Polacy wciąż kochają marki ze Stanów. Wiemy, które

Najnowszy raport Morning Consult “Fastest Growing Brands 2022" rozwiewa wątpliwości, które brandy z USA w minionym roku urosły najbardziej. W pierwszej dziesiątce są m.in. firmy spożywcze.

Moda na produkty ze Stanów wciąż ma się dobrze. Dane BrandFinance wskazują, że dziś 7 na 10 najwyżej wycenianych marek na świecie pochodzi z USA, a kraj ten odpowiada za 49% całkowitej wartości firm w rankingu. USA jest dziś naszym piątym co do wielkości partnerem handlowym.

GUS podaje, że od stycznia do lipca 2022 roku sprowadziliśmy z Ameryki produkty warte 38,2 mld zł. Kultowe produkty „made in America” kuszą z niesłabnącą siłą, a tamtejsze trendy błyskawicznie wpływają na lokalny rynek. Klient z Polski chce korzystać z tych samych, solidnych, markowych produktów, które ma do dyspozycji jego ulubiony amerykański influencer.

Potwierdza to publikowane co roku zestawienie firmy badawczej Morning Consult. Wskazuje ono ponadto, które amerykańskie marki odnotowały największy wzrost zainteresowania w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W 2022 roku były to:

- Meta (technologie)

- Crocs (moda)

- Beats by Dre (elektronika)

- STōK Cold Brew (napoje)

- Milwaukee Tool (elektronarzędzia)

- Zelle (płatności)

- Adobe (technologie)

- Great Value Cream Cheese (produkty spożywcze)

- Gatorade Fit (napoje)

- Office Depot (artykuły biurowe)

Jak Morning Consult zmierzył ten wzrost? Bardzo prosto: w styczniu 2022 roku zapytał dorosłych konsumentów z USA o to, na jakie marki planują przeznaczyć swoje pieniądze. W październiku ankieterzy powtórzyli swoje pytanie. Te brandy, które odnotowały największy wzrost zainteresowania, znalazły się na czele rankingu. Nie dziwi obecność w czołówce big techów i korporacji o globalnym zasięgu. Co ciekawe, w pierwszej piątce uplasowała się marka Milwaukee, którą w Polsce znamy z tego, że kieruje swoje produkty głównie do firm i profesjonalistów.

Trendy, które uwidaczniają się w badaniu amerykańskiego rynku, zauważalne są również w innych krajach. W ostatnich latach holding reklamowy J. Walter Thompson przeprowadził badanie, z którego wynika, że nawet 93% kupujących z różnych regionów świata reaguje pozytywnie na marki ze Stanów. Ludzie kojarzą je z jakością i innowacyjnością.

 

Katarzyna Pierzchała 5584 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.