Od jakiegoś czasu Megasam24 oferuje produkty w promocji za 1 zł. I są to nie byle jakie produkty, typu guma czy baton, lecz np. parówki Indykpolki czy musztarda kielecka. Jaki jest cel tego typu promocji?

Dariusz Krzysztoporski, właściciel Megasam24: Obecnie każdy sklep na rynku organizuje promocje cenowe, ale najczęściej są one udawane lub zmieniają cenę zaledwie o kilka procent. Chcielibyśmy, aby nasze promocje były faktycznie wartościowe, chcielibyśmy osiągnąć nimi tzw. efekt wow. Dzięki tym obniżkom stali klienci czują się docenieni, a osoby, które jeszcze nie korzystały z naszych usług chętnie robią u nas pierwsze zakupy i zostają na stałe.

Jak organizujecie tę promocję? Czy trudno jest przekonać producentów do takiej akcji? A może jest to wasz własny koszt?

Koszt takiej akcji jest częściowo pokrywany przez nas. Dodatkowo pomaga nam fakt, że w kanale e-grocery jesteśmy obecnie największym z nielicznych polskich supermarketów online, co wzbudza sympatię naszych dostawców.

Ile zwykle jest produktów w tej promocji i przez jaki czas ona obowiązuje?

Do tej pory co 2 tygodnie prezentowaliśmy 9 nowych produktów w cenie 1 zł. Teraz chcielibyśmy docenić klientów, którzy często robią u nas zakupy, dlatego jest trochę mniej produktów (6), ale zmieniają się co tydzień.

Jakie są warunki, aby klient mógł wziąć udział w tej promocji?

Wystarczy zrobić u nas zakupy, nie ma żadnych dodatkowych warunków, nie trzeba się rejestrować, itp. Ponieważ jednak jesteśmy supermarketem internetowym wartość koszyka musi być wyższa niż nasze minimum logistyczne, czyli 120 zł.

Czy można wziąć kilka produktów za 1 zł czy też tylko jeden?

W naszej promocji do każdego zamówienia można dobrać po jednym z promocyjnych produktów, czyli obecnie 6 różnych produktów. Przy kolejnym zamówieniu również.

Rozpoczęła się właśnie kolejna tego typu promocja – jaki odzew miały poprzednie?

Tę akcję prowadzimy od kilku miesięcy. Ponieważ widzimy ogromne zainteresowanie, będziemy ją prowadzić dalej.

Czy Pana zdaniem jest to najlepsza forma na przyciągnięcie nowych klientów i utrzymanie dotychczasowych? Czy inne formy nie cieszą się w Pana sklepie takim powodzeniem? Testował Pan inne rozwiązania?

Oczywiście, prowadziliśmy różne kampanie, ale ta przypadła najbardziej do gustu naszym klientom.

Poproszę o podsumowanie waszych wyników za pierwszy kwartał oraz podanie szacunków na najbliższe miesiące.

Rozwijamy się bardzo prężnie, dlatego poprzedni kwartał był jak zwykle rekordowy. Dzięki nowym kanałom sprzedaży, kolejne kwartały zapowiadają się jeszcze lepiej, dlatego z ogromnym optymizmem patrzymy w przyszłość.

Czego nowego możemy spodziewać się po Megasam24 w najbliższym czasie? Nad czym właśnie pracujecie?

Obecnie jesteśmy w trakcje otwierania nowych kanałów sprzedaży. Właśnie otworzyliśmy pierwszy stacjonarny supermarket o powierzchni prawie 400 mkw. na warszawskim Mokotowie. Dodatkowo uruchamiamy sprzedaż na Allegro. Otworzyliśmy też kolejny oddział supermarketu online – w Siedlcach.