Dla osób ze spektrum autyzmu hałas i jasne światło są źródłem stresu, paniki czy nawet fizycznego bólu i utrudniają im codzienne funkcjonowanie, jak choćby robienie zakupów. Przy okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego 2 kwietnia (handlowa niedziela) sprawdzamy, gdzie uda się zrobić zakupy w ten dzień ... w ciszy.

Okazuje się, że na pewno w salonach Empik. W nich przez cały dzień nie usłyszymy muzyki ani żadnych komunikatów głosowych. Ponadto osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z pierwszeństwa obsługi przy kasach po zgłoszeniu się do doradcy.

- Poprzez ciche godziny w Empikach ograniczamy te bodźce, zmniejszamy bariery i tworzymy dla osób w spektrum autyzmu przyjazną przestrzeń. Wszystko po to, aby mogli przejrzeć ofertę i dokonać zakupu w komfortowych dla siebie warunkach – podkreśla Monika Marianowicz, menadżerka PR&CSR w Empiku.

Również we wszystkich sklepach Aldiego 2 kwietnia obowiązywać będą przez cały dzień ciche godziny. - To akcja, w której uczestniczymy już od ponad dwóch lat. Jako firma odpowiedzialna społecznie dokładamy starań, aby zaspokajać potrzeby osób w spektrum autyzmu w praktyce i umożliwić im zakupy w komfortowej atmosferze – komentuje Agata Biernacka, kierownik działu komunikacji i PR Aldi.

Ciche godziny obowiązują w Lidlu, ale nie w niedziele, a w piątki od 8:00 do 10:00 oraz soboty od 19:00 do 21:00. W te dni klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, są obsługiwani także poza kolejnością w kasach pierwszeństwa.

Ciche godziny wprowadziły w ubiegłym roku centra należące do Atrium Poland Real Estate. Mają je też sieci handlowe: Carrefour, Stokrotka, Auchan i wybrane placówki  IKEA.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm diagnozowany jest u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ok. 400 tys. osób w spektrum autyzmu. Szacuje się, że w naszym kraju autystyczna społeczność liczy już ok. 3 mln osób. Tworzą ją osoby w spektrum, ich bliscy i opiekunowie.

Zdjęcie: Shutterstock