Szef resortu finansów sprecyzował, że jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach.

- Rząd prowadzi już w tej sprawie rozmowy z udziałem sektora produkcyjno-rolniczego oraz handlowego. Zakończą się one w przyszłym tygodniu - dodał.

Zapowiedział też, że w najbliższym czasie rząd zapoczątkuje szereg działań, by podnieść siłę nabywczą portugalskich konsumentów. Wśród nich ma być 1-procentowa podwyżka dla pracowników sfery publicznej, a także dotacje finansowe dla producentów rolnych o łącznej wartości 140 mln euro.

Obowiązujący dotąd w Portugalii system podatkowy przewidywał trzy stawki podatku VAT na artykuły spożywcze: 6%, 13% i 23%. Najniższa dotyczyła podstawowych produktów żywnościowych.

Po wybuchu wojny na Ukrainie produkty spożywcze podrożały w Portugalii średnio o 21%, czyli ponad trzykrotnie więcej, niż wzrosła inflacja.

Zniesienia VAT na żywność wobec galopującej inflacji w Portugalii domagali się tamtejsi konsumenci, o czym była mowa podczas prezentacji wyników finansowych za 2022 r. Grupy Jeronimo Martins, w Polsce operatora sieci Biedronka, a w Portugalii sklepów Pingo. Szczegóły na ten temat TUTAJ.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP), red. HandelExtra.pl