Makro: ponad 1 mld zł obrotu z marek własnych

Mimo dużych wyzwań rynkowych zespół Makro Polska osiągnął w 2022 r. wyznaczone cele. Firma m.in. odnotowała ponad 1 mld zł obrotu w sprzedaży marek własnych, otworzyła setny sklep ambasadorski Odido, a w ramach zielonej transformacji przebudowała kolejne trzy hale.

2022 rok był trudny dla przedsiębiorców i naznaczony wybuchem wojny w Ukrainie, inflacją, wzrostem cen energii. Makro, jak przekonuje jednak, wyszło z tych wyzwań obronną ręką. Było to możliwe dzięki konkretnym rozwiązaniom skierowanym do klientów hurtowych sieci, franczyzobiorców, jak i klientów indywidualnych.

Dla tych pierwszych Makro wprowadziło m.in. zielone etykiety, czyli program polityki cenowej, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą zwiększać marżowość. Do niego włączono już ponad 9000 produktów z oferty Makro.

Sieć rozwinęła też asortyment produktów marki własnej - Fine Life, Metro Chef i Metro Professional. Są to artykuły nieustannie testowane, dostosowane do aktualnych trendów rynkowych. Marki własne Makro w ciągu niecałych 11 miesięcy 2022 r. osiągnęły ponad 1 mld zł obrotu i obecnie stanowią 1/6 wartości sprzedaży firmy.

W ramach wsparcia franczyzobiorców Odido i zaprezentowania im nowego formatu tych sklepów, Makro - w ramach Odido Expo - stworzona wierną repliką prawdziwego sklepu. Aby dobrze odzwierciedlić rzeczywiste wnętrze pokazowa placówka została nawet zatowarowana. Sklepy modelowe pojawiły się w czterech halach, a odwiedziło je ponad 500 osób. Przełomowym momentem dla Odido było otwarcie setnego sklepu ambasadorskiego w formacie Elevate w Kobyłce pod Warszawą.

Nowe rozwiązania zaoferowano również klientom gastronomii. Zespół Makro Polska świętował piąte urodziny Akademii Inspiracji, która w czasie pandemii nie zawiesiła działalności, a jej eksperci organizowali szkolenia online.

Natomiast w ramach strategii zrównoważonego rozwoju do końca 2023 r. sieć hurtowni planuje przebudowę 2/3 hal pod kątem rezygnacji z freonu w urządzeniach chłodniczych i redukcji zużycia energii. W 2022 r. przebudowę przeszły trzy hale sieci.

- Bez wątpienia 2022 r. był pełen wyzwań dla każdego z nas. Zespół Makro Polska cały czas obserwował sytuację i był blisko klientów, aby na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby – mówi Dominik Branny, prezes zarządu Makro Polska. – Nie spoczywamy na laurach. Jesteśmy w trakcie wdrażania nowej strategii sCore, która jest powrotem do naszych hurtowych korzeni - zapowiada.

     

Ilona Mrozowska 4906 Artykuły

W „Handlu” od 2005 r. Blisko tematyki przemysłowej i producenckiej. Właścicielka białej kulki, czyli szynszyli o imieniu Tula.