Nestlé testuje stalowe pudełka do żywności

Koncern przystąpił do testowania stalowych pudełek na produkty Nesquik. Produkcję opakowań, ich serwis oraz zwroty nadzoruje start-up Circolution. Partnerem testowym przedsięwzięcia jest palarnia kawy.

Początkująca w Niemczech firma Circolution oferuje producentom żywności własne opakowania wielokrotnego użytku wykonane ze stali. Pierwszymi partnerami testowymi w czterech sklepach Rewe są Nestlé z marką Nesquik oraz palarnia kawy Hoppenworth & Ploch z marką kawy BE.AN.

– Opieramy się na standaryzacji i jesteśmy otwarci na wszystkie marki brandowe, marki własne i inne kategorie żywności. To jedyny sposób, aby produkty wielokrotnego użytku stały się opłacalne – mówi Maximilian Bannasch, współzałożyciel i dyrektor generalny, Circolution.

Według Bannascha z Circolution pojemniki zawierające 400 g Nesquik i 250 g ziaren espresso nowej marki BE.AN pomyślnie przeszły już wstępny ośmiotygodniowy test techniczny. Trwają rozmowy z innymi detalistami u naszego sąsiada za zachodnią granicą.

System opakowań wielokrotnego użytku to Anita in Steel.

Na czym polega system Anita?

Jak donosi "Lebensmittel Zeitung", start-up "wynajmuje" za opłatą pojemniki, opracowane wspólnie ze specjalistami z Nestlé. Circolution koordynuje również odbiór tych opakowań (odpowiadają za nie usługodawcy) po zwrocie w handlu, kontroli, czyszczeniu i transporcie zwrotnym, by ponownie je napełnić produktami.

Pojemniki używane przez Nestlé i palarnię kawy Hoppenworth & Ploch, wyprodukowane w Chinach, ważą 150 g, mają 14,3 cm wysokości i maksymalną pojemność 750 ml. Wyposażone są w jednolitą papierową banderolę, którą użytkownik marki może indywidualnie zadrukować. Opakowania zamykane są gazoszczelnie folią aluminiową, na którą nakładane jest elastyczne wieczko z polietylenu małej gęstości (LDPE) o masie 10 g.

– Plastikowa nakrętka może zostać zwrócona razem z kubkiem w standardowych automatach zwrotnych. – Nie używamy ponownie pokrywek zwrotnych, ale przetwarzamy je na nowe, bezpieczne dla żywności – mówi dyrektor generalny Circolution.

Pudełka Anita in Steel powinny nadawać się do ponownego użycia do 80 razy i osiągać ślad ekologiczny alternatywy wykonanej ze szkła jednorazowego użytku po około pięciu cyklach obiegu. Ostatecznie pozwoliłoby to zaoszczędzić 75 szklanek o łącznej wadze 36 kg lub 5 kg plastiku, informuje Circolution.

Operator sytemu Anita donosi, że od trzeciego kwartału w kubkach Anita dostępne będą dodatkowe produkty w kategoriach kawy, jej substytutów, napojów mieszanych i surowego kakao.

Jak podaje "LZ", butelki PET wielokrotnego użytku są najbardziej zasobooszczędne, jeśli chodzi o ponowne użycie i wyprzedzają pod tym względem butelki szklane. Według badań przeprowadzonych przez organizację ekologiczną Nabu, głównym powodem jest niska waga i związane z tym niskie zużycie energii.

Circolution zamierza wysondować też, jak konsumenci zareagują na zaproponowaną kaucję w wysokości 2,50 euro za stalowe opakowanie, która ma być doceolowo pobierana w sklepach.

Tymczasem szef działu opakowań w Nestlé Niemcy podkreśla, że system kaucyjny opakowań wielokrotnego użytku Anita ma jeszcze przed sobą długą drogę, zanim wejście do obiegu w handlu i stanie się wydajny. Po pomyślnym zakończeniu fazy pilotażowej Circolution chce wdrożyć system w całym kraju.

System kaucyjny nad Wisłą i w Europie

Tymczasem na naszym rynku trwają prace nad podstawowym systemem kaucyjnym i ma on ruszyć dopiero w 2025 roku. Dla porównania w większości europejskich krajów funkcjonuje od dawna model zbiórki butelek w sklepach. Równo 20 lat temu Niemcy wprowadzili kaucję na butelki. Norwegowi w tej kwestii wyprzedzają wszystkich swoich europejskich sąsiadów.

O tym, jak projektowany jest system kaucyjny w naszym kraju, piszemy m.in. TUTAJ.