Bliżej Dnia Matki większość z nas stawia na prezentowe klasyki, mówią analitycy z darmowej aplikacji do wyszukiwania promocji i przechowywania paragonów PanParagon. Tego dnia nie stronimy od kupowania kwiatków i czekoladek, mówią specjaliści.

Porównane zostały trendy zakupowe związane z czekoladą i kwiatami w zwykły dzień tygodnia (19 maja 2022) z Dniem Matki (26 maja 2022). Okazało się, że 26 maja udział paragonów ze słodkością na liście wzrasta niemal trzykrotnie. Jeszcze większe wzrosty odnotowano w przypadku kwiatów: w Dzień Mamy kupujemy je prawie sześć razy częściej w stosunku do standardowego piątku.

W celu dokładniejszej analizy, spośród całej puli paragonów za zakupy dokonane w dniu 26 maja 2022, wyodrębnione zostały te, na których znajdowała się minimum jedna pozycja z czekoladą lub bombonierką oraz kwiatami ciętymi lub doniczkowymi.

Dla mamy bombonierka czy kwiaty cięte?

Jak się okazuje, w Dzień Mamy częściej sięgamy po bombonierki. Znajdują się one na 66% paragonów ujętych w badaniu. Pozostała część, czyli 34%, wyodrębnionych w analizie dowodów zakupów miała na swojej liście tabliczkę czekolady.

A jakie najczęściej kwiaty wybieramy w tym dniu? Okazuje się, że Polacy chętniej kupują te cięte – znajdują się one na 81% „kwiatowych” paragonów. 19% dowodów zakupów ujętych w badaniu stanowią te z minimum jedną pozycją kwiatka doniczkowego.

Również dane analiz Providenta wskazują, że niezmiennie najbardziej lubianym prezentem z okazji Dnia Matki są kwiaty – wręczy je aż 29,1% osób obchodzących to święto. Niemal 15% podaruje słodycze, 11,9% kosmetyki lub perfumy, a 7,3% jedynie złoży życzenia.

Wydatki na Dzień Matki

Firma Provident zbadała także, ile rodacy wydadzą w 2023 r. na prezenty dla bliskich. Ujęto w tych analizach także wspomniane święto.

– Jak co roku, swoje mamy najchętniej obdarowują osoby z najmłodszej grupy wiekowej, natomiast aż co trzeci ankietowany nie planuje dawać tego dnia żadnego prezentu. Dla porównania Dzień Dziecka zamierza obchodzić znacznie więcej, bo 56% Polaków. Na tę okazję planują przeznaczyć ok. 278 zł. Na Dzień Matki wydadzą mniej – średnio 165 zł – mówi Karolina Łuczak.

Z Barometru Providenta wynika, że z okazji Dnia Matki budżet do 50 zł planuje niemal jedna trzecia Polaków, a podobny odsetek (33,4%) zamierza zmieścić się w przedziale 51-100 zł. Co piąty ankietowany szacuje wydatki w wysokości od 101 do 200 zł, a niemal 16% wyda w tym celu już ponad 200 zł.

Do najhojniejszych należą osoby w wieku 35-44 lat. W tej grupie wiekowej badani szacowali wydatki na poziomie 211 zł [szczegóły TUTAJ].

Zdjęcie: Shutterstock