EuroShop 2023 - 8 trendów w handlu

Ponad 81 000 osób odwiedziło EuroShop 23 - międzynarodowe targi w Düsseldorfie dedykowane branży retail. W 21. edycji wzięła udział rekordowa liczba ponad 1800 wystawców z 55 krajów. Sprawdzamy, które tematy okazały się w tym roku najbardziej istotne.

Zakończyły się targi EuroShop 23. Organizowane są one od ponad pół wieku cyklicznie co trzy lata w Düsseldorfie, będąc jedną z największych platform globalnych innowacji i wymiany informacji w świecie handlu detalicznego. 

W 21. edycji targów wzięło udział ponad 1800 wystawców z 55 krajów, a odwiedziło je ponad 81 000 osób - liczba ta pokazuje wciąż aktualną potrzebę nawiązywania kontaktów i relacji, dzięki którym branża zyskuje nowe perspektywy na rozwój w obecnych czasach. Obecni na targach przedstawiciele firmy Trilux pogrupowali swe obserwacje w osiem tematów. Oto one.

Trend 1 i 2: zarządzanie energią i zrównoważony rozwój

W związku z kryzysem na rynku energetycznym precyzyjna kontrola i monitorowanie zużycia energii w sklepach detalicznych w coraz większym stopniu stanie się w przyszłości kluczowym czynnikiem sukcesu każdej firmy. Zaprezentowane na targach innowacyjne i inteligentne aplikacje technologiczne będą odgrywać decydującą rolę w pomiarach własnego zużycia energii. Ich zadaniem będzie również identyfikacja potencjalnych oszczędności i ochrona zasobów energetycznych w obszarach oświetlenia, klimatyzacji, systemów chłodzenia i ogrzewania czy elektromobilności.

- Oświetlenie to obszar, w którym inwestorzy szukają oszczędności, a instalacja opraw LED zapewni nawet 50% mniejsze zużycie energii oświetleniowej w porównaniu do konwencjonalnych źródeł światła – mówi Arkadiusz Lewenko, Trilux general manager w regionie CEE.

Jego zdaniem, jeśli oprawy zostaną zintegrowane za pomocą inteligentnego systemu zarządzania oświetleniem jak i czujnikami – takimi jak detektor ruchu lub światła dziennego – potencjał oszczędności energii wzrasta nawet do 85%, z atrakcyjnym czasem zwrotu z inwestycji.

Zrównoważony rozwój stał się istotną kwestią strategiczną dla całej branży handlu detalicznego. Wiele firm pracuje nad osiągnięciem neutralności pod względem m.in. emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu dostaw. Zarówno popyt, jak i podaż na rozwiązania ekologiczne zauważalnie rosną, co było widoczne wśród wystawców targów EuroShop. Producenci przedstawiali swoje wysiłki na rzecz środowiska oraz jak obchodzić się z energią i zasobami – od produkcji towarów aż do ich opakowań.

- Oszczędność energii to redukcja śladu węglowego, który jest jednym z celów zrównoważonego rozwoju. Rozwiązania LED idealnie wpisują się zatem w realizację strategii ESG przedsiębiorstw handlowych. Wybierając dostawcę energooszczędnych opraw warto zwrócić uwagę na miejsce produkcji i łańcuchy dostaw produktów, które finalnie będą instalowane na naszej powierzchni, a także ich całościowy cykl życia i możliwości późniejszego recyklingu – tłumaczy Arkadiusz Lewenko.

Trend 3: omnichannel

Dużym impulsem dla rozwoju koncepcji omnichannel, czyli sprzedaży wielokanałowej, była pandemia COVID-19. Usługa „kliknij i odbierz” stała się dla konsumentów normą, a wielu sprzedawców detalicznych łączy obecnie swoje systemy lojalnościowe z kanałów online i offline. Integracja kanałów cyfrowych i tradycyjnych ma kluczowe znaczenie dla przyszłości wszystkich firm detalicznych. Na Conntected Retail Stage, która miała miejsce na targach, wiele wystąpień specjalistów z różnych branż dotyczyło ścieżek zakupowych klientów.

Argumentowali oni, że nie są one tak spolaryzowane i nie opierają jedynie na ścieżce wirtualnej czy rzeczywistej. Podkreślali, że sukces handlu detalicznego polega się na dotarciu do klientów na początku ich konsumenckiej podróży, a następnie obsłudze konsumentów w innych kanałach.

Trend 4: smart shopping

Cyfryzacja nie omija branży retail. Sklepy stacjonarne stają się coraz bardziej „inteligentne”. Na znacznie większą skalę spotykane są zautomatyzowane koncepcje sklepów, w których proces zakupów jest w dużej mierze cyfrowy i bezobsługowy. Ważną rolę odgrywają tu technologie czujników i rozpoznawania obrazu, które są używane w połączeniu z innymi aplikacjami, takimi jak inteligentne półki, które monitorują zapasy i wykrywają braki w magazynie, elektroniczne metki czy inteligentne wagi. Wiele tego typu produktów można było spotkań na EuroShopie.

Okazuje się, że innowacyjne rozwiązania w obszarze oświetlenia wyszły już daleko poza swoją pierwotną funkcję i wspierają teraz erę smart shoppingu. Np. oprawy, które zainstalowane są na całej powierzchni handlowej, stanowią idealny szkielet dla inteligentnych budynków – m.in. najnowsza oprawa Tugra od Trilux może zostać wyposażona w dedykowane moduły IoT, które monitorować będą ruch w określonych obszarach handlowych, a także raportować potrzebę zatowarowania półek.

Trend 5 i 6: atrakcyjne sklepy i centra miast

Sukces stacjonarnego konceptu handlowego zależy już nie tylko od doskonale opracowanej strategii sprzedażowej, ale od tego czy uda się tam stworzyć miejsce, w którym ludzie czują się komfortowo, chcą spędzać w nim czas i wracać nie tylko na zakupy. Wiele wystąpień z obszarów retail marketing, retail technology, shopfitting, store design & visual merchandising, ale także food service equipment dla detalicznej gastronomii dotyczyło rozwiązań, dzięki którym sklepy czy centra handlowe zmieniają się w atrakcyjne dla spotkań „trzecie miejsca”.

Kolejna kwestia dotyczyła rosnących wskaźników pustostanów komercyjnych, spadającej częstotliwości odwiedzających obiekty handlowe w centrach miast i malejąca liczba identyfikacji mieszkańców z ich miejscowością. To duże wyzwanie dla retailu poza galeriami handlowymi.

- W dobie przyspieszającej cyfryzacji, stworzenie centrów miast, które staną się atrakcyjne i tętniące życiem to jedno z najważniejszych zadań stojących przed urbanistami, a także sektorem high street retail – podkreślali uczestnicy prelekcji Future Urban Lab, którzy prezentowali wizję miast przyszłości, a także przedstawiali sposoby konfiguracji lokali handlowych, aby zachęcał przechodniów do odwiedzenia go oraz oferował klientom inspirujące wydarzenia i wyjątkowe przeżycia - wszystko dla wspólnego interesu: tętniącego życiem centrum miasta.

 Trend 7 i 8: zorientowanie na klienta i doświadczenia zakupowe

Większość wystawców targów zgodnie przyznaje: klientocentryzm to podstawa. Wiele firm detalicznych poszukuje coraz bliższego kontaktu bezpośredniego z konsumentem końcowym. Chce jak najlepiej poznać jego wartości, aby zaoferować mu spersonalizowaną i zindywidualizowaną ofertę, a także nieustannie polepszać jakość swoich usług.

Smartfon klienta i zainstalowane na nim zakupowe aplikacje mobilne odgrywają w tym kontekście główną rolę. To most pomiędzy światem online i offline, który pozwala w dokładny sposób badać zachowania zakupowe użytkowników, a także ich satysfakcję z obsługi czy zakupionych produktów. Warto mieć to na uwadze.

Ponadto podczas projektowania przestrzeni handlowych, w czasach postępującej cyfryzacji ważniejsze niż kiedykolwiek staje się kreowanie pozytywnych doświadczeń, które mają wzbudzić entuzjazm klientów i zachęcić ich do dłuższych i częstszych wizyt w sklepach. Jak tego dokonać? - Postawić na wszystkie zmysły, które towarzyszą klientom podczas wizyty w sklepie i angażują ich w proces zakupowy – tłumaczyli wystawcy EuroShop.

I tu znów wracamy do tematu światła, które oddziałuje na zmysł wzroku, przekazując do mózgu aż 80% informacji na temat otaczającego świata. Dzięki najnowszym rozwiązaniom LED można więc stworzyć indywidualne scenariusze oświetleniowe, które za pomocą określonej barwy i natężenia światła kreują pożądany nastrój w lokalu bądź podkreślają to, co najlepsze w produktach – chrupkość pieczywa, świeżość warzyw i owoców czy czyste kolory najnowszej kolekcji odzieżowej.

Kolejne targi EuroShop za 3 lata, również w niemieckim Dusseldorfie.

 

Katarzyna Pierzchała 5589 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.