Dla Czechów zakupy w Polsce są najtańsze od 1995 r.

Dzieje się tak dzięki najniższemu kursowi czeskiej korony wobec złotego. Sytuacja dotyczy nie tylko indywidualnych zakupów, do których dodatkowo zachęca zerowy VAT na niektóre produkty spożywcze w Polsce, ale także instytucjonalnych importerów.

Na nową sytuację zwrócił uwagę portal Seznam Sprawy. Napisał, że korona osiągnęła w ostatnich tygodniach najmocniejszy poziom od 1995 roku, na krótko schodząc poniżej poziomu 5 koron za złotego. Polska waluta w ciągu ostatniego półtora roku osłabiła się wobec korony o 10%, a w ciągu ostatnich trzech lat - o mniej niż jedną piątą.

Uznano, że te kursy są dla czeskich gospodarstw domowych dobrą informacją, ponieważ niski kurs złotego pomaga obniżyć ceny importowanych produktów, w tym żywności. Polska jest trzecim co do wielkości największym eksporterem towarów do Czech po Niemczech i Chinach. W 2022 roku wartość importu z Polski wzrosła o 18%, z 347 do 411 mld koron.

Portal zauważył, że w regionie korona jest pozytywnie postrzegana przez inwestorów, ale w ostatnim czasie, ważniejsze od jej wzmocnienia jest osłabianie się innych walut w tym złotego. Seznam Zpravy jednocześnie zwrócił uwagę, że mocna korona obniża konkurencyjność krajowych producentów. Zmagają się oni nie tylko z rosnącymi cenami produkcji, związanymi głównie z cenami energii, ale też z silną konkurencją ze strony polskich firm, których towary są tańsze. To główny powód, dla którego wielu Czechów regularnie robi zakupy po polskiej stronie granicy.

PAP