Agencja Reuters donosi, iż technologia skanowania dłoni Amazon One znajduje się już w ponad 200 placówkach w firmie i poza nią. Gigant handlu elektronicznego i przetwarzania w chmurze rozszerza wdrożenie swojej technologii zbliżeniowej u obecnych klientów, informuje wiceprezes Amazona Dilip Kumar.

W czerwcu 2022 roku firma podała, że ponad 69 lokalizacji w USA i Wielkiej Brytanii ma taką technologię.

Koncern zawiera też nowe umowy. W środę amerykańska sieć kawiarni Panera Bread zaprezentowała urządzenia Amazon One, które pozwalają klientom skanować dłoń, aby zapłacić, w dwóch lokalizacjach w St. Louis. Kumar donosi, że w nadchodzących miesiącach wdrożenie zwiększy się do 10 do 20 kawiarni Panera.

Przesunięcie dłoni pozwoliłoby również Panerze wyświetlić konta gości restauracji i historię zamówień.

Kumar przyznał, iż jest spory popyt na technologię zbliżeniową Amazon One pomimo trudności makroekonomicznych. Dodał, że ponad 50 instalacji usługi przeprowadzono u niezależnych sprzedawców detalicznych, na stadionach i uniwersytetach, a reszta w w innych sklepach Amazona.

- Kiedy czasy są trudne, utrzymanie obecnych klientów i możliwość pozyskania nowych, m.in. dzięki takim technologiom, stają się jeszcze ważniejsze - przyznaje wiceprezes Amazona.

Skan dłoni zamiast karty płatniczej - jak to działa?

Coraz częściej wykorzystywane są alternatywne dla płacenia kartą formy zapłaty, popularnością cieszą się płatność smartfonem czy zegarkiem. Amazon poszedł dalej, wprowadzając Amazon One, dzięki któremu dłoń konsumenta służy jako karta płatnicza - czytamy na portalu komputerswiat.pl. Firma postawiła na tego typu rozwiązanie ze względu na łatwość użycia, ale też bezpieczeństwo użytkowników. Jedną z metod nietypowych płatności jest też płacenie spojrzeniem.

"Rozpoznawanie dłoni ma być bardziej prywatną formą skanowania biometrycznego, bo patrząc na samo zdjęcie dłoni nie jest możliwe proste przypisanie jej do konkretnej osoby. Przy dokonywaniu płatności wymagane jest celowe wykonanie gestu, który zostanie rozpoznany przez skaner. Amazon One nie wymaga posiadania konta Amazon, ale niezbędne jest podanie numeru karty płatniczej i telefonu, które zostaną przypisane do skanu dłoni" - pisze komputerswiat.pl.

Przypomnijmy, że Amazon przechodzi ostatnio ciężkie chwile. W styczniu br. koncern ogłosił, że zlikwiduje 18 tys. miejsc pracy. Teraz będą kolejne. Znamienne, że redukcje etatów odbywają się nie tylko w dziale detalicznym, zarówno w e-commerce i sklepach stacjonarnych, ale i w bardziej lukratywnych jednostkach firmy, np. w Amazon Web Services (AWS), jednostce zajmującej się przetwarzaniem w chmurze, której częścią jest Kumar. Łącznie przeprowadzono 27 tys. redukcji stanowisk w koncernie od listopada 2022 roku. Więcej nt. znajdziesz TUTAJ.