Carrefour wstrzymuje rozwój sklepu typu cash and carry

Pierwsza francuska filia sieci Atacadão miała zostać otwarta wiosną tego roku w Seine-Saint-Denis, jednym z najbiedniejszych departamentów Francji. Miała to być odpowiedź detalisty na kryzys siły nabywczej.

Teraz Carrefour informuje, że jednak wstrzymuje rozwój sklepu Atacadão w regionie paryskim. Decyzja ta jest następstwem petycji burmistrza Seine-Saint-Denis, 50-tysięcznego miasta położonego 18 km od Paryża, przeciwko rebrandingowi istniejącego hipermarketu Carrefour na Atacadão - informuje serwis esmmagazine.
 
Burmistrz Stéphane Blanchet określił wybór jako „katastrofalny”, twierdząc, że „tani projekt degraduje ofertę handlową miasta i zagraża zrównoważonemu, ekologicznemu i solidarnemu projektowi miejskiemu, nad którym ciężko pracowaliśmy przez kilka lat”. W ślad za tym Carrefour wycofał się z pierwotnych planów i rozpoczął poszukiwania innej lokalizacji dla pierwszego sklepu Atacadão we Francji.
 
Pomysł wprowadzenia brazylijskiej marki do Europy był jednym z celów na 2023 r. przedstawionych przez globalnego dyrektora generalnego grupy, Alexandre'a Bomparda (pisaliśmy o tym TUTAJ).
 
Przypomnijmy. W ramach utworzonej w 1959 r. we Francji Grupy Carrefour detalista działa także w Brazylii. Częścią brazylijskiego oddziału jest Atacadão, największa hurtownia w tym kraju pod względem liczby sklepów. Jak podaje detalista na swojej stronie, Atacadão jest właściwym miejscem dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, zarówno dla mikro- i małych przedsiębiorców. Sieć działa m.in. jako partner wspierający lokalne biznesy. Gwarantuje najniższe ceny, jak sam twierdzi.

Atacadão to hipermarket, który przypomina magazyn (rodzaj twardego dyskontu) - produkty są ustawiane na paletach, nie ma tu półek. Sklepy te oferują produkty średnio o kilkanaście procent tańsze niż hipermarkety, a koszty utrzymania takich placówek są niższe ze względu na brak wydatków na marketing i merchandising oraz zatrudnienie o połowę mniej personelu niż w tradycyjnym supermarkecie. Portfolio Atacadão jest skierowane do osób prywatnych i profesjonalistów (małe sklepy spożywcze, detaliści). Ceny mają podwójny wyświetlacz dla sprzedaży detalicznej lub hurtowej.

Atacadão zostało kupione przez Grupę Carrefour w 2007 r.

Zdjęcie: Shutterstock

Joanna Hamdan 14733 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.