Da Grasso: widzimy zmianę pokoleniową wśród franczyzobiorców [Wywiad HE]

To nowy trend, o którym obok planów i zachowań konsumenckich, opowiada Magdalena Parfianowicz, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso.

HandelExtra.pl: Da Grasso to franczyzowa sieć pizzerii, w której skład wchodzi prawie 200 lokali w całej Polsce. Ile nowych punktów powstaje rocznie i jak pod tym względem zapowiada się 2023 r.?

MAGDALENA PARFIANOWICZ, manager operacyjny ds. rozwoju placówek franczyzowych w Da Grasso:

Da Grasso to największa franczyzowa sieć pizzerii w Polsce, która wciąż intensywnie stawia na rozwój. W 2022 r. uruchomiliśmy nowe restauracje (m.in. w Żywcu), a w 2023 r. planujemy kolejne otwarcia. Pierwsze z nich ogłosiliśmy już w styczniu, a do grona miejscowości z naszą ofertą dołączyły Poddębice. Kolejne inwestycje będą dotyczyły głównie południowej części kraju.

We wrześniu 2022 r. sieć informowała o pozyskaniu branżowego inwestora, skandynawską firmę Orkla. Koncern specjalizujący się w dostarczaniu markowych towarów i rozwiązań koncepcyjnych dla branży spożywczej nabył 74% udziałów w Da Grasso. Co konkretnie w strategii Da Grasso zmieni i umożliwi nowy właściciel?

W ramach współpracy zachowujemy tożsamość wypracowaną przez ponad 25 lat i wciąż będziemy funkcjonować pod niezmienioną nazwą i logo. Inwestor pozwoli jednak firmie na dalsze umacnianie pozycji na rynku oraz wytaczanie nowych kierunków rozwoju, m.in. w zakresie rozszerzenia bazy franczyzowej oraz docierania do wielu mniejszych i większych miejscowości, w których aktualnie nie znajdują się lokale Da Grasso.

O jakich lokalizacjach mówimy? 

Każdego roku przygotowujemy plan potencjału rynku i pracujemy według przyjętej strategii. Jesteśmy otwarci na wszystkie potencjalne lokalizacje, jednak przed podjęciem decyzji, analizujemy biznesowy potencjał danego miejsca, aby uruchomiona restauracja przynosiła wymierne korzyści. Obecnie szczególnie koncentrujemy się na mniejszych miejscowościach – do 15 tys. mieszkańców, w których dotychczas nie była obecna nasza restauracja, głównie w południowej części Polski.

A jeśli chodzi o franczyzobiorców - jakich szukacie i czy muszą dysponować własnym lokalem?

Do współpracy zapraszamy wszystkie osoby, które chciałaby rozszerzać swoją działalność biznesową
w oparciu o doświadczonego partnera i traktują dołączenie Da Grasso, jako szansę na rozwój. Nie ograniczamy się wyłącznie do doświadczonych biznesmenów – chętnie podejmiemy rozmowy z osobami, które myślą o uruchomieniu punktu gastronomicznego, ale nie mają wiedzy, doświadczenia czy sprawdzonego modelu biznesowego. Potencjalny franczyzobiorca nie musi dysponować lokalem, który chciałby przeznaczyć na restaurację Da Grasso – aktywnie uczestniczymy w poszukiwaniu najbardziej dogodnej lokalizacji.

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie obserwujemy inne zjawisko rynkowe w ramach funkcjonowania lokali gastronomicznych, które dotyczy coraz częstszej zmiany franczyzobiorców. To nowy trend, który wiąże się m.in. z naturalną wymianą pokoleniową w prowadzeniu biznesu lub chęcią zmiany charakteru prowadzonej dotychczas działalności. Dzięki wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu płynnie przechodzimy proces wprowadzenia nowego partnera w struktury naszej sieci.

W menu Da Grasso znajdziemy pizze, ale też m.in. dania mięsne, makarony czy burgery, a więc w zasadzie pełny przekrój różnych dań, z różnych kuchni. Tego oczekują konsumenci? Czy nie jest tak, że większość lokali idzie jednak w specjalizację a nie „wszystko dla każdego”?

Od początku działalności na rynku specjalnością sieci jest pizza. Na bieżąco obserwujemy jednak trendy, z których wynika, że konsumenci coraz częściej oczekują od punktów gastronomicznych zdywersyfikowanej oferty i większej możliwości wyboru. Dlatego w części lokali, na podstawie analizy potencjału sprzedażowego, wprowadzamy również szersze pakiety menu – w których mogą znaleźć się m.in. burgery, zupy czy dania mięsne. Rozbudowanie oferty w danej lokalizacji jest uzależnione od wielu czynników, m.in. potencjału sprzedażowego w danej miejscowości czy zaplecza, którym dysponuje restauracja.

Pizza na wynos czy w lokalu? Której sprzedaje się więcej?

To zależy. W naszej sieci funkcjonuje obecnie prawie 200 restauracji, które dysponują w ramach jednego
z dwóch modeli biznesowych – tradycyjnego punktu z salą konsumpcyjną lub lokalu express, który realizuje wyłącznie zamówienia na wynos. Ponadto Da Grasso jest obecne zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach. To tylko kilka czynników, które wpływają na proporcje i strukturę sprzedaży.

Sami organizujecie sprzedaż na wynos zatrudniając kierowców/kurierów i zbierając zamówienia czy korzystacie z już gotowych rozwiązań, jakie daje np. pyszne.pl?

Zgodnie z przyjętą strategią franczyzobiorcy Da Grasso mają własną flotę kierowców. To strategia, która pozwala utrzymać wysoką jakość serwisu, a w przypadku wystąpienia problemów, szybko na nie reagować. Ponadto daje możliwość optymalizacji czasu dostawy, a kierowcy stają się również osobami przekazującymi treści marketingowe czy reklamowe.

Dużo mówi się ostatnio o trudnej sytuacji Polaków w związku z rosnącą inflacją i ratami kredytów mieszkaniowych. Czy i jak odbija się to na poziomie sprzedaży w lokalach – zarówno bezpośrednio w nich, jak i na wynos?

Mimom trudności utrzymujemy sprzedaż na podobnym poziomie. Obserwujemy jednak, że chociaż klienci wciąż bardzo pozytywnie podchodzą do zamówień online, to coraz częściej decydują się na osobiste odebranie zamówienia z lokalu.

Ilona Mrozowska 4905 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.