Do sklepów i magazynów Rossmanna wkracza cyfryzacja

Rossmann rozwija cyfryzację i sektor IT. Miejscem dowodzenia jest Centrum Informatyczne w Łodzi, w którym trwają prace m.in. nad wirtualną asystentką, inteligentnymi lustrami, aplikacją, ekranami reklamowymi. Automatyzacja ma wkroczyć do sklepów i magazynów.

W łódzkim Centrum Informatycznym wykonywanych jest szereg zadań dla sieci drogerii Rossmann z dziedziny IT, e-commerce i innych sektorów nowoczesnych technologii.

- Rozwiązania, które wdrażane są w placówkach Rossmanna, to efekt innowacyjnej pracy zespołu specjalistów tworzących aplikacje mobilne, portale i sklep internetowy - mówi Piotr Kiszkiel, dyrektor działu IT, Rossmann. - Handel cały czas się zmienia, pojawiają się więc nowe wyzwania. Dlatego potrzebna jest mocna cyfryzacja, nadążająca za aktualnymi trendami na świecie. Rossmann stara się za nimi nie tylko nadążać, ale być w awangardzie firm narzucających rozwiązania idealne dla handlu - dodaje.

Co testuje w swoim laboratorium drogeryjny lider sprzedaży? Na przykład wirtualną asystentkę, która opowie, m.in. o aktualnych promocjach, czy jak działa Rossmann GO; inteligentne lustra (personalizują reklamę produktów dla przeglądających się w nich klientów) i inteligentne półki (po zdjęciu jakiegoś produktu od razu informacja trafia do systemu, który analizuje, co się sprzedaje, kiedy trzeba towar uzupełnić).

- Stworzyliśmy ponad 300 różnych produktów, w tym aplikację Rossmann PL, z której korzysta 9 mln użytkowników. Rossmann jest też liderem w Europie Środkowej w liczbie ekranów reklamowych - podkreśla Piotr Kiszkiel, dodając, że jego „ludzie wykorzystują najnowsze techniki programowania i zarządzania projektami”.

Firma zautomatyzowała operacje w magazynie centralnym na poziomie 70%. Sklepy wyposażono w 12 tys. smartfonów i tabletów.

Rossmann jest obecny w Polsce od 30 lat. Obecnie ma 1663 drogerie; 17,1 tys. pracowników, cztery centra dystrybucyjne (Łódź, Grudziądz, Pyskowice i Zgierz), a także, m.in. wspomniane Centrum Informatyczne. Na co dzień pracuje tu 327 osób, głównie inżynierów i specjalistów IT, podzielonych na 35 zespołów. A Rossmann chce ich zatrudnić jeszcze więcej.  

- Warto z nami być nie tylko ze względu na wysokie zarobki, ale też na fakt, iż stawiamy na rozwój kompetencji naszych pracowników - zapewniła Ilona Perużyńska-Zych, dyrektor działu personalnego, Rossmann. - Poszukujemy ludzi na wiele stanowisk. Dla wkraczających na rynek pracy oferujemy m.in. roczne, płatne staże. W ośmiu edycjach naszego autorskiego cyklu "Zaprogramuj się" przeszkoliliśmy studentów i absolwentów z programowania. W ten sposób zatrudniliśmy już 80 osób. Inwestujemy w pracowników, organizując im szkolenia zarówno techniczne, jak i z kompetencji miękkich - powiedziała.

Źródło: PAP/MH