Wirtualna Kasa Fiskalna jest już dopuszczona do użytku

Główny Urząd Miar wydał homologację dla startupu Wirtualne Kasy Fiskalne, dzięki czemu już od teraz przedsiębiorcy mogą zamienić konwencjonalną, sprzętową kasę fiskalną na aplikację w smartfonie.

Aplikacja łączy w sobie funkcję zarówno kasy fiskalnej, jak i drukarki fiskalnej.

Wirtualna kasa fiskalna (WKF) to kasa rejestrująca w postaci oprogramowania, spełniająca wymagania rozporządzenia Ministra Finansów z 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Po 3-letnim okresie oczekiwania na pierwszy tego typu komercyjny produkt został on właśnie dopuszczony do obrotu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Niebawem rozpocznie sprzedaż rozwiązania.

– Aplikacja fiskalna naszej produkcji to pierwsza w Polsce wirtualna kasa fiskalna o zastosowaniu ogólnym na smartfona z systemem Android. Docelowo całkowicie zastąpi tradycyjne, czyli sprzętowe urządzenia fiskalne – uważa Jakub Jasnos, pomysłodawca i prezes WKF.

Podkreśla, że za spółką długi proces badań i analiz GUM, a przed nimi okres wdrożeń u klientów. - Ogromnie się cieszymy, że możemy rozpocząć kolejny kamień milowy w rozwoju naszej firmy – dodaje Jakub Jasnos.

Podkreśla, że wśród istotnych atutów funkcjonalnych kas wirtualnych dla przedsiębiorców znajduje się integracja z pięcioma wirtualnymi terminalami płatniczymi, tzw. SoftPOS. Instalując dwie aplikacje na smartfonie użytkownicy otrzymają w pełni wyposażone stanowisko sprzedażowe: wirtualną kasę fiskalną oraz wirtualny terminal płatniczy.

– Rynek nieustannie się zmienia i odchodzi od kas w postaci sprzętowej, obsługiwanych przez kasjerów. Nowoczesne rozwiązania uwzględniają kasy samoobsługowe w różnych postaciach i o różnych funkcjonalnościach, a także właśnie wirtualne kasy fiskalne, które zapewniają przedsiębiorcom większą łatwość rejestracji płatności i rozliczeń podatkowych – mówi Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, głównego udziałowca startupu.

Wirtualna Kasa Fiskalna Online to aplikacja, którą można pobrać ze sklepu Google Play i zainstalować na wybranym urządzeniu z systemem Android. Po rejestracji w Portalu Klienta „Olimp” i opłaceniu licencji wystarczy dokonać fiskalizacji tego rozwiązania bezpośrednio z aplikacji. Od tego momentu można rejestrować sprzedaż, wystawiać paragony fiskalne oraz raporty dobowe, zgodnie z wymaganiami Ministerstwa Finansów.

Przypomnijmy także, że obecnie – zgodnie z objaśnieniami Ministerstwa Finansów z 12 sierpnia 2021 r. – wybrana grupa przedsiębiorców może uzyskać ulgę na zakup kas rejestrujących mających postać oprogramowania i obowiązku prowadzenia ewidencji na kasie rejestrującej sprzedaży. Ulga dotyczy podatników z branży gastronomicznej i hotelowej oraz zajmujących się sprzedażą węgla.

Należy pamiętać, że kasa wirtualna to oprogramowanie, a nie urządzenie, na którym jest ono instalowane, co oznacza, że ulga dotyczy wyłącznie zakupu oprogramowania, a nie laptopa, smartfona czy tabletu. Kwota preferencji z tytułu nabycia kasy wirtualnej wynosi 90% ceny netto jej zakupu, ale nie więcej niż 700 zł.

 

Katarzyna Pierzchała 5589 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.