Handel - prawo

Regulacje, które zmieniają i kształtują handel w Polsce i na świecie. Bądź na bieżąco!

Czy w niedzielę można bez przeszkód robić zakupy?

Nie. 10 listopada to niedziela bez dużego handlu.

Paczkomaty będą mogły stawać bez pozwolenia

Rząd przyjął w środę pakiet zmian w Prawie budowlanym, który przygotowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Dzięki niemu zniknie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku instalacji bankomatów, automatów do odbioru paczek czy innych małych automatów.

Bieg przez płotki, czyli historia zakazów w handlu

1 listopada 2007 r. był pierwszym dniem, w którym sklepy objęte nowymi przepisami musiały być zamknięte. Od tego czasu ograniczań w handlu przybywa.

Emilewicz: wprowadzimy nowy podatek od dużych sklepów

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (na zdjęciu) zapowiada wprowadzenie - cytujemy - "podatku od trudności, jakie sklep wielkopowierzchniowy tworzy w tkance miejskiej". Pani minister ma nadzieję, że nowa danina zacznie obowiązywać już w przyszłym roku.

W handlu przepada zaledwie 4-6% wyprodukowanej żywności

Sklepy intensywnie pracują nad wdrożeniem przepisów ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Jednocześnie sieci handlowe informują, że od lat przekazują tony niesprzedanych produktów zewnętrznym organizacjom. I żadna ustawa nie była im do tego potrzebna.

Kruszewski z Lewiatana: konieczna jest nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele

Od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał w każdą niedzielę miesiąca, z wyjątkami w okresach przedświątecznych. Prezes Lewiatan Holding Wojciech Kruszewski uważa, że należy podjąć działania nad nowelizacją ustawy.

Rynek jest już gotowy na eParagon [EKSPERCI]

Wdrożenie elektronicznych paragonów jest nie tylko kolejnym elementem cyfryzacji polskiej gospodarki, ale udogodnieniem dla detalistów i konsumentów. Obecnie w Ministerstwie Finansów trwają prace nad legislacją dotyczącą usługi. Eksperci są zgodni - rynek jest już gotowy na tę zmianę.

Raport: nie da się zrekompensować strat z niedzieli w inne dni

Ograniczenie handlu w niedziele miało polepszyć sytuację życiową pracowników sektora handlowego, a także wpłynąć na zmianę sposobu spędzania wolnego czasu przez Polaków. Według najnowszego raportu Danae oraz badań SW Research nie wszystkim Polakom odpowiadają wprowadzone regulacje.

PSH Lewiatan: ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności wymaga poprawek

18 września wchodzi w życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Nakłada ona na sklepy prowadzące sprzedaż produktów spożywczych obowiązek zawarcia umowy z organizacją pozarządową. Prezes Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan Wojciech Kruszewski uważa, że ustawa wymaga poprawek.

Pracodawco, nadeszły zmiany w Kodeksie pracy

7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników.

Przewodnik: Płatności po 14 września 2019

Wchodzi w życie dyrektywa PSD2, która zmienia sposób, w jaki klienci będą płacić za zakupy. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo finansów płacących w dobie postępującej cyfryzacji. Dwaj najwięksi operatorzy płatności bezgotówkowych - Mastercard i Visa - przypominają o zmianach.

} }