Magazyn Lidl Gietrzwałd kością niezgody
Magazyn Lidla, który ma powstać w gminie Gietrzwałd pod Olsztynem stał się kością niezgody między wójtem a aktywistami z "Komitetu Obrotu Gietrzwałdu". Zarzucają oni sieci, że ta zanieczyści okolicę odpadami. Wójta, który zgodził się na budowę, chcą odwołać ze stanowiska. Lidl broni inwestycji.
Lidl odpiera zarzuty
HandelExtra.pl zwróciła się do centrali Lidla z prośbą o stanowisko sieci w tej sprawie i je otrzymaliśmy.
- Centra dystrybucyjne, jak to planowane w Gietrzwałdzie, stanowią serce obiegu surowców pochodzących ze sklepów Lidl Polska z całego regionu. Są one na bieżąco kierowane do centrum dystrybucyjnego, aby zoptymalizować transport i ograniczyć objętość przewożonego materiału. Wszystkie surowce są nieustannie przewożone z centrów dystrybucyjnych do recyklerów tak, by jak najszybciej mogły wrócić do obiegu. Chcielibyśmy jednak zaznaczyć, że z centrum dystrybucji odpady będą wyłącznie przekazywane do recyklera – na terenie naszego magazynu surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane - zapewnia Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR, Lidl Polska:
I dodaje, że Lidl jako sieć handlowa jest także zobowiązany ustawowo do zapewnienia swoim klientom możliwości przynoszenia odpadów takich jak zużyte baterie czy sprzęt elektroniczny. – Centra dystrybucyjne są przygotowywane i zabezpieczane również na takie sytuacje. Tego typu odpady stanowią tylko nieznaczną część wolumenu trafiającego do centrum dystrybucyjnego, a ich ilość ostatecznie uzależniona jest wyłącznie od tego, ile odpadów klienci przyniosą od sklepów Lidl Polska. Kolejnym krokiem w kierunku dbałości o środowisko jest dążenie do gospodarki o obiegu zamkniętym, dlatego centra dystrybucyjne Lidl Polska mogą stanowić w przyszłości element logistyki systemów kaucyjnych, które w wielu krajach cieszą się wysokim poparciem mieszkańców - wskazuje Aleksandra Robaszkiewicz.
Zapewnia, że Lidl spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty zarządzające surowcami wtórnymi. – Sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie - mówi.
Jak dodaje, Lidl aktualnie jest zainteresowany "wieloma lokalizacjami", w których można wybudować nowe centrum dystrybucji i firma znajduje się na etapie poszukiwań najbardziej odpowiedniego. Na pytanie HandelExtra.pl czy to oznacza, że sieć rozważa rezygnację z budowy swojego 14. już centrum dystrybucyjnego akurat w gminie Gietrzwałd, Lidl nie dał nam już konkretnej odpowiedzi.
Według wójta, o czym pisze Gazeta Olsztyńska, inwestycja przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy, nie tylko dla lokalnych mieszkańców, ale także okolicznych. To również możliwość rozwoju dla małych firm - transportowych, rzemieślniczych i usługowych.
Aktywiści Komitetu Obrotu Gietrzwałdu, wśród których są osoby posiadające rekreacyjne działki (i domki) w tej malowniczej okolicy, domagają się jednak odwołania wójta Gietrzwałdu. Chcą nawet w tej sprawie zorganizować referendum wśród mieszkańców.
Stawiguda daje radę
W powiecie olsztyńskim jest już jedna wieś - Stawiguda, która z słynie z dużych inwestycji w centra magazynowe. Jesienią 2022 r. powstało tam na przykład centrum dystrybucyjne Biedronki, siedemnaste w tej sieci [pisaliśmy o tym TUTAJ]. Na liczącej prawie 14 ha działce, obok budynków centrum dystrybucyjnego Biedronka posadziła łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla zapylaczy (jak np. pszczoła murarka).
Dzięki inwestycjom dużych firm w tym rejonie liczba mieszkańców w Stawigudzie na przestrzeni dekady wzrosła o ponad 110%, co jest najlepszym wynikiem w całej Polsce, o czym w ub.r. informował Główny Urząd Statystyczny.

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.