Future Mind: sprzedaż przez aplikacje rośnie

Wyniki Barometru Retail przygotowanego przez Future Mind pokazują jednoznacznie - branża handlowa będzie zobligowana do podjęcia inwestycji m.in. w aplikację mobilną czy rozwój modelu omnichannel, by budować swoje biznesy. Jak będzie się rozwijał ten trend w 2023?

Zdecydowana większość ekspertów branży handlowej biorących udział w badaniu Barometr Retail, największych wzrostów sprzedaży spodziewa się w kanałach cyfrowych. Według specjalistów, istotne zwyżki w 2023 r., podobnie jak w ubiegłym, będzie można zaobserwować w aplikacjach mobilnych (48% wskazań) i marketplace'ach (31% wskazań). Z kolei wolniej pod względem sprzedaży będą rosły kanały – offline (11% wskazań), platformy internetowe (6% wskazań) i social media (5% wskazań).

– Aplikacja mobilna może stać się potężnym narzędziem w rękach retailerów. To jeden z najszybciej rozwijających się sposobów lojalizowania konsumentów. Obecnie blisko 80% klientów deklaruje, że woli robić zakupy w aplikacji niż na stronach mobilnych. Jej użyteczność znacznie wykracza poza dotychczasowe doświadczenia zakupowe w internecie – mówi Tomasz Woźniak, CEO, Future Mind.

Zachęta dla konsumentów

Dostępność wspomnianego narzędzia sprzedaży to ważny czynnik odpowiadający za zachęcanie klientów do zakupów. Jednak główną zachętą pozostaje polityka cenowa. Ta odpowiedź zyskała 80% wskazań wśród retailerów.

Przedstawiciele polskich firm handlowych deklarują w badaniach jeszcze kilka sposobów na motywowanie klientów do zakupów w kanale online. Najskuteczniejszym z nich – ich zdaniem – są zniżki dla stałych klientów. Ta odpowiedź zyskała blisko 50% wskazań.

– Cena znów staje się tematem numer jeden dla klientów. Ludzie szukają oszczędności. Zgaduję, że ci sprzedawcy, którzy odpowiedzą na te potrzeby, będą rozwijać się najszybciej – mówi Maciej Maćkowiak, lead product manager, Super-Pharm.

Jednak, jak mówi Paweł Wasilewski, head of solutions, Future Mind, budowanie lojalności w oparciu o promocje i rabaty przestaje być wystarczające. Stali klienci oczekują od swoich ulubionych marek usprawnienia obsługi i dodatkowych benefitów, wykraczających poza standardowe wyobrażenia relacji pomiędzy klientem a sprzedawcą. Istotna stała się personalizacja oferty.

Analizując odpowiedzi ankietowanych można założyć także, że w dalszym ciągu istotny wpływ na decyzyjność kupujących będzie mieć model omnichannel. Podobna grupa respondentów wskazała bowiem na takie obszary jak dostępność produktów online (49%), jak i offline (35%). Wśród innych czynników, które w mniejszym, ale wciąż istotnym stopniu będą determinować zachowania konsumentów, znalazły się takie aspekty jak wybór metody płatności (26%), opcje dostawy (28%) i polityka zwrotów (22%).