Jak podaje portal retaildetail.eu, decyzja zarządu nie dotyczy jeszcze 200 sklepów sieci poza Holandią. Przypomnijmy, że Fundusz inwestycyjny Sun Capital kupił markę w 2011 r. i postawił na silną ekspansję międzynarodową.

Koronawirus zachwiał jednak łańcuchem dostaw, co Scotch & Soda odczuło, ale zwiększone koszty utrzymania biznesu też przyczyniły się do kryzysu firmy. Sun Capital musiał dofinansować sieć Scotch & Soda 55 mln euro w zeszłym roku finansowym, aby powstrzymać upadek marki.

Niedawno do mediów wyciekły również informacje o staraniach inwestora, by sprzedać sieć odzieżową, ale z decyzji o upadłości wynika, że owe próby transakcji się nie powiodły, przynajmniej na rodzimym rynku. Według holenderskiej gazety „Financieele Dagblad” (FD), na która powołuje się retaildetail.eu, nie były to pierwsze takie działania. Podejmowano je także w 2013 i 2018 roku, ale również spełzły na niczym.

Scotch & Soda ma 230 sklepów na całym świecie: zdecydowanej większości z nich to bankructwo nie dotyczy. Na razie 32 holenderskie sklepy pozostaną otwarte.

Scotch & Soda została założona w Amsterdamie w 1980 roku i zaczynała jako marka odzieży męskiej. Jej przejęcie przez Sun Capital umożliwiło globalną ekspansję.

Zdjęcie: Shutterstock