Na zdjęciu: zakład produkcyjny przekąsek PepsiCo w Grodzisku Mazowieckim

31 maja o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste otwarcie nowej fabryki przekąsek PepsiCo przy ul. Innowacji 2a, w Świętem koło Środy Śląskiej. Od uroczystości położenia kamienia węgielnego pod budowę zakładu upłynęło niecałe 20 miesięcy. Podczas otwarcia zakładu obecni będą Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę oraz Dagmara Piasecka Ramos, prezeska PepsiCo Polska.

Jak podaje firma, to piąty zakład produkcyjny w Polsce i najbardziej zrównoważony środowiskowo ze wszystkich zlokalizowanych w Unii Europejskiej.

W stycznie 2022 r. PepsiCo ogłosiło, że wyeliminuje pierwotne tworzywa sztuczne ze wszystkich swoich opakowań chipsów, chrupek i nachosów do 2030 r. Zmiana obejmie takie marki, jak Lay's, Doritos i Walkers, których opakowania będą wytwarzane z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu lub materiałów odnawialnych. Szacuje się, że dzięki przejściu na opakowania elastyczne z tworzyw sztucznych, do których produkcji nie potrzeba użycia paliw kopalnych, PepsiCo może zredukować emisję gazów cieplarnianych na tonę materiału opakowaniowego o 40%. Zmiana jest jest jednym z kroków w realizacji strategii kompleksowej transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju pep+ (PepsiCo Positive).

– Recykling opakowań elastycznych powinien być normą w całej Europie. W wizji naszej firmy opakowania elastyczne będą wolne od tworzyw sztucznych pochodzących z pierwotnych źródeł i staną się częścią rozwijającej się gospodarki obiegu zamkniętego, w której elastyczne opakowania są wartościowym surowcem – mogą być poddawane recyklingowi, by mogły powstać z nich kolejne, nowe opakowania. Wraz z naszymi partnerami inwestujemy w rozwój nowych technologii pozwalających nam osiągnąć ten cel. Dodatkowo, potrzebujemy odpowiednich regulacji prawnych, aby opakowania nigdy nie stawały się odpadami – mówiła Silviu Popovici, dyrektor generalna PepsiCo na Europę, przy okazji ogłaszania nowej strategii dla opakowań przekąsek.  

Testy konsumenckie opakowań zawierających surowiec odnawialny rozpoczęły się na rynkach europejskich w 2022 r. - począwszy od linii Lay's we Francji oraz marki Walkers w Wielkiej Brytanii.

Czy otwierana w Polsce nowa fabryka przekąsek będzie odpowiadała właśnie na te wyzwania dowiemy się za kilka dni, 31 maja.