„HANDEL”: Jak rozwija się w Polsce kategoria lodów familijnych i jak na tym tle wypada marka Grycan?

WOJCIECH KWESTOROWSKI, dyrektor handlowy, Grycan - Lody od Pokoleń: Wartość rynku lodów familijnych w Polsce rośnie, ale to zjawisko jest spowodowane wzrostem cen. Wolumen sprzedaży pozostaje wciąż taki sam. Przewidujemy, że ten trend się utrzyma, ponieważ z uwagi na sytuację gospodarczą siła nabywcza jest mniejsza. Przy obecnych uwarunkowaniach kluczowe będą jakość, smak oraz zaufanie do marki i produktu. To widać na przykładzie marki Grycan, która utrzymuje mocną pozycję lidera rynku lodów familijnych. Jesteśmy przekonani, że za tym sukcesem stoi właśnie bezkompromisowe podejście do jakości, a także zaufanie budowane przez markę już od 19 lat.

Czy inflacja bardziej wpływa na sprzedaż lodów familijnych, bo impulsowe, jak sama nazwa mówi, kupuje się pod wpływem impulsu, a tym samym w ich przypadku mniejszą uwagę zwraca się na cenę?

Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej sprzedaż utrzymujemy na zadowalającym poziomie – konsumenci chętnie kupują nasze lody. Inflacja wpłynęła na wzrost cen surowców takich jak śmietanka kremówka, jaja czy owoce oraz kosztów energii wykorzystywanej do produkcji lodów. Jednak w kwestii jakości nie ma dla nas kompromisu – staramy utrzymać się możliwie najbardziej przystępne ceny, ale adekwatne do wysokiej jakości naszych produktów.

Których produktów z portfolio marki Grycan nie powinno zabraknąć w sklepowych zamrażarkach?

W sklepowych zamrażarkach na pewno nie powinno zabraknąć naszych bestsellerowych propozycji, czyli najlepiej rotujących wariantów. W formacie 500 ml są to: Lody Czekoladowe, Waniliowe, Bakaliowe i Truskawkowe, a także Sorbety – z Mango i z Truskawek. W formacie 1100 ml znalazły się: Lody Bakaliowe, Czekoladowe, Waniliowe i Śmietankowe. Mamy także zaskakujące, bardzo ciekawe nowości. Lody Borówkowe z nutą wanilii to propozycja o bardzo intensywnym smaku oraz kremowej konsystencji. Lody Śmietankowe z czekoladą i sosem wiśniowym to różne smaki i struktury, dzięki czemu każda porcja lodów jest niczym minideser lodowy. W ofercie sklepów koniecznie powinien znaleźć się także autorski Sorbet Malina Banan Pomarańcza, który jest prawdziwym unikatem na rynku lodów. Ma soczysty, bardzo apetyczny kolor i unikatową, gładką konsystencję, która łączy doznania z jedzenia sorbetów i lodów tradycyjnych.

Jakie są najważniejsze trendy zakupowe w kategorii lodów familijnych?

Konsumenci dokonują zakupów coraz uważniej, ale nie rezygnują z drobnych przyjemności takich jak lody. Sięgają po zaufane produkty najwyższej jakości. Są bardzo przywiązani do ulubionych, tradycyjnych smaków, co odzwierciedla nasza lista bestsellerów. Oprócz zamiłowania do tradycyjnych smaków klienci poszukują ciekawych nowinek. Na to zapotrzebowanie odpowiadamy, wprowadzając nowe propozycje w linii lodów tradycyjnych, takie jak wspomniane Lody Borówkowe z nutą wanilii i Lody Śmietankowe z czekoladą i sosem wiśniowym. Odnawiamy również linię lodów wegańskich – Grycan Vegan, w której pojawi się smak uwielbiany przez gości lodziarniokawiarni – Mango-Kokos oraz nowe lody Grycan Vegan Czekoladowe nawiązujące smakiem do tradycyjnych lodów czekoladowych, które cieszą się uznaniem od wielu lat.

Czy lody kupowane przez konsumentów w lodziarniokawiarniach to te same smaki co najczęściej wybierane w sklepach?

Zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i w lodziarniokawiarniach królują bestsellery. Jednak w lodziarniokawiarniach oferujemy nie tylko te lody, które są dostępne w pudełkach, ale też sezonowe smaki, limitowane edycje, a także smaki deserowe, które są połączeniem lodów tradycyjnych z produkowanymi przez nas sosami i chrupiącymi dodatkami.