Carrefour odbudowuje sieć franczyzową

Detalista stracił ostatnio 86 supermarketów w Belgii na rzecz Intermarché, ale widzi szanse na powrót do wzrostu i przyspieszenie tempa ekspansji. Będzie to możliwe dzięki rozwijaniu franczyzy.

Tracąc głównego partnera franczyzowego w Belgii, czyli Grupę Mestdagh, Carrefour odnotował, że prawie jedna piąta sklepów Carrefour Market trafiła do jego rywala - Intermarché. Umowa franczyzowa Mestdagh z Carrefourem wygasła 31 grudnia 2022 r. i firma przeszła w ręce właśnie Intermarché.

Niemniej jednak Geoffroy Gersdorff, dyrektor generalny, Carrefour, nie jest zbytnio zaniepokojony tym niepowodzeniem. - Stwarza to możliwości przyszłej ekspansji - podsumował krótko dla belgijskiego dziennika "La Libre".

Nie chodzi o to, że chce zastąpić wszystkie utracone sklepy Mestdagh, ale chce przyspieszyć obecne, roczne, tempo ekspansji pięciu placówek Carrefour Markets i około 20 Carrefour Express. Ta ekspansja nastąpi poprzez franczyzę, potwierdził Gersdorff. Ponad 600 z 705 belgijskich sklepów Carrefour jest obsługiwanych przez franczyzobiorców.

Wzrost powinien pochodzić nie tylko ze sklepów stacjonarnych, ale także z internetu: Carrefour chce stać się „cyfrową firmą detaliczną”. Oferta e-commerce grupy jest już bardzo zróżnicowana, od click & collect, dostaw do domu vanem lub elektrycznym rowerem towarowym, po szybki handel we współpracy z Deliveroo, UberEats i Just Eat Takeaway.

Carrefour przechodzi również na technologię cyfrową w innych dziedzinach. Jedną z przyciągających uwagę inicjatyw jest digitalizacja ulotek: w Brukseli i Antwerpii detalista oszczędza już 500 tys. papierowych ulotek tygodniowo.

O tym, jak byli franczyzobiorcy sieci Spar przeszli do Grupy Chorten czytaj tutaj.