Obecnie butelkomaty działają w 12 sklepach Lidl Polska, w każdym ustawione jest jedno takie urządzenie. Testowane są trzy różne typy maszyn: wolnostojące, w magazynie sklepowym oraz w osobnym pomieszczeniu, specjalnie wybudowanym na potrzeby systemu kaucyjnego.

- Maszyny są proste i intuicyjne w obsłudze, dzięki precyzyjnym oznaczeniom, a także dodaniu instrukcji obsługi w wersji graficznej lub multimedialnej - zapewnia w rozmowie z HandelExtra.pl Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska.

Wskazuje, że aktualnie celem Lidla jest "poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej". Sieci zależy na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów. Automaty pozwolą ponadto spełnić cele, które Lidl określił w strategii CSR z obszaru ochrony klimatu.

- Na czas trwania testu i decyzję dotyczącą wprowadzenia automatów we wszystkich sklepach wpłyną wymagania ustawowe, na które nadal czekamy - dodaje Aleksandra Robaszkiewicz.

Projekt ustawy o systemie kaucyjnym w Polsce został przygotowany przez resort klimatu i środowiska, trafił już również do KPRM. Wstępnie nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Jak podaje PAP, w kwietniu 2023 r. podczas szczytu Togetair 2023, Robert Chciuk, szef departamentu gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska informował, że polskie władze będą przekonywać Komisję Europejską, by zastosowała inny tryb notyfikacji projektu mającego wprowadzić w Polsce system kaucyjny. Chodzi o przyspieszenie tego procesu z 3 miesięcy do 10 dni.

Z kaucją czy bez?

W Polsce do systemu kaucyjnego obowiązkowo mają wejść sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw., które będą zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Dla mniejszych placówek będzie to dobrowolne, choć i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów.

Zgodnie z opublikowanym 12 kwietnia 2023 r. projektem rozporządzenia, kaucja dla jednorazowych butelek z plastiku do 3 l, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek o pojemności do 1 l, ma wynieść 50 gr. od opakowania. W ocenie skutków regulacji (OSR) podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech - 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań, a w Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania. Dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki.

Butelkomaty w sklepach Lidl przyjmują butelki PET po wszystkich napojach z wyjątkiem produktów mlecznych oraz olejów. Obecnie automaty nie przyjmują puszek, jednak w docelowym systemie kaucyjnym z pewnością to się zmieni. Lidl nie pobiera od klientów kaucji za napoje, więc również jej nie zwraca. Za oddane butelki klienci otrzymują dodatkowy rabat do wykorzystania na zakupy w wysokości 0,05 zł za każdą oddaną butelkę.

Na kaucję zdecydował się natomiast Carrefour. Próba generalna systemu kaucyjnego ruszyła w tej sieci 11 stycznia 2023 r. w 10 sklepach w województwie śląskim. W niespełna kwartał zebrano w tej sposób 2 mln opakowań, wypłacając klientom łącznie ponad 300 tys. zł w ramach kaucji wynoszącej 15 groszy za jedno, zwrócone opakowanie [więcej szczegółów TUTAJ].