Just Eat Takeaway zwalnia 1700 kurierów dostarczających jedzenie z restauracji w całej Wielkiej Brytanii i wraca do modelu gospodarki koncertowej - gig economy. Dyrektor naczelny Grupy i założyciel Takeaway.com (2000 r.), Jitse Groen, wcześniej ją krytykował i obwiniał o to, że „odbywa się to kosztem społeczeństwa i samych pracowników”.

Zwrot o 180 stopni w strategii firmy nastąpił dwa lata po tym, jak ta największa europejska Grupa zajmująca się dostarczaniem żywności postanowiła wyróżnić się na tle swoich rywali, Deliveroo i Uber Eats, zatrudniając kurierów w Wielkiej Brytanii, zamiast całkowicie polegać na pracownikach w zakresie dostaw na wynos i samozatrudnieniu własnych kurierów.

– Just Eat UK reorganizuje i upraszcza swoją operację dostawy w ramach stałego celu poprawy wydajności i rentowności – informuje w JET. „W ramach tego procesu zaproponowaliśmy odejście od modelu pracowniczego dla kurierów, czyli etatów – dodaje.

Posunięcie to ma miejsce, gdy firmy dostarczające żywność znajdują się pod presją inwestorów, aby poprawić rentowność w obliczu spowolnienia popytu po boomie w okresie pandemii, komentuje "Finnancial Times". I dodaje, że JET odnotował pięciokrotny wzrost strat przed opodatkowaniem za zeszły rok, do 5,8 mld euro. Just Eat zaliczył też 10-proc. spadek zamówień w Wielkiej Brytanii i Irlandii w 2022 roku.

Grupa zatrudniała 1700 kurierów w sześciu miastach Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 r., a także zespół operacyjny liczący około 170 osób, z których większość również zostanie zwolniona. Firma była świadoma, że koszty operacyjne wzrosną w wyniku nowego modelu, ale uznała wówczas, iż oferowanie kurierom stawek godzinowych, zasiłków chorobowych i składek emerytalnych właśnie w ramach etatu jest właściwe i jak najbardziej etyczne.

Stwierdzono, że zmiany personelu nie będą miały żadnego wpływu na klientów ani partnerów restauracji. W informacji JET cytowanej przez "FT" nie ma tez mowy o zwolnieniach kurierów na innych rynkach. A przypomnijmy, że w Polsce Pyszne.pl należące do JET także ich zatrudnia. W lutym br. zorganizowali oni strajk w kilku lokalizacjach, domagając się przywrócenia niektórych świadczeń - więcej nt. przeczytasz TUTAJ.

JET zastosuje teraz ten sam model samozatrudnienia, co Deliveroo i Uber Eats w Wielkiej Brytanii w przypadku posiłków dostarczanych przez własnych kurierów, chociaż wiele zamówień składanych przez klientów za pośrednictwem internetu jest dostarczanych przez własnych pracowników punktów sprzedaży na wynos, wyjaśnia "FT".

Marka Pyszne.pl należy do Just Eat Takeaway.com - wiodącego serwisu do zamawiania jedzenia online na świecie poza Chinami. Mająca siedzibę w Amsterdamie firma koncentruje się na łączeniu konsumentów i restauracji za pośrednictwem swoich platform.