Maspex i Mlekpol łączą nakrętki z opakowaniami

Maspex i Mlekpol to pierwsze firmy w Polsce, które do kartonowych opakowań swoich najpopularniejszych marek zastosowały przytwierdzone nakrętki. To ukłon w stronę ochrony środowiska i odpowiedź na unijną dyrektywę.

W wybranych produktach marki Łaciate, m.in. mleku 3,2% 1,5 l, Mlekpol zastosował nakrętki na stałe połączone z kartonowymi opakowaniami (na zdjęciu). Dzięki temu korki podlegać będą recyklingowi wraz z opakowaniem i nie trafią na wysypisko czy do morza, co w oczywisty sposób przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Również Maspex od kilku miesięcy sukcesywnie wypuszcza na rynek opakowania z przytwierdzoną zakrętką. W tej formie dostępne są już dwie linie soków: owocowo-warzywny Tymbark Vega 500 ml oraz owocowy Tymbark 1000 ml.

Podobnie jak w przypadku Mlekpolu, powodem wprowadzenia nowego typu nakrętek w przypadku Maspexu jest dążenie do zmniejszenia ilości plastikowych śmieci, a tym samym przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska.

Technologia ta wyprzedza dyrektywę UE Single Use Plastics (SUP) w sprawie tworzyw sztucznych do jednorazowego użytku. Według SUP, od lipca 2024 r. wszystkie jednorazowe opakowania na napoje muszą być wyposażone w nakrętki, które będą trwale przymocowane do opakowania.

Dla Maspexu nowe opakowania tworzy firma SIG - globalny dostawca systemów i rozwiązań do produkcji żywności w kartonowych opakowaniach aseptycznych. Natomiast korki opakowań mleka i śmietanek Łaciatych opracowane zostały przez firmę Tetra Pak. Większość nowego typu nakrętek Tatra Paku jest także wytwarzana przy użyciu zmniejszonej ilości plastiku.

Ilona Mrozowska 4906 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.