Maspex łączy nakrętkę z opakowaniem. Wcześniej niż musi

Jako jedna z pierwszych firm na świecie Maspex wprowadza w obieg przytwierdzoną do kartonowych opakowań zakrętkę. Dzięki temu łatwiej ją wyrzucić i poddać recyklingowi wraz z opakowaniem. To ukłon w stronę ochrony środowiska i wyjście naprzeciw unijnej dyrektywie, która jeszcze nie obowiązuje.

Przytwierdzone zakrętki dostępne są już dla obu linii soków: owocowo-warzywnej Tymbark Vega 500 ml oraz owocowej Tymbark 1000 ml. Opakowania te sukcesywnie wprowadzane są na rynek od kilku miesięcy.

Innowacja Maspexu wyprzedza dyrektywę UE Single Use Plastics (SUP) w sprawie tworzyw sztucznych do jednorazowego użytku. Według SUP, od lipca 2024 r. wszystkie jednorazowe opakowania na napoje muszą być wyposażone w nakrętki, które będą trwale przymocowane do opakowania, dzięki czemu będzie można je łatwiej wyrzucić i poddać recyklingowi wraz z resztą opakowania.

Jak tłumaczy Maspex, przytwierdzona zakrętka domeTwist firmy SIG jest wygodna w użytkowaniu i kompatybilna z istniejącymi liniami napełniania i aplikatorami zamknięć firmy SIG.

- Grupa Maspex oferuje coraz bardziej świadomym ekologicznie konsumentom jak i odgrywającym dużą rolę w edukacji sieciom handlowym możliwość odegrania swojej roli w minimalizacji ilości odpadów plastikowych. Wszyscy stają w obliczu zwiększonego zapotrzebowania na zrównoważone opakowania ze strony europejskich organów regulacyjnych - komentuje Karina Ostatek, senior marketing manager Nordics, Poland & Ukraine w firmie SIG.

W czerwcu 2022 r. firma Tetra Pak poinformowała, że wprowadza w obieg zakrętki w kartonach przytwierdzone do opakowań. Pięć nowych systemów zamknięć wdrażanych jest od tego czasu na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym w Polsce, Czechach i na Słowacji), w Irlandii, krajach bałtyckich, Hiszpanii i Niemczech. Zakrętki przytwierdzone do opakowań Tetra Pak w Polsce wprowadza wspólnie z Sokpolem, rodzinną firmą, obecną na rynku od 1992 r. [szczegóły tutaj].

 

Ilona Mrozowska 4905 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.