Chiński holding Alibaba Group ma podzielić się na sześć jednostek biznesowych odpowiadających za usługi chmurowe (Cloud Intelligence), e-commerce na obszarze Chin (Taobao Tmall Commerce), usługi lokalne, logistykę (Cainiao Smart Logistics), globalny e-commerce oraz media cyfrowe i rozrywkę.
 
Każda ze spółek ma być kierowana przez własnego CEO, choć będą podlegać kontroli prezesa i CEO holdingu Daniela Zhanga. Zgodnie z wydanym 28 marca oświadczeniem firmy pięć z nich “będzie miało również elastyczność w pozyskiwaniu kapitału zewnętrznego i potencjalnie w dążeniu do samodzielnego debiutu giełdowego”.

Grupę Alibaba założyli w 1999 r. Jack Ma, Joseph Tsai, Lucy Peng i Shan Dai. Jej potęgę zbudował głównie Ma – do 2013 r. CEO, a do 2019 r. executive chairman. Jeszcze w 2014 r. Ma znalazł się na wysokim 30. miejscu na liście najpotężniejszych osób na świecie magazynu “Forbes”.

Fortuna przestała sprzyjać Ma nieco ponad dwa lata temu, gdy chińskie władze rozpoczęły ostrą rozprawę z nadmiernie – ich zdaniem – potężnym sektorem technologicznym. W listopadzie 2020 r. Ant Group – finansowa spółka Alibaby – została zmuszona do wycofania w ostatniej chwili swojej oferty publicznej wartej 37 mld dol. po przemówieniu Ma, w którym skrytykował chińskie banki i regulatorów finansowych. W 2021 r. Alibaba został ukarany rekordową grzywną przez chińskie organy antymonopolowe.

Grupa Alibaba, wyceniana w szczytowym momencie rozwoju na ok. 800 mld dol. ma obecnie kapitalizacje rynkową na poziomie prawie 4-krotnie niższym (ok. 225 mld dol.).

Źródło: mmp24.plZdjęcie: Shutterstock