Start pierwszej restauracji w Polsce pod brandem Garden Gourmet nastąpi 1 czerwca 2023 r. w Zatorze, koło Krakowa. Wtedy również firma zaprezentuje szczegóły tego przedsięwzięcia, które póki co owiane są tajemnicą.

Jedno jest pewne – Nestlé Polska konsekwentnie realizuje strategię rozwoju swojej wegańskiej marki, poszerza portfolio dostępnych produktów i zakres działań. Producent dobrze zna perspektywy i możliwości polskiego rynku palnt based dairy and meat.

Według Nestlé Polska kategoria roślinnych zamienników mięsa rośnie w tempie ponad 50% rdr. Firma przewiduje, że ten trend utrzyma się w kolejnych latach. Coraz powszechniejszy jest styl odżywiania, w którym Polacy ograniczają mięso – czy to z uwagi na aspekty zdrowotne, czy też środowiskowe. Takie podejście nie dotyczy jedynie grupy wegetarian czy wegan, ale znacznie szerszej grupy konsumentów, fleksitarian – osób, które choć jedzą mięso, starają się je ograniczać. Co istotne, takie osoby nie wracają zazwyczaj do poprzedniego modelu odżywiania – grupa ta będzie się więc dalej powiększać, tłumaczy Nestlé Polska.

– Niewątpliwie rosnąć będzie także częstotliwość spożycia produktów roślinnych - będzie ona wynikać z poszerzającej się na rynku oferty roślinnej, zaspokajającej różne potrzeby konsumpcji – śniadania, obiady, przekąski czy dania gotowe i rozwiązania on-the-go – mówił Paweł Pabian, sales manager, Garden Gourmet, Nestlé Polska w wywiadzie dla portalu HandelExtra.pl. - Trend związany z redukcją białka zwierzęcego nie zmieni się negatywnie pomimo rosnących cen, a świadomi konsumenci coraz częściej sięgają po produkty roślinne premium. Kategoria plant based w ramach Garden Gourmet rokuje najlepiej - dodał.

Od 2022 r. pod marką Garden Gourmet Nestlé pracuje ponadto nad formułą zamienników jaj i ryb; zamienniki jaj w proszku już są dostępne [szczegóły TUTAJ].

Marcelina Siudek, group product manager, Nestlé Professional, zauważa dodatkowo wzrost zainteresowania konceptami bezmięsnymi wśród restauratorów, szefów kuchni i właścicieli punktów usługowych. W portfolio produktów Nestlé – dostosowanym do potrzeb restauratorów – znalazły się nie tylko roślinne klopsiki, mielone i nuggetsy, ale także warzywne specjalności, takie jak burger z soczewicy i marchwi lub falafel z burakiem. W ofercie detalicznej dostępne są natomiast: Wegański Falafel, Sensational Burger, Sensational Mielone, Nuggetsy Roślinne, Sznycel Roślinny i Burger Roślinny. Roślinna marka Nestlé nawiązała też współpracę z siecią piekarni z Warmii i Mazur Szabelski. Efektem są pizzeriny z produktami Garden Gourmet.