Polacy nie rezygnują z możliwości obdarowania swoich bliskich. Według danych GfK, w tym roku Dzień Kobiet uczci ponad 46% ankietowanych. – Od kilkunastu miesięcy konsumenci zaciskają pasa i ograniczają zbędne wydatki. W efekcie aż 72% świętujących wyda na 8 marca nie więcej niż 100 zł. Jest to o tyle zaskakujący wynik, że w przypadku Dnia Kobiet najczęściej obdarowujemy prezentem nie jedną, a kilka bliskich osób, więc ostatecznie ta kwota rozkłada się na parę upominków – zauważa Anna Szwedowska (na zdjęciu), consultant w GfK.

Dla porównania świętowanie walentynek deklarowało 39%. Polaków, a na podarunki o wartości powyżej 100 zł zdecydowało się prawie 40% osób.

Ekspertka GfK zwraca uwagę na związek między wiekiem Polaków a ich wydatkami na 8 marca. Ewidentnie Dzień Kobiet ma większe znaczenie dla starszych osób. – Wraz z wiekiem świętujący są bardziej szczodrzy i chętniej przeznaczają na tę okazję wyższe kwoty. Z naszego sondażu wynika, że zaledwie 7,5% badanych planuje wydatki powyżej 200 zł i głównie są to osoby w wieku przedemerytalnym. Dla porównania aż połowa młodych Polaków, między 15. a 29. rokiem życia, przeznaczy na tę okazję kwotę do 30 zł – dodaje Anna Szwedowska.

Upominek zamiast goździka

Z danych GfK wynika, że największa grupa świętujących wręczy bliskim kobietom prezenty. Taki plan na celebrację 8 marca ma co trzecia osoba, najczęściej są to mężczyźni. – Tym samym drobne upominki przebiły kultowe już goździki czy róże. W tym roku na zakup kwiatka zdecyduje się 26% świętujących. Same kobiety najczęściej planują przygotowanie w domu uroczystego obiadu lub kolacji. Z kolei 18% wybierze się do restauracji, kawiarni lub baru – zaznacza Anna Szwedowska.

Najmniejszą popularnością cieszą się atrakcje kulturalne – zaledwie 5% świętujących planuje wyjście do kina czy teatru.