Przybywa terminali płatniczych. Nie bez powodu

Miniony rok był szczególny dla rynku płatności bezgotówkowych, ponieważ 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania takich płatności. W tym roku dynamika rynku ma być utrzymana.

W 2022 r. w porównaniu do 2021 r. obrót transakcji bezgotówkowych był o prawie 40% wyższy i wyniósł 30,1 mld zł. Fundacja odnotowała również wzrost w liczbie zrealizowanych transakcji, których w 2022 r. było 461,7 mln – o 28% więcej.

Miniony rok był szczególny dla rynku płatności bezgotówkowych, ponieważ 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy obligujące przedsiębiorców korzystających z kas fiskalnych do przyjmowania płatności bezgotówkowych. W następstwie tych przepisów Program Polska Bezgotówkowa odnotowała absolutny rekord - do końca grudnia 2022 r. do Programu dołączyło ponad 408 tysięcy podmiotów, które łącznie otrzymały prawie 562 tysiące urządzeń do przyjmowania płatności. Za pomocą terminali tradycyjnych i tych w telefonie zrealizowano prawie 1,3 mld transakcji płatniczych na łączną kwotę przekraczającą 75 mld zł. Fundacja odnotowała największy przyrost procentowy urządzeń w branży kosmetycznej (+32%), samochodowej (mechanicy + 32%) i na mniejszych stacjach benzynowych (+30%).

– Docieramy z Programem tam, gdzie najbardziej brakuje infrastruktury płatniczej. Są to z jednej strony małe i średnie przedsiębiorstwa, które do tej pory nie miały okazji zaoferować swoim klientom wyboru metod płatności, a także mniejsze miejscowości, gdzie liczba terminali w przeliczeniu na mieszkańca jest niższa niż w dużych miastach. Skupiamy się nie tylko na tym, aby udostępniać rozwiązania płatnicze, ale również edukujemy przedsiębiorców i konsumentów – uczymy świadomego i bezpiecznego korzystania z usług bankowych oraz kart płatniczych i płatności w internecie. Te działania pozytywnie wpływają na ubankowienie oraz wzrost wydawnictwa kart w Polsce – mówi Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Od stycznia 2023 r. w ramach Programu działa 12-miesięczny okres finansowania terminali i aplikacji płatniczych na urządzenia mobilne. Fundacja pokrywa również koszty obsługi transakcji do kwoty 100 tys. zł obrotu na terminal.

Fundacja zwraca też uwagę na wzrost popularności terminali w telefonie - w ciągu zaledwie kilku miesięcy w ramach Programu zgłoszonych zostało prawie 2,5 tysiąca urządzeń. - Prognozujemy, że terminali w telefonie będzie przybywać jeszcze szybciej - dodaje Zbigniew Wiśniewski.

Ilona Mrozowska 4906 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.