Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol do oferty serów mozzarella wprowadza nowość – ser w plastrach 150 g. Dotąd mozzarella od SM Mlekpol dostępna była w kostce 300 g, w blokach ok.: 1 kg i 2,5 kg, w pałce ok. 2 kg, a także w wersji tartej 150 i 500 g.

Nowy format mozzarelli Mlekpolu w plastrach 150 g stworzony został z myślą o czasie i wygodzie konsumentów. Jak informuje producent niska gramatura produktu zapewni łatwość przechowywania, a w wypadku małych gospodarstw domowych przyczyni się także do niemarnowania żywności.

Ser mozzarella należy do serów niedojrzewających typu pasta filata. Dzięki temu po zapieczeniu ciągnie się i rumieni. To pełnowartościowa i smaczna podstawa posiłku. Źródło białka, witamin, a także naturalnie występujących minerałów: wapnia, cynku i potasu. Ser mozzarella marki Mlekpol idealnie komponuje się z makaronami i zapiekankami. Pasuje też do pizzy i tostów. Użycie na kanapce lub na desce serów poszerzy natomiast możliwości jego zastosowania i pozwoli docenić atuty wynikające z prostego składu - twierdzi producent.