Decathlon sprzedaje biznes w Rosji

Francuska sieć sklepów sportowych po tym, jak w marcu 2022 r. zawiesiła działalność w kraju agresora, postanowiła zbyć swoje aktywa w Federacji. Poszukiwania nabywcy trwają, poinformowały 25 stycznia 2023 r. rosyjskie media.

Największy i niezależny rosyjski dziennik "Kommiersant" przekazał te wiadomości, powołując się na doniesienia rosyjskiej stacji telewizyjnej RBC.

Część jej informatorów podaje, że detalista spodziewa się sprzedaży całego biznesu, jeden z nich twierdzi, że Decathlon jest skłonny sprzedać swoje nieruchomości osobno.

Według firmy konsultingowej CORE.XP Decathlon ma co najmniej 135 tys. mkw. nieruchomości komercyjnych w tym kraju. Holding dysponuje też dwoma głównymi podmiotami prawnymi w Rosji - Oktoblu i Blue House. Przychody z pierwszego za 2021 r. wyniosły 28,6 mld rubli, zysk netto - 1,5 mld rubli. Przychody z drugiego osiągnęły 948,6 mln rubli, a zysk to 123,5 mln rubli.

Przypomnijmy, że Decathlon należy do Grupy Association Familiale Mulliez (Stowarzyszenia Rodziny Mulliez), właściciela sieci Auchan i Leroy Merlin, które nadal utrzymują swoją działalność w Rosji, mimo apeli ukraińskiego rządu do ich bojkotu i natychmiastowego opuszczenia Federacji. Tymczasem Decathlon ogłosił w marcu 2022 roku zawieszenie działalności w Rosji.

Zamknięte zostały wszystkie sklepy sieci, w tym rosyjski sklep internetowy. Na swojej stronie internetowej firma poinformowała, że działalność została zawieszona na czas nieokreślony, podkreśla dziennik "Kommiersant".