Pomysł na Psyjaciele.com powstał z prostej potrzeby. - Przy przeprowadzce do nowego mieszkania szukałam fajnego, nowoczesnego legowiska dla Kiszki, które wpisało by się w nowoczesne wnętrze - nic takiego na rynku nie znalazłam. Wszystkie legowiska były brązowe, szare, brzydkie i smutne - zaprojektowałam więc sobie wzór w programie graficznym i skorzystałam z drukarni materiału znalezionej w internecie. Legowisko uszyłam na maszynie - spotkało się z ogromnie pozytywnym przyjęciem znajomych, którzy prosili mnie o podobne - mówi Małgorzata Korcala, założycielka Przyjaciele.com.
 
Przy szyciu piątej sztuki dla kolejnego znajomego do głowy wpadł jej pomysł, że może to być nisza, a co za tym idzie - pomysł na biznes i dobry plan na rezygnację z pracy w korporacji. Tak narodzili się Psyjaciele.com.
 
We wrześniu 2020 r. został otwarty pierwszy sklep stacjonarny marki w zabytkowym hotelu Cracovia w Krakowie przy ul. Focha 1, rok później, w czerwcu 2021 r. lokal Psyjaciele.com zadebiutował w Warszawie w Domu Towarowym Jabłkowskich przy ul. Brackiej 25. Oba zlokalizowane są w prestiżowych miejscach zarówno dla Krakowa, jak i Warszawy. - To celowy zamysł. Jesteśmy marką premium i takich lokalizacji szukamy. W Warszawie bardzo spodobał nam się zabytkowy budynek Braci Jabłkowskich, w Krakowie do tej pory byliśmy w równie zabytkowym hotelu Cracovia, ale właśnie przenosimy się do lokalizacji jeszcze bardziej premium. Od 1 kwietnia będziemy w samym sercu Kazimierza, przy ul. Miodowej 33 - informuje.
 
Prestiżowe lokalizacje zobowiązują, dlatego ich wnętrza są niestandardowe, a wystrój został stworzony przez polską architektkę Weronikę Tomasik z Chauka Studio. Jej zdaniem, charakterystyczna paleta pastelowych barw i formy mebli odzwierciedlają wesołą koncepcje marki. Kolorowe meblarskie formy zostały dopasowane do multikolorowych produktów marki Psyjaciele.com, w taki sposób aby funkcjonalnie prezentowały produkt i wyodrębniały poszczególne kolekcje zapewniając estetyczny ład dla całości wnętrza. Smycze, obroże, szelki, legowiska, wszystko posortowane i umieszczone w swoich domkach. Przeskalowany rysunek pastelowego lastriko stał się graficzną bazą dla ścian, powtarza się on również na gresie podłogowym oraz w identyfikacji graficznej firmy. Ręcznie malowane ściany są tłem dla specjalnie kastomizowanych mebli-budek. - Wewnętrznie śmiejemy się, ze to taki candystore dla zwierząt - idealnie odzwierciedla nasze kolorowe, kreatywne dusze - zapewnia Małgorzata Korcala.
 
A co znajduje się w ofercie sklepów Psyjaciele.com?

Przede wszystkim akcesoria dla psów i kotów takie jak: legowiska, smycze, obroże, szelki, gryzaki czy zabawki, jak również różnego rodzaju akcesoria. Co ciekawe wszystkie wzory zostały stworzone przez polskich artystów takich jak Bianka Szlachta, Aleksandra Morawiak, Bolesław Chromry, Basia Flores, Ada Zielińska i wiele innych. Są więc absolutnie unikalne i nie da się ich znaleźć w innych sklepach. - Produkty tworzymy w oparciu o własne doświadczenie - sama mam 2 psy, a do niedawna miałam również 2 koty - jak zresztą większość osób pracujących w naszej firmie. Bardzo zależy nam na jakości produktów i unikalnych rozwiązaniach, które są przy tym ekologiczne. Mamy w ofercie wiele produktów, które stworzyliśmy od podstaw jak smycz dla dwóch psów, która się nie plącze, matotorba (torba, którą możemy zmienić w matę)  czy 100% kompostowalne, 100% biodegradowalne woreczki na odchody. W produkcji nie używamy plastiku, nie mamy opakowań jednostkowych (co nadal czasem dziwi klientów ale już raczej na plus), ograniczamy odpady do 0 wykorzystując każdy ciuczek materiału - wymienia.

Także właściciele czworonożnych pupili (i nie tylko) znajdą coś dla siebie. - Kupuje u nas mnóstwo ludzi, którym podoba się nasz design. Mamy etui na laptopy, torby wielorazowe, nerki, breloczki, kubki, czapoki czy szaliki, które świetnie sprawdzają się dla wszystkich - zapewnia Małgorzata Korcala. 

Na półkach sklepu nie uświadczymy natomiast karmy. - Nie mamy linii produkcyjnej, a tak jak wspomniałam wcześniej sprzedajemy tylko nasze produkty. Nie chcemy być zwykłym sklepem zoologicznym tylko sklepem premium tworzącym ręcznie swoje produkty. Myślimy o stworzeniu linii smaczków z jakąś marką partnerską, ale stricte karmą nie chcielibyśmy się zajmować - informuje.
 
Eko i pomoc zwierzakom
 
Dla Psyjaciół.com bardzo ważne jest też dbanie o środowisko, dlatego marka stara się być eko we wszystkim co robi. - Oznacza to, że w procesie produkcji nie używamy folii, nie pakujemy także jednostkowo naszych produktów. Wszystkie kartony zużywamy wielokrotnie aż się rozpadną. Nie mamy odpadów w procesie produkcji - każdy gram materiału/ taśmy zużywamy do końca. Nie sprzedajemy również plastiku - mamy biodegradowalne woreczki, miski z emalii i nie planujemy nigdy wprowadzać rzeczy z plastiku, gumy itp. Zachęcamy także naszych klientów do upcyclingu - tworzenia chociażby pudełka na smaczki z naszego - chwali się Małgorzata Korcala.
 
Do tego Psyjaciele.com prowadzą program #psyjacielepomagaja czyli zero waste dla schroniska. - W jego ramach można do nas odesłać stare akcesoria/legowiska swojego pupila nie ważne jakiej marki, a my je odpicujemy i oddamy do schroniska. W zamian odwdzięczamy się kartą zniżkową na kolejne zakupy u nas - tłumaczy. Ponadto od 6-7 lat Psyjaciele.com wraz z agencją Brainbox tworzą kampanię na 1% dla Krakwoskiego KTOZU. Marka przekazuje także dużą część swoich produktów do schronisk i fundacji. Regularnie tez robi sesje zdjeciowe z psiakami ze schroniska np. w Poznaniu, Paluchu w Warszawie - promując mocno te pieski i oczywiscie obdarowując je swoimi produktami.
 
Co dalej?
 
Obecnie pod szyldem Psyjaciele.com działają dwa sklepy stacjonarne oraz sklep internetowy pod adresem www.psyjaciele.com. - Myślimy o sklepach we Wrocławiu i Trójmieście, ale narazie nie znaleźliśmy odpowiedniej lokalizacji. Regularnie robimy wycieczki nieruchomościowe, ale nie chce nic robić na siłę, muszę poczuć dany lokal i zobaczyć tam nas. Wchodzimy też we współprace z innymi polskimi markami, które znamy i cenimy, jak np. Pan tu nie stał, Animalkingdom, Japier papier i na ten rok szykujemy kolejne 3 nowe współprace - podsumowuje Małgorzata Korcala.
 
Zdjęcia: Psyjaciele.com