Magazyn Lidl Gietrzwałd kością niezgody

Magazyn Lidla, który ma powstać w gminie Gietrzwałd pod Olsztynem stał się kością niezgody między wójtem a aktywistami z "Komitetu Obrotu Gietrzwałdu". Zarzucają oni sieci, że ta zanieczyści okolicę odpadami. Wójta, który zgodził się na budowę, chcą odwołać ze stanowiska. Lidl broni inwestycji.

Na zdjęciu: Lidl Kałuszyn, centrum dystrybucyjne
 
Zielone światło dla centrum dystrybucyjnego Lidla dał wójt gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz, który 23 grudnia 2022 r. poinformował o zakończeniu postępowania dowodowego w postępowaniu administracyjnym wszczętym na wniosek "Llidl Sp. z o.o. Sp. k. w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia o nazwie Budowa Centrum Dystrybucyjnego Lidl Gietrzwałd wraz z infrastrukturą techniczną – doziemne instalacje zewnętrzne w miejscowości Gietrzwałd, gmina Gietrzwałd”.
 
Inwestycja nie podoba się miejskim aktywistom, którzy zwarli szyki w sieci tworząc "Komitet Obroty Gietrzwałdu". Wójtowi gminy Gietrzwałd Janowi Kasprowiczowi zarzucają m.in., że żadnego postępowania dowodowego nie było, a centrum dystrybucyjne Lidla doprowadzi do zdewastowania środowiska. W najnowszym, marcowym wydaniu pisze o tym również "Gazeta Gietrzwałdzka", która podaje, że magazyn Lidla każdego roku będzie przyjmował 154 tys. ton odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych.

Lidl odpiera zarzuty

HandelExtra.pl zwróciła się do centrali Lidla z prośbą o stanowisko sieci w tej sprawie i je otrzymaliśmy.

- Centra dystrybucyjne, jak to planowane w Gietrzwałdzie, stanowią serce obiegu surowców pochodzących ze sklepów Lidl Polska z całego regionu. Są one na bieżąco kierowane do centrum dystrybucyjnego, aby zoptymalizować transport i ograniczyć objętość przewożonego materiału. Wszystkie surowce są nieustannie przewożone z centrów dystrybucyjnych do recyklerów tak, by jak najszybciej mogły wrócić do obiegu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że z centrum dystrybucji odpady będą wyłącznie przekazywane do recyklera – na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane - zapewnia Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska:

I dodaje, że Lidl jako sieć handlowa jest także zobowiązany ustawowo do zapewnienia swoim klientom możliwości przynoszenia odpadów takich jak zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny. – Centra dystrybucyjne są przygotowywane i zabezpieczane również na takie sytuacje. Tego typu odpady stanowią tylko nieznaczną część wolumenu trafiającego do centrum dystrybucyjnego, a ich ilość ostatecznie uzależniona jest wyłącznie od tego, ile odpadów klienci przyniosą od sklepów Lidl Polska. Kolejnym krokiem w kierunku dbałości o środowisko jest dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego centra dystrybucyjne Lidl Polska mogą stanowić w przyszłości element logistyki systemów kaucyjnych, które w wielu krajach cieszą się wysokim poparciem mieszkańców - wskazuje Aleksandra Robaszkiewicz.

Zapewnia, że Lidl spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi. – Sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie - mówi.

Jak dodaje, Lidl aktualnie jest zainteresowany "wieloma lokalizacjami", w których można wybudować nowe centrum dystrybucji i firma znajduje się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego. Na pytanie HandelExtra.pl czy to oznacza, że sieć rozważa rezygnację z budowy swojego 14. już centrum dystrybucyjnego akurat w gminie Gietrzwałd, Lidl nie dał nam już konkretnej odpowiedzi.

Według wójta, o czym pisze Gazeta Olsztyńska, inwestycja przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale także okolicznych. To również możliwość rozwoju dla małych firm - transportowych, rzemieślniczych i usługowych.

Aktywiści Komitetu Obrotu Gietrzwałdu, wśród których są osoby posiadające rekreacyjne działki (i domki) w tej malowniczej okolicy, domagają się jednak odwołania wójta Gietrzwałdu. Chcą nawet w tej sprawie zorganizować referendum wśród mieszkańców.

Stawiguda daje radę

W powiecie olsztyńskim jest już jedna wieś - Stawiguda, która z słynie z dużych inwestycji w centra magazynowe. Jesienią 2022 r. powstało tam na przykład centrum dystrybucyjne Biedronki, siedemnaste w tej sieci [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Na liczącej prawie 14 ha działce, obok budynków centrum dystrybucyjnego Biedronka posadziła łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla zapylaczy (jak np. pszczoła murarka).

Dzięki inwestycjom dużych firm w tym rejonie liczba mieszkańców w Stawigudzie na przestrzeni dekady wzrosła o ponad 110%, co jest najlepszym wynikiem w całej Polsce, o czym w ub.r. informował Główny Urząd Statystyczny.

Ilona Mrozowska 4905 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.