ID Logistics przejmuje magazyn Auchan

Ten operator logistyczny rozszerza współpracę z długoletnim klientem, Auchan Polska. Przejmuje właśnie zarządzanie procesami magazynowymi w centrum dystrybucji w Lędzinach.

Firma ID Logistics, która od ponad 8 lat obsługuje magazyn sieci handlowej w Mszczonowie, teraz odpowiadać będzie za zarządzanie operacjami w centrum dystrybucji w Lędzinach, skąd realizowane są dostawy do sklepów w południowej Polsce.

Centrum dystrybucji Auchan w Lędzinach (woj. śląskie) o powierzchni 54 tys. mkw. działa od 2022 roku. Jego uruchomienie związane było z reorganizacją infrastruktury logistycznej sieci handlowej w Polsce i optymalizacją jej łańcucha dostaw. Centrum dedykowane jest obsłudze magazynowej artykułów spożywczych, suchych i świeżych, w tym wymagających składowania w temperaturze kontrolowanej w różnych zakresach (nabiał, mięso, ryby, owoce i warzywa).

Dodatkowo, magazynowane są tu środki czystości, chemia gospodarcza, tekstylia oraz artykuły wyposażenia wnętrz. Z lędzińskiego magazynu dystrybuowane są do wszystkich sklepów sieci Auchan na południu Polski, w tym hipermarketów, supermarketów oraz małoformatowych.

W lędzińskim centrum dystrybucji ID Logistics odpowiada za zarządzanie kompleksową obsługą magazynową. Do zadań zespołu liczącego ponad 470 pracowników należy przyjęcie dostaw (recepcja), magazynowanie, zarządzanie zapasami oraz załadunek i dystrybucja, także w tzw. tranzycie (bezpośrednia wysyłka do sklepów, z pominięciem etapu składowania). Zakres usług obejmuje również etykietowanie produktów, w tym naklejanie polskich etykiet na towary importowane.

- Magazyn w Lędzinach ma sprostać wdrażanej przez Auchan strategii omnichannel. Stąd tak ważne jest, aby cała tutejsza organizacja działa sprawnie z wykorzystaniem najnowszych technologii i procesów oraz nowoczesnym managementem ukierunkowanym na realizację potrzeb naszych klientów. W celu zapewnienia kontynuacji operacyjnej oraz dalszego rozwoju zakresu usług i pełnego wykorzystania możliwości tego magazynu, zdecydowaliśmy o zmianie operatora logistycznego. Naszym nowym partnerem zostanie firma ID Logistics, która od 8 lat obsługuje nasz magazyn w Mszczonowie – tłumaczy Mariusz Gawęda, senior manager operacji logistycznych Auchan Polska.

Jak ustaliliśmy, w lędzińskim centrum dystrybucji ID Logistics stawia na wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań i technologii, które zwiększą wydajność obsługi, bezpieczeństwo i ergonomię pracy, przy zachowaniu restrykcyjnych wymogów dotyczących składowania artykułów spożywczych. Jednym z przykładów już wprowadzonych rozwiązań może być system put-to-light ID Smart. Zgodnie z celami strategii zrównoważonego rozwoju, które są realizowane przez Auchan Polska i ID Logistics, w magazynie dużą wagę przykłada się do wykorzystania rozwiązań proekologicznych i niskoemisyjnych. Mają one prowadzić do zmniejszenia zużycia energii i ilości odpadów oraz redukcji śladu węglowego z działalności logistycznej. Lędzińskie centrum dystrybucji uzyskało certyfikację BREEAM na poziomie Very Good, a operacje prowadzone są zgodnie z ISO i IFS (International Food Standard).

Centrum dystrybucji w Lędzinach jest drugim magazynem sieci Auchan w Polsce, którym zarządza ID Logistics. Od 2015 roku operator obsługuje centrum dystrybucji w Mszczonowie (woj. mazowieckie) o powierzchni ponad 47 tys. mkw. Tu składowane są artykuły przemysłowe (m.in. kosmetyki, chemia gospodarcza, środki czystości) i spożywcze, nie wymagające temperatury kontrolowanej. Z Mszczonowa

towary dystrybuowane są do sklepów sieci Auchan w północnej części Polski, realizowane są też zamówienia internetowe.

Katarzyna Pierzchała 5584 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.