Lisek.app ujawnił [patrz ramka pod tekstem - przyp. red.] ile pobrań ma jego aplikacja w porównaniu do innych e-sprzedawców żywności.

Lisek.app wypada tu najlepiej - ma już ponad 730 tys. pobrań. W przypadku Frisco jest to 295 tys., niewiele mniej ma Barbora - 280 tys. pobrań, 240 tys. to wynik Żabki Jush, i najmniej - 40 tys. pobrań - zdobyło Delio (które również należy do Grupy Żabka).

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że Frisco nie uważa się za konkurencję Liska, a prezes tego działającego od ponad 16 latu internetowego marketu, odżegnuje się od dostaw w 15 minut. - Nie traktuję ich [graczy q-commerce - przyp. red. w tych kategoriach [konkurencji - przyp. red.]. Przede wszystkim realizujemy zupełnie inne misje zakupowe. Frisco tworzy ofertę dla rodzin, par i tych konsumentów, którzy robią większe, cotygodniowe zakupy. Tymczasem w quick commerce na jedno zamówienie przypadają średnio 2,2 produkty. We Frisco mówimy o efekcie skali, podczas gdy model quick commerce jest mocno rozchwiany. Obserwowaliśmy start kilku firm z tej kategorii, często z zagranicznym kapitałem. W pewnym momencie naliczyłem 11 nowych graczy, którzy albo weszli w rynek q-commerce, albo zapowiedzieli, że to uczynią. Większości z nich już nie ma na polskim rynku - mówił w wywiadzie dla HandelExtra.pl Jacek Palec, prezes Frisco.pl [cały wywiad do przeczytania TUTAJ].

Również wymieniony przez Liska.app e-sklep Barbora, choć testował dostawy w 15 minut, ostatecznie z nich zrezygnował i klasyfikuje się wyłącznie jako gracz e-grocery, nie q-commerce.– Minione dwa lata to bardzo duża dynamika, testowanie nowych usług, podejmowanie odważnych decyzji biznesowych czy wprowadzanie rozwiązań upraszczających doświadczenia zakupowe klientów. Przez ten okres realizowaliśmy ten sam cel – być wyborem nr 1 Polaków, jeśli chodzi o firmy e-grocery – mówił przy okazji podsumowania pierwszych dwóch lat działalności na polskim rynku prezes Barbora Polska Viktoras Juozapaitis [szczegóły TUTAJ].

Podobnie jak Lisek w kwadrans od zamówienia zakupy dostarcza jedynie Żabka Jush. W przypadku Delio (Grupa Żabka) zakupy trafiają pod drzwi odbiorcy tego samego dnia (najszybciej w godzinę) lud dnia następnego.

Aby podkreślić możliwości błyskawicznych zakupów Lisek ruszył właśnie z szeroko zakrojoną kampanią swoich usług pod hasłem "Nowy gatunek sklepu". W ramach kampanii powstały spoty wideo oraz formaty statyczne. Kampania obejmuje działania digital, vod oraz kanały social mediów: Facebook, Instagram, Tik-Toku YouTube, Twitch. - Lisek.App to nie usługa awaryjna dla wybranych, tylko po prostu nowa forma robienia zakupów. Wierzymy, że tak będą wyglądać zakupy przyszłości. Chcemy o tym opowiadać w sposób nowoczesny i zgodny z odważnym charakterem marki. Stąd wybór bezpretensjonalnych i pełnych humoru pomysłów wpisujących się w aktualne trendy i dostosowanych do kanałów komunikacji, z których korzysta nasza grupa docelowa - mówi Justyna Sztengreber, dyrektor marketingu Lisek.App.

W 2022 roku Lisek dostarczył 1 milion zamówień, a wartość średniego koszyka wzrosła o 45% względem roku 2021 (szczegóły TUTAJ). Lisek.App został założony przez Marka Kośnika i Michała Krowińskiego. Działa w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Łodzi, Katowicach, Piasecznie, Ząbkach, Markach i we Wrocławiu.