Marka należąca do firmy Sun Capital powróci na holenderski rynek pod skrzydłami amerykańskiej grupy detalicznej Bluestar Alliance, bo ta spółka zdecydowała się kupić odzieżowy brand w Holandii.

Przypomnijmy, że Scotch & Soda złożyła wniosek o upadłość swoich sklepów na macierzystym rynku. Zarząd tłumaczył tę decyzję poważnymi problemami z płynnością finansową i zapowiedział, że decyzja zarządu nie dotyczy jeszcze 200 sklepów sieci poza Holandią. Fundusz inwestycyjny Sun Capital kupił markę w 2011 r. i postawił na silną ekspansję międzynarodową.

Informację o nabyciu holenderskiego brandu przekazał portal retaildetail.eu.

Amerykańska grupa Bluestar Alliance został założony w 2006 roku i, jak sam przyznaje, zarządza szerokim portfolio marek konsumenckich i detalicznych. Obejmują one zarówno towary luksusowe, jak i sprzedaż masową, z silnym naciskiem na domy towarowe, w tym marki sportowe Hurley i Bebe.

Szybkie tempo przejęcia może dziwić, ponieważ były właściciel Scotch & Soda Sun Capital już wcześniej co najmniej trzykrotnie próbował sprzedać modową markę – wszystkie działania jednak spełzły na niczym.

Jak donosi retaildetail.eu, nowy nabywca zamierza utrzymać na stanowiskach „dość dużą grupę pracowników”, ale zapowiada jednocześnie, że sieć może się zmniejszyć, tzn. liczba krajów, w których działa marka, może ulec zmniejszeniu. Scotch & Soda pozostanie obecna na wybranych rynkach, w tym w Holandii.

Scotch & Soda przynosiła straty od 2019 roku, ale to nie powstrzymało jej przed agresywną ekspansją za granicą. Firma się zapożyczyła, aby sfinansować tę ekspansję, jednak nie poradziła sobie z konsekwencjami koronawirusa, rosnących kosztów działalności i problemów z przepływem środków pieniężnych - to ostatecznie zabiło holenderski oddział.

Zdjęcie: Shutterstock