Na rynku pojawiły się ... maszyny do zbiórki zużytego oleju

Na taki pomysł wpadła sieć Interspar w Austrii. Jak to działa?

W 40 hipermarketach Interspar w całej Austrii klienci mają do dyspozycji maszyny do zbiórki zużytego oleju jadalnego. Sieć oferuje także bezpłatne opakowania wielokrotnego użytku o pojemności 1 litra. Po ich napełnieniu zużytym olejem kuchennym w domu szczelnie zamknięte puszki można zanieść do sklepu i opróżnić je w maszynie. Następie zużyty olej spożywczy jest filtrowany i przechowywany w automacie.
 
Za zwrócony do maszyny 1 l oleju klienci otrzymują kupon o wartości 0,10 euro, który można zrealizować w sklepie. Zebrany w ten sposób olej jest następnie wykorzystywany do produkcji biopaliwa jakim jest biodisel, który jest neutralny pod względem emisji CO2 i powoduje mniejsze zanieczyszczenie pyłem zawieszonym i mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż ropa naftowa.
 
Jak twierdzi Spar Austria utylizacja zużytego oleju kuchennego przez wylanie go do kanalizacji szkodzi środowisku i powoduje szkody o wartości milionów euro. Dzięki temu łatwemu systemowi zbiórki zrównoważona utylizacja zużytego oleju spożywczego powinna stać się oczywistością. Pozwoli także obniżyć koszty.
 
W ramach projektu Spar Austria nawiązał współpracę z E&P UCO-Recycling.
 
W Polsce detaliści także nie próżnują i mają spore osiągnięcia jeżeli chodzi o inicjatywy przyczyniające się do ochrony środowiska. I tak do niektórych sklepów można już przyjść ze swoimi pojemnikami i zakupić do nich niektóre produkty, pojawiają się także butelkomaty czy recykolamty.
 
Na przykład od 25 marca ub.r. w centrum handlowym w Poznaniu - Posnania - działa EKO Przedsionek - miejsce, w którym klienci mogą skorzystać z recyklomatów - butelkomatu i maszyny na elektroodpady, a w zamian za oddane butelki PET zyskać punkty i wymieniać je na upominki (szczegóły TUTAJ).
 
Także Żabka w ramach pilotażowego projektu "Zielona Odnowa" 19 grudnia 2022 r. ruszyła ze zbiórką opakowań po napojach z plastiku i metalu. EKOmaty pojawiły się w pierwszych ośmiu sklepach sieci. Automaty umożliwiające selektywną zbiórkę stanęły w Bydgoszczy (więcej TUTAJ).
 
Grupa Maspex we współpracy z siecią Carrefour w ramach projektu "Droga do Zero Waste" testuje Pasta Station. To automat do napełniania makaronów Lubella do torebek papierowych i opakowań własnych (więcej na ten temat TUTAJ).
 
Kolejnym przykładem jest refillomat z produktami marki własnej. Z takiego rozwiązania od 5 grudnia 2022 r. mogą korzystać klienci flagowego sklepu Carrefour w Warszawie. Mogą w nim kupić produkty chemiczne marki własnej Carrefoura do własnych opakowań lub butelek wielokrotnego użytku. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce (pisaliśmy o tym TUTAJ).
 
To tylko niektóre z inicjatyw jakie podejmują detaliści chcący ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Podobnych jest coraz więcej. Może więc warto na nasz rynek zaimplementować rozwiązanie, które proponuje Spar w Austrii tym bardziej, że sieć obecna jest także w naszym kraju.
 
Zdjęcie: Spar Austria
Joanna Hamdan 14707 Artykuły

Z redakcją „Handlu” związana od 1996 r. Na rynku FMCG nie umknie jej żadna nowość produktowa, kampania reklamowa ani akcja promocyjna. Pasjonatka podróży stopem.