Na zdjęciu: od lewej Luis Araujo, dyrektor generalny sieci Biedronka oraz Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins.

Podczas prezentacji wyników Biedronki za 2022 r. sporo uwagi poświęcono inflacji, która rośnie nie tylko w Polsce, ale również w Portugalii, rodzimym rynku Jeronimo Martins. Ponieważ w Portugalii odnotowano skokowy wzrost cen - z 0,7% w 2021 r. do 13% w 2022 r., tamtejsi dziennikarze pytali, czy tak jak w naszym kraju możliwe jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze. - Tylko rząd może podjąć decyzję o obniżeniu VAT, nie sieć dystrybucyjna - odpowiedział Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins.

I tak się stało. Rząd Portugalii podjął decyzję o zniesieniu podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze - ogłosił 24 marca br. podczas konferencji prasowej w Lizbonie minister finansów Fernando Medina. Jeszcze w marcu powinno się wyjaśnić, jak decyzja o zerowej stawce VAT na podstawowe produkty spożywcze przełoży się na rzeczywiste obniżenie cen tych towarów w sklepach.

Szef Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos, dodat, że zdaje sobie sprawę, że "ten środek zaradczy [zerowy VAT - przyp. red.] okazał się nad Wisłą bardzo efektywny. - Inflacja w Polsce jest dużo wyższa niż w Portugalii, ale rządowe wsparcie w tym kraju sprawiło, że konsumenci wydali na zakupy ok. 1 mld euro mniej. Inflacja to podatek, który najbardziej uderza w ludzi niezamożnych, odbiera spokój i bezpieczeństwo. Jest bardzo szkodliwa i odczuwalna na wszystkich rynkach - mówił Pedro Soares dos Santos.

W Polsce rządowy program zerowy VAT na żywność, według wstępnych deklaracji, będzie obowiązywał co najmniej do połowy 2023 r.

Jeronimo Martins to jedna z największych firm, która zajmuje się sprzedażą żywności na świecie i ta pozycja - według Pedro Soares dos Santos - zobowiązuje. Dlatego operator nadal będzie koncentrował się na oferowaniu możliwie najniższych cen (choć nie kosztem marży) i ochronie konsumentów przed inflacją. Jego zdaniem Polska z czasem upora się z negatywnymi skutkami galopujących cen, m.in. dzięki środkom unijnym i napływowi konsumentów z Ukrainy.

BIEDRONKA: GLOVO, BIEK, HOME

Nad Wisłą działa ok. 3400 sklepów Biedronka. Nasz kraj realizuje najwięcej, bo około 70% sprzedaży Grupy (za 20% odpowiada Portugalia, reszta to obroty z Kolumbii). Z 1 mld euro inwestycji w biznes Jeronimo Martins zaplanowanych na 2023 r. ok. 45% zostanie przeznaczone na sklepy Biedronka. Powstanie 130-150 nowych placówek, remodelingowi poddanych będzie kolejnych 350.

Operator planuje także rozwijać swoje projekty cyfrowe, czyli sprzedaż produktów spożywczych z dostawą Glovo, Biedronkę BIEK (q-commerce, czyli dostawa w kwadrans i Biedronkę Home

- Priorytetem jest utrzymanie takich samych cen dla klientów kupujących w sieci, co sklepów stacjonarnych - tłumaczył Luis Araujo, dyrektor generalny sieci Biedronka. Zapowiedział, że transformacja cyfrowa będzie kontynuowana i za jakiś czas sieć pokaże tu nowe rozwiązania.

Jeśli chodzi o stacjonarnego placówki sieci, zdaniem przedstawicieli Biedronki, wciąż jest dla nich miejsce w dużych aglomeracjach, jak Wrocław, Warszawa, Trójmiasto czy Poznań. Jednocześnie operator zapowiada otwieranie sklepów na wsiach i w małych miasteczkach oraz walkę o tamtejszych klientów.