McCormick definiuje trendy w smakach na 2023!

Ponad czterdziestu globalnych szefów kuchni, specjalistów kulinarnych, tropicieli trendów i technologów żywności z całego świata, wykorzystując własną wiedzę i pasję do smaku stworzyło 23. edycję raportu Flavor Forecast.

Członkowie zespołu McCormick odbyli 5-miesięczną podróż w poszukiwaniu przyszłości świata kulinarnego, testując 300 smaków i odkrywając ponad 1000 trendów, aby zaprezentować trzy główne trendy, które ich zdaniem w tym roku nie tylko warto wypróbować w swojej kuchni, ale które mają szansę odbić się szerszym echem w całej branży gastronomicznej. Tak powstała 23 edycja raportu Flavor Forecast

Zespół ekspertów McCormick to osoby odpowiedzialne m.in. za smaki produktów marek jak Kamis czy Frank’s RedHot.

Oto smaki, które ich zdaniem będą definiowały rynek w 2023 roku:

Trend 1: Powrót tłuszczy pełnych smaku

Coraz częściej tłuszcz powraca do łask. Wykorzystują go w swoich potrawach zarówno szefowie kuchni, jak i konsumenci. Od roślinnych do zwierzęcych – tłuszcze nadają potrawom niezwykły smak
i prawdziwie kremową konsystencję. Do naszego menu wracają również masła smakowe zarówno domowej roboty, jak i coraz częściej spotykane na półkach sklepowych. Ze względu na zmieniające się preferencje żywieniowe społeczeństw nieustannie poszukiwane są też wegańskie alternatywy, które pozwolą odwzorować przyjemny i kremowy smak tłuszczy zwierzęcych. Wiemy już na pewno, że doskonale sprawdzają się do tego pistacje i orzechy makadamia, a także masło z orzechów laskowych.

- Zmiana podejścia konsumentów z tłuszczofobii na jego akceptację, to dla kucharza wspaniała wiadomość. Tłuszcz to jeden z najbardziej wdzięcznych składników w kuchni! Z łatwością oddaje smak, a przy tym jest tak bardzo wszechstronny w zastosowaniu i potrafi zmienić oblicze wielu potraw, niezależnie od rodzaju kuchni - mówi Maciej Wawryniuk, doradca kulinarny marki Kamis - „Jeśli chodzi o ten trend to szczególnie polecam  wypróbować w domu carpaccio z pomidorem, grejpfrutem i masłem Yuzu Kosha oraz wegańską pastę carbonara.”

Trend 2: Francja na co dzień

To propozycja oparta na tradycyjnych francuskich składnikach i technikach. Łączy podstawy kuchni francuskiej z technikami lub specjałami z innych krajów. Kuchnia francuska nie jest już zastrzeżona tylko dla ekskluzywnych lokali i rygorystycznych zasad gastronomicznych. Staje się narzędziem do eksperymentowania z innymi potrawami, ponieważ konsumenci chcą dziś jeść bardziej fantazyjnie, unikając jednocześnie drogich i ekstrawaganckich metod. Duża część tego trendu to łączenie francuskich technik lub bazowych potraw, z kuchnią azjatycką. Ciekawe smaki uzyskamy również łącząc ją z produktami roślinnymi.

A co możemy wypróbować w polskich warunkach? Doradca Kamis poleca Burgera z cebulą w stylu francuskim lub Galette z bakłażanem i gohujang.

Trend 3: Ponad ostrością

Ostatni trend ukazuje nam całą złożoność ostrych smaków. Różne składniki zmieniają miejsce odczuwania ostrości, czy czas utrzymywania się jej. Ten trend zdecydowanie wznosi nas poza ramy płaskiej pikantności, w głąb ostrości i uzupełniających ją składników. Przypomina, że postrzeganie ostrości jest doznaniem multisensorycznym i zachęca do spróbowania jeszcze bardziej ekstremalnych smaków, takich jak np. Yuzu Kosho, przyprawy łączonych kuchni wietnamskiej i Cajun, Seeni Sambol, Salsa Macha, Baza zupy Tom Yum, czy przyprawy Chongqing Mala. Produkty ostre i pikantne z roku na rok odnotowują coraz większe zainteresowanie i wzrost sprzedaży. Duża część ostrych dań i przypraw pochodzi z krajów azjatyckich, ale nie tylko. Kolebką ostrości jest również Meksyk.

- Żaden inny smak nie ma tak wielkiego potencjału jak pikantny. W połączeniu z odpowiednimi składnikami i technikami, profil ostrości może zostać zaprezentowany w taki sposób, że będziemy chcieli jeszcze – opowiada Maciej Wawryniuk i zachęca do wypróbowania w polskiej kuchni kanapki z chrupiącym kurczakiem Mala.

Smak roku

A jaki smak najbardziej oczarował podróżujący zespół McCormick? Za "smak roku" została przez nich uznana fuzja kuchni wietnamskiej i Cajun. To połączenie zainspirowane rosnącym zainteresowaniem potrawami pochodzącymi z regionów azjatyckich. Mieszanka łączy wpływy kuchni francuskiej z ostrymi, nie stroniącymi od tłuszczu tradycyjnymi potrawami kuchni wietnamskiej i Cajun.

Przepisy na wspomniane dania oraz wiele więcej, z wykorzystaniem najnowszych trendów można znaleźć na stronie : https://www.mccormick.com/flavor-forecast-2023