Druga fala zwolnień w międzynarodowym koncernie objęła 9 tys. pracowników. Szef Amazona Andy Jassy informuje, że firma wysłała mejle do kolejnych osób. Przypomnijmy, że na początku roku największy na świecie internetowy sprzedawca detaliczny zwolnił już 18 tys. ze swoich ponad 1,5 mln zatrudnionych [pisaliśmy o tym TUTAJ].

Jak podkreśla branżowy portal retaildetail.eu, podczas gdy poprzednia runda zwolnień dotyczyła głównie pracowników działu detalicznego, zarówno e-commerce i sklepów stacjonarnych, jak i działów innowacyjnych, takich jak wirtualny asystent Alexa, obecnie rentowne działy też podlegają redukcjom. Obejmują one zwolnienia w jednostce przetwarzania w chmurze AWS, jej rozwijającym się dziale reklamowym i platformie gier Twitch. Dział kadr też został nieco ptrzetrzebiony.

Łącznie w tym roku zniknie co najmniej 27 tys. miejsc pracy.

– Niektórzy mogą być zdziwieni, dlaczego nie przeprowadziliśmy tych redukcji etatów z tymi przeprowadzonymi kilka miesięcy temu. Otóż nie wszystkie zespoły zakończyły swoje analizy zeszłej jesieni – mówi Jassy.

Tło sytuacji ze zwolnieniami wygląda następująco: podczas pandemii koronawirusa liczba pracowników Amazona podwoiła się, ale teraz wydaje się, że – podobnie jak w przypadku innych gigantów technologicznych – firmy tego nie udźwignęły. Na początku ubiegłego roku firma zaczęła wstrzymywać lub anulować plany ekspansji, ale cięcia w zatrudnieniu okazały się niewystarczające. Mimo to Jassy informuje, że Amazon nadal będzie zatrudniał nowe osoby w niektórych strategicznych obszarach.

Giganci technologiczni również znacznie powiększyli swoją siłę roboczą wraz z ożywieniem biznesowym w czasie pandemii koronawirusa. Na przykład w Amazonie liczba pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze godzin podwoiła się z 800 tys. na koniec 2019 r. do ponad 1,6 mln na koniec 2021 r.

Niedawno Grupa Meta na Facebooku zainicjowała drugą rundę redukcji etatów. Po 11 tys. zlikwidowanych miejsc pracy w listopadzie 2022 roku około 10 tys. kolejnych miejsc pracy ma zniknąć, a 5 tys. wakatów będzie nieobsadzonych.

Źródło: Lebensmittel Zeitung/retaildetail.eu