem ustawowego zakazu handlu w niedziele. Różni detaliści różnie sobie z nim radzili. Podobnie jak konsumenci.

} }