WOŚP: handel też gra w Orkiestrze, pomysłów nie brakuje [FELIETON]

Allegro, Play, Mastercard - to firmy, które od lat wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Z wyjątkiem Lidla sieci handlowe dołączyły do inicjatywy stosunkowo późno. Szybko jednak nadrabiają zaległości.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat towarzyszą jej akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. W 2023 r. 31. Finał WOŚP odbędzie się w najbliższą niedzielę 29 stycznia pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”.

Co roku inny jest cel zbiórki funduszy, z roku na rok powiększa się też grono firm wspierających ten szczytny cel. Mało kto pamięta, że jedną z pierwszych sieci handlowych, które zdecydowały się wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, jest Lidl. Operator współpracuje z Fundacją już od 14 lat. Dotychczas dyskonter wraz z klientami i pracownikami przekazał na rzecz Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ponad 39 mln zł. Tegoroczna zbiórka w sklepach rozpoczęła się w sieci już 15 grudnia ub.r. Wspomóc cel akcji można też m.in. poprzez zakup gadżetów oznaczonych charakterystycznym serduszkiem, które są dostępne w sprzedaży we wszystkich ponad 850 sklepach Lidl Polska już od 28 listopada. W ofercie są m.in. t-shirty, kubki, magnesy, skarpetki czy torby materiałowe. Jak zapowiada Lidl, cały zysk z ich sprzedaży zostanie przekazany na cel 31. Finału WOŚP.

Na tym nie koniec. Do 31 stycznia potrwają trzy aukcje charytatywne sieci, na których licytować można: dzień na planie zdjęciowym Kuchni Lidla, koszulkę  autografami gamerów „Złotej Piątki” oraz kolację przygotowaną i zaserwowaną przez Karola Okrasę w restauracji „Platter by Karol Okrasa”.

Największy konkurent Lidla, czyli Biedronka, również gra z Orkiestrą, ale będzie to jej dopiero drugi Finał. 7,43 mln zł – to kwota, którą wpisano na czeku przekazanym Jurkowi Owsiakowi podczas ubiegłorocznej zbiórki. Z tej sumy większość – ponad 4,5 mln zł – pochodziło ze sprzedaży specjalnych czapek z logiem Orkiestry. Czapki w ciągu 3 tygodni nabyło niemal pół miliona Polaków.

Czy w tym roku będzie podobnie? Dowiemy się już wkrótce. W ponad 3300 sklepach stanęły specjalne standy, które wyróżniają się charakterystycznymi orkiestrowymi grafikami, zaprojektowanymi specjalnie na 31. Finał WOŚP. W ekspozytorach są takie produkty jak m.in.: t-shirty WOŚP, apteczki samochodowe czy kubki ceramiczne, a także kalendarze – książkowe oraz ścienne. Absolutną nowością jest możliwość wsparcia celu zbiórki na kasach samoobsługowych.

Cztery dni przed Finałem Biedronka ujawniła pierwsze dane z tegorocznej zbiórki. I tak do tej pory największą jednorazową donację w wysokości 500 zł wpłaciła pani Maria robiąca zakupy w Biedronce w Skierniewicach, właśnie przy okazji tych zakupów, a pan Mariusz z Warszawy wsparł WOŚP aż 37 razy, przychodząc do Biedronki po warzywa i owoce. Ale to jeszcze nic. Rekordzistą w sumie przekazanych Orkiestrze datków jest pan Jan z Bydgoszczy, który ofiarował dotąd kwotę aż 1050 zł, także w czasie regularnych zakupów w sklepach sieci.

Warto również pamiętać, że do 12 lutego trwają aukcje Biedronki na rzecz WOŚP. Na licytację trafiła profesjonalna sesja zdjęciowa dla psa lub kota zakończona publikacją zdjęcia na okładce kwartalnika „Pupilowe Sprawy” oraz zakupy z ekspertem Biedronki i voucherem o wartości 300 zł.

Handel wspiera WOŚP coraz odważniej

Lista sieci handlowych, które wspierają w tym roku działania Jurka Owsiaka, jest oczywiście znacznie dłuższa. Do akcji włączyły się placówki m.in. Spar, Żabka, Lewiatan, Neonet, Jysk. W tym roku po raz pierwszy dołączyły do Orkiestry sieci odzieżowe Coccodrillo i Medicine, które we współpracy z Fundacją przygotowały specjalne kolekcje ubrań. W Coccodrillo są więc koszulki zaprojektowane przez Jurka Owsiaka, a kolekcja Medicine to ubrania i dodatki w kolorystyce WOŚP.

Godną naśladowania postawą wykazała się warszawska spółka Piekarnie Lubaszka, która opracowała bułkę o oryginalnej, przygotowanej specjalnie na tegoroczny 31. Finał, recepturze. Otrzymała ona nazwę „Finałówka” i całość przychodu z jej sprzedaży będzie przekazana WOŚP (bułka kosztuje 2 zł). Dostępna jest w ponad 60 piekarniach Lubaszka. Co więcej, firma udostępniła recepturę ośmiu innym piekarniom, które wspierają Orkiestrę.

- Niech smak „Finałówki”, pierwszego w historii WOŚP finałowego pieczywa, „Finałówka” to coś więcej niż dobra i zdrowa bułka, to smak polskiej solidarności ze wszystkimi, którzy potrzebują naszej pomocy – stwierdził Jurek Owsiak.

Innych pomysłów też nie brakuje

Jedną z ciekawszych inicjatyw jest 13. edycja wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w najbliższą sobotę, 28 stycznia, odbędzie się w 11 centrach handlowych, w tym w gdańskiej Galerii Przymorze. Założeniem tegorocznej edycji jest sportowa rywalizacja pomiędzy dziesięcioma miastami – Gdańskiem, Poznaniem, Warszawą, Toruniem, Bydgoszczą, Lublinem, Szczecinem, Gorzowem Wielkopolskim, Krakowem i Wrocławiem. Tradycyjnej zbiórce do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy towarzyszyć będzie próba bicia rekordu Polski w wiosłowaniu na ergometrach wioślarskich (do udziału zostali zaproszeni mieszkańcy oraz gwiazdy sportu). W zeszłorocznej edycji, podczas 10 godzin trwania akcji, udało się łącznie pokonać dystans aż 1166 km. Do wiosłowania przyłączyło się 2332 uczestników, z których najmłodszy miał zaledwie 2 lata, a najstarsza uczestniczka 78.

- Podczas 31. Finału chcemy wygrać z sepsą, ale także pragniemy wszystkim Państwu przekazać bardzo ważną wiadomość – „żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Niech ten Finał będzie kolorowy i niech przypomina nam wszystkim o dbaniu o miejsca, w których żyjemy, mieszkamy i gdzie tworzymy tak piękne akcje jak nasz coroczny Finał – mówi Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

Jak mawia moja babcia – mądremu nie wolno się sprzeciwiać. Zatem – do zobaczenia w niedzielę na 31. Finale WOŚP.

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Pierzchała 5584 Artykuły

W „Handlu” od 2004 r. Europę przemierza dla przyjemności, Polskę w poszukiwaniu sklepów wartych uwagi. Zgłębia handel od podszewki. Puzzlomaniaczka.