Amazon Fresh zamyka sklep, a może być ich więcej

Po prawie 18 miesiącach od powstania pierwszej lokalizacji pod szyldem Amazon Fresh w Europie, zamykana jest jedna z nich. To pokłosie wyhamowania sprzedaży i zysków marki. Już latem 2022 r. gigant był rozczarowany wynikami tych placówek w Wielkiej Brytanii.

Na razie, jak pisze portal retailtechinnovationhub.com, przestała działać placówka Amazon Fresh w Dalston, w Londynie. Amazon nie skomentował tych doniesień.

Przypomnijmy, że pierwszy autonomiczny sklep bez kas w Europie pod tym szyldem pojawił się w Wielkiej Brytanii w marcu 2021 r. na Ealing w zachodnim Londynie.

Następnie szybko otworzono kolejnych 18, głównie w stolicy, i zapowiedziano, że około 100 jest w przygotowaniu.

Jednak w sierpniu 2022 roku informowaliśmy, że Amazon wyhamował z rozwojem placówek, ponieważ sprzedaż nie spełniała oczekiwań, a koszty wyposażenia były wielokrotnie wyższe niż w przypadku standardowej lokalizacji. Amerykański gigant odszedł od rozmów na dziesiątkach stron i zaprzestał poszukiwań kolejnych lokalizacji.

W poście na LinkedInie Martin Heubel, konsultant ds. strategii, Amazon, tłumaczył: - Nie jest to wielka niespodzianka w obecnym klimacie gospodarczym. Wejście do handlu detalicznego jest drogie, a utrzymanie go jest jeszcze droższe. I dodał, że przy stale rosnącej inflacji klienci stawiają przede wszystkim na oszczędzanie pieniędzy. - Nawet najbardziej zaawansowana technologia kas samoobsługowych nie odwróci tego trendu w krótkim okresie. Wygląda na to, że Amazon też zdał sobie z tego sprawę - komentuje Martin Heubel.

Z kolei Brittain Ladd, konsultantka ds. łańcucha dostaw i technologii sprzedaży detalicznej oraz była dyrektor zarządzająca, Amazon, także twierdzi, iż zamykanie sklepów przez sprzedawców detalicznych nie jest niczym niezwykłym. Zdaniem eksperta stosowana przez Amazon Fresh technologia Just Walk Out nie zwiększy sprzedaży, a koszty funkcjonowania sklepów będą nadal wysokie. Stosowany przez koncern niewłaściwy model biznesowy w Wielkiej Brytanii może przyczynić się do zamknięcia wszystkich sklepów Amazon Fresh na Wyspach.

Zdjęcie: Shutterstock