Amazon zawarł w 2022 r. umowę na zakup energii z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach w województwie dolnośląskim (z zakresu OZE), będąca jednocześnie jedną z największych umów typu CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) w historii kraju.

Jak podaje koncern, moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach wynosi około 87 MW. Według przewidywań elektrownia ma generować ponad 120 tys. megawatogodzin czystej energii rocznie, co oznacza równowartość zapotrzebowania na energię ok. 57 tys. polskich gospodarstw domowych w ciągu roku.

– Dzięki inwestycji w farmę fotowoltaiczną w Miłkowicach, Amazon wspiera realizację przyjętego przez Polskę celu, jakim jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w polskiej energetyce w najbliższych latach. Ta współpraca pomoże również przyspieszyć dekarbonizację w Polsce, gdzie paliwa kopalne nadal generują 85% energii – mówi Anna Papka, menedżer polityki publicznej Amazon ds. zrównoważonego rozwoju w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Z kolei w 2021 r. Amazon uruchomił robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie, którego dach pokrywa 8600 mkw. paneli fotowoltaicznych o mocy 1755 kWp (równowartość zasilania dla 480 domów), co pozwala firmie na częściowe zasilanie obiektu w Świebodzinie energią odnawialną.

Przypomnijmy, że spółka jest sygnatariuszem Deklaracji Klimatycznej. W 2019 roku współtworzyła i jako pierwsza ją podpisała. Zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku. Aktualnie Deklarację Klimatyczną podpisało ponad 400 firm, w tym Best Buy, IBM, Microsoft, PepsiCo, Siemens, Unilever, Verizon czy Visa.

Łączna globalna moc energii odnawialnej zakontraktowanej przez Amazon wynosi obecnie ponad 20 GW. Odpowiada to mocy zdolnej do zasilania 15,3 mln europejskich domów.

– W 2022 r. Amazon zwiększył zdolność do wytwarzania energii odnawialnej o dodatkowe 8,3 gigawata (GW) m.in. dzięki 133 nowym projektom OZE w 11 krajach. W rezultacie łączna moc czystej energii generowanej w ramach 401 projektów solarnych i wiatrowych Amazon w 22 krajach, w tym w Polsce, wynosi już ponad 20 GW. Amazon ustanowił tym samym nowy rekord pod względem ilości energii odnawialnej zakontraktowanej w ciągu roku przez jedną firmę – podaje spółka.

Zgodnie z danymi Bloomberg "New Energy Finance", od 2020 roku Amazon pozostaje największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, osiągając w 2021 r. jej 85% udział w miksie wykorzystywanym przez firmę m.in. do zasilania biur, centrów logistycznych, centrów danych Amazon Web Services (AWS) i sklepów Amazon obsługujących łącznie miliony klientów na całym świecie.

Ale nie tylko Amazon dąży do bycia w 100% odnawialnym. W tej grupie są m.in. IKEA, Unilever, Kompania Piwowarska, Lidl, Biedronka. Więcej znajdziesz także TUTAJ.