Auchan: nie otwieramy nowego formatu sklepu w Rosji

W najnowszym oświadczeniu prasowym francuska centrala Auchan kategorycznie zaprzecza informacji sprzed kilku dni, jakoby planowałaby uruchomienie nowego formatu sklepu w Rosji.

To odpowiedź Auchan na opublikowane przez agencję Reuters informację o tym, że sieć zamierza otworzyć w Rosji nowy sklep, w ofercie którego będą prawie wyłącznie produkty marek własnych [pisaliśmy o tym TUTAJ].

- Auchan nie otwiera nowych sklepów ani nie tworzy nowych stref sprzedaży w Rosji - przekonuje Auchan w oświadczeniu z 12 marca br.

Francuski detalista zapewnia, że nigdy nie planował "podwojenia liczby sklepów w Rosji". Zaprzestał ponadto "wszelkich inwestycji w swoją rosyjską spółkę zależną", za to "ściśle przestrzega warunków narzucanych przez embarga i sankcje".

Auchan Rosja 9 marca poinformował o zmianie nazwy istniejącego sklepu przy ul. Attak w Moskwie na Moje Auchan - formatu, który zainaugurowany został w tym kraju w 2016 r.

W Polsce, gdy Auchan zadeklarowało, że pozostaje w Rosji, sieć zalała fala krytyki m.in. ze strony internautów. Ponadto w marcu 2022 r. rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział możliwość wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących działalność gospodarczą na terenie Rosji. Dotknęłoby to m.in. właśnie Auchan. Nic takiego jednak się nie wydarzyło, a i bojkot konsumentów zszedł na dalszy plan wobec rosnącej inflacji i faktu, że Auchan wygrywa rankingi jako najtańsza sieć w kraju. Nad Wisłą Auchan obecne jest od 1996 r., zatrudnia prawie 20 tys. pracowników i zarządza ponad setką sklepów wielkopowierzchniowych.

Auchan dodaje także w oświadczeniu, że "pozostaje w zgodzie ze swoim zobowiązaniem do pozostania otwartym w Ukrainie, Polsce i Rosji". Wszystko po to, aby "umożliwić ludności cywilnej tych krajów dalszy dostęp wysokiej jakości jedzenia w najbardziej uczciwej cenie".

Joanna Hamdan 14707 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.